| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak przygotować przesyłkę do przewozów drobnicowych. Problem klienta i operatora logistycznego

Jak przygotować przesyłkę do przewozów drobnicowych. Problem klienta i operatora logistycznego

Proces realizacji usługi przewozów drobnicowych różni się od innych usług transportowych szczególnie tym, iż występują w nim kilkukrotnie czynności przeładunkowe.  Dlatego bardzo ważne jest, aby nadając przesyłkę drobnicową odpowiednio przygotować ją do przewozu.

1) Ciężar przesyłki.
Operatorzy świadczący usługi drobnicowe w ruchu krajowym i międzynarodowym w stosowanej przez siebie definicji produktu używają różnych maksymalnych wag, od 2 do 5 ton. Jednocześnie ciężar jednej palety ograniczany jest do 1.000 kilogramów. Również ilość palet w przesyłce bywa ograniczona. Powyżej tego ograniczenia przesyłka jest dostarczana bezpośrednio do odbiorcy i wiele usług dodatkowych, które realizowane są w ramach usługi drobnicowej nie dotyczy dostaw bezpośrednich.

2) Ubezpieczenie operatora.
Jeżeli w trakcie procesu transportowego przesyłka zostanie uszkodzona, zleceniodawca ma prawo do odszkodowania. Decyzja o wypłacie odszkodowania zależy od stwierdzenia, czy działanie operatora spowodowało uszkodzenie lub zniszczenie przesyłki. Częstym powodem odrzucenia roszczenia zleceniodawcy jest niewłaściwe zabezpieczenie przesyłki do transportu. Decyzja o uznaniu roszczenia nie oznacza wypłaty odszkodowania. Warto sprawdzić, do jakiej kwoty odpowiada operator i jeżeli ta kwota jest mniejsza niż wartość przewożonej przesyłki, należy ją dodatkowo ubezpieczyć. Taką informację można znaleźć w warunkach świadczenia usług lub regulaminie świadczenia usług, które zwykle są zamieszczane na stronach www. Część operatorów świadczy usługę dodatkowego ubezpieczenia.

3) Dodatkowe usługi.
Operatorzy mają różne pakiety usług dodatkowych. Warto zwrócić uwagę na przewóz w systemie drobnicowych ładunków niebezpiecznych wg konwencji ADR. Taki przewóz wymaga dodatkowej organizacji. Na nadawcy spoczywa obowiązek podania dodatkowych informacji na przesyłkach, natomiast operator musi używać do przewozów samochodów posiadających wyposażenie ADR, których kierowcy otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia ADR. Z tego powodu nie wszyscy operatorzy świadczą takie usługi.
Ponadto, przy wyborze partnera logistycznego warto wziąć pod uwagę ilość terminali, którymi dysponuje i odległość punktu dostawy od terminalu dostawy. Wszystkie firmy świadczące usługę drobnicową przekazują takie informacje na swojej stronie www. Liczba terminali i odległość punktu dostawy od terminalu dostawy świadczy o sposobie realizacji procesu drobnicowego oraz ma wpływ na cenę. Daje również wiedzę o tym, czy operator realizuje przewóz drobnicowy w ramach własnej sieci, czy korzysta z podwykonawców.
Wskaźniki jakościowe podawane przez operatorów drobnicowych dotyczą głównie terminowości dostaw i szkodowości. Wskaźniki te pokazują udział wszystkich przesyłek przewiezionych w wyznaczonym okresie do przewiezionych, zgodnie z terminem wskazanym przez zleceniodawcę w tym samym terminie. Większość firm podaje wskaźnik terminowości na poziomie 96%98%. Są również firmy, które podają wyższe wskaźniki na poziomie 99%. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że mimo informacji o dostawie w ciągu 24 godzin, dostawy realizowane są następnego dnia po podjęciu przesyłki i do takiego systemu odnoszą się współczynniki terminowości. To oznacza, że przesyłka nadana o godzinie 10:00, dostarczona następnego dnia do godziny 14:00 jest uznawana za terminową, mimo przekroczenia 24 godzin w dostawie.

4) Cena.
Operatorzy oferują różne stawki za usługę przewozu drobnicowego. Cena zwykle podawana jest za jedną paletę. Do ceny należy dodać opłatę paliwową, którą stosuje większość firm świadczących usługi drobnicowe. Niektóre firmy stosują kilka dodatkowych opłat, np. opłata sezonowa. Warto w czasie rozmów z przedstawicielem operatora poprosić o wyliczenie finalnej ceny za paletę, którą Klient zostanie obciążony. Do cen za przewóz drobnicy trzeba dodać ceny zamówionych usług dodatkowych, ponieważ również tutaj różne firmy stosują różną politykę.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK