reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

Nowe przepisy umożliwiają agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego. Jakie warunki musi spełniać agencja? W jakim trybie uzyskuje status przedstawiciela? O tym w artykule Grzegorza Romana, eksperta firmy doradczej ECDDP.

W jakim zakresie najnowsze zmiany dotyczą branży TSL?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która weszła w życie, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wraz z przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego, rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia usług przedstawicielstwa podatkowego o agencje celne.

Nowe przepisy zawierają regulacje umożliwiające agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego, także wtedy gdy nie są one uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zwolnienie agencji celnych z posiadania takich uprawnień będzie jednak miało zastosowanie tylko w przypadku:

  • gdy podatnik ustanawiający agencję przedstawicielem podatkowym, dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski oraz
  • gdy wywóz towarów z terytorium Polski jest dokonywany przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Tym samym, nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom oraz postulatom zgłaszanym od dłuższego czasu przez podmioty z branży TSL.

Czy zakres uprawnień jakie uzyskała agencja celna w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o VAT, jest tak samo szeroki jak w przypadku innych podmiotów świadczących usługi w zakresie przedstawicielstwa podatkowego?

Agencja celna posiadająca status przedstawiciela podatkowego od 1 kwietnia 2011 r. jest uprawniona do:

  • prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz
  • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych dla potrzeb podatku VAT,
  • sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych informacji podsumowujących dla potrzeb podatku VAT.

Zakres uprawnień agencji celnych, które nie są zarazem uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zajmują się świadczeniem usług w zakresie przedstawicielstwa podatkowego, będzie zatem węższy niż w przypadku innych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług w ww. zakresie.

Jakie zatem korzyści uzyskali podatnicy w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT ww zakresie?

Uzyskanie przez agencje celne uprawnień do wykonywania wyżej wskazanych czynności ułatwi dokonywanie odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne, które importowane towary kierują dalej do innego państwa członkowskiego. Tym samym dojdzie zarazem do znacznego uproszczenia w zakresie dokonywania rozliczeń należności celno - podatkowych, związanych z odprawami celnymi importowanych towarów. Wszelkie towarzyszące formalności podatkowe związane z dalszym przemieszczeniem towarów do innego państwa członkowskiego będzie mogła teraz spełnić za podatnika agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela podatkowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama