Kategorie

W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

Grzegorz Roman
ShutterStock
Nowe przepisy umożliwiają agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego. Jakie warunki musi spełniać agencja? W jakim trybie uzyskuje status przedstawiciela? O tym w artykule Grzegorza Romana, eksperta firmy doradczej ECDDP.

W jakim zakresie najnowsze zmiany dotyczą branży TSL?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która weszła w życie, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wraz z przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego, rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia usług przedstawicielstwa podatkowego o agencje celne.

Nowe przepisy zawierają regulacje umożliwiające agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego, także wtedy gdy nie są one uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zwolnienie agencji celnych z posiadania takich uprawnień będzie jednak miało zastosowanie tylko w przypadku:

 • gdy podatnik ustanawiający agencję przedstawicielem podatkowym, dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski oraz
 • gdy wywóz towarów z terytorium Polski jest dokonywany przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Tym samym, nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom oraz postulatom zgłaszanym od dłuższego czasu przez podmioty z branży TSL.

Czy zakres uprawnień jakie uzyskała agencja celna w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o VAT, jest tak samo szeroki jak w przypadku innych podmiotów świadczących usługi w zakresie przedstawicielstwa podatkowego?

Agencja celna posiadająca status przedstawiciela podatkowego od 1 kwietnia 2011 r. jest uprawniona do:

 • prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz
 • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych dla potrzeb podatku VAT,
 • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych informacji podsumowujących dla potrzeb podatku VAT.

Zakres uprawnień agencji celnych, które nie są zarazem uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zajmują się świadczeniem usług w zakresie przedstawicielstwa podatkowego, będzie zatem węższy niż w przypadku innych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług w ww. zakresie.

Jakie zatem korzyści uzyskali podatnicy w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT ww zakresie?

Uzyskanie przez agencje celne uprawnień do wykonywania wyżej wskazanych czynności ułatwi dokonywanie odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne, które importowane towary kierują dalej do innego państwa członkowskiego. Tym samym dojdzie zarazem do znacznego uproszczenia w zakresie dokonywania rozliczeń należności celno - podatkowych, związanych z odprawami celnymi importowanych towarów. Wszelkie towarzyszące formalności podatkowe związane z dalszym przemieszczeniem towarów do innego państwa członkowskiego będzie mogła teraz spełnić za podatnika agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela podatkowego.

Jakie warunki będzie musiała spełniać agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

Agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego będzie musiała spełniać łącznie następujące warunki:

 • być podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;
 • przez okres ostatnich 24 miesięcy nie zalegać z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym przypadku, odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w tym przypadku w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość;
 • przez okres ostatnich 24 miesięcy osoba będąca wspólnikiem, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym agencji celnej - nie była prawomocnie skazana na podstawie ustawy Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego.

W jakim trybie agencja celna będzie mogła uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

Reklama

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada, że od 1 kwietnia 2011 r. ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie następowało nie tak jak dotychczas w drodze aktu notarialnego, lecz w drodze umowy zawartej w zwykłej formie pisemnej. Umowa taka będzie zawierać nazwę lub imię podatnika, adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania za granicą, dane identyfikacyjne agencji celnej, która jest ustanawiana przedstawicielem podatkowym, w tym jej numer identyfikacji podatkowej, nazwę, adres jej siedziby oraz adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

W umowie takiej powinno się również znaleźć oświadczenie podmiotu, który ustanawiany jest przedstawicielem podatkowym, o spełnieniu przez niego warunków dopuszczających możliwość świadczenia usług w charakterze przedstawiciela podatkowego. Kopia takiej umowy jest następnie składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?