Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w sytuacji gdy:
• firma importowała towar z Chin,
reklama
reklama
• towar (wraz z fakturą kontrahenta oraz dokumentem SAD) dotarł do odbiorcy 6.06.2010 r.,
• faktura zakupu towaru została wystawiona 29.01.2010 r.,
• data wystawienia SAD to 28.05.2010 r.,
• zapłaty za towar dokonano 25.05.2010 r. przed fizycznym otrzymaniem faktury kontrahenta.
Ujęcie dokumentu SAD oraz faktury wystawionej przez kontrahenta jest zależne od formy prowadzenia ewidencji. Szczegółowe odpowiedzi na przedstawione pytania z uwzględnieniem różnic wynikających z prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów znajdują się w uzasadnieniu.
Znaczna rozpiętość czasowa pomiędzy datą wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta a datą wystawienia dokumentu SAD oraz otrzymania towaru przez odbiorcę sprawia, że ujęcie transakcji importu w księgach rachunkowych lub księgach podatkowych powoduje liczne wątpliwości.
Zasady rozliczeń importu towarów w pkpir
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, dokonując wyboru metody ujmowania kosztów podatkowych, tj. metody kasowej lub memoriałowej, determinują sposób ujmowania kosztów w księdze.
UWAGA
Wybierając metodę kasową (art. 22 ust. 6b updof), podatnik decyduje się na ujmowanie kosztów podatkowych pod datą wystawienia dokumentu stanowiącego podstawę zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych (faktura, rachunek, paragon itd.). Zatem niezależnie od momentu otrzymania faktury koszt z niej wynikający powinien zostać ujęty w księdze pod datą wystawienia faktury.
W sytuacji opisanej w pytaniu otrzymanie towaru wraz z dokumentem SAD i fakturą w czerwcu 2010 r. nie zmienia faktu, że wartość faktury zakupu towaru wystawionej a w styczniu 2010 r. powinna być zaliczona do kosztów stycznia.