VAT – rozliczenie usługi spedycji związanej z importem
21 sie 2017
Usługi spedycyjne związane z importem towarów do Polski mogą być opodatkowane VAT w sposób korzystny dla podatnika. Warto wskazać jakie przesłanki należy w tym przypadku spełnić.
Zakup usług gastronomicznych w trakcie spotkań z przedstawicielami spółek powiązanych
20 lip 2017
Spółka logistyczna nabyła usługi gastronomiczne w trakcie spotkania z przedstawicielami spółek zależnych. Spotkanie miało wyłącznie charakter służbowy, celem było bowiem omówienie strategii rozwoju firmy oraz innych spraw istotnych z punktu widzenia bieżącej oraz przyszłej działalności Spółki. Wobec powyższego zadano pytanie o możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Zezwolenia na przewozy na wschód na 2017 r., czy polskim przewoźnikom to wystarczy?
01 gru 2016
Czy podpisane między Polską a Federacją Rosyjską porozumienie w sprawie limitów dla polskich przewoźników na przewozy dwustronne i tranzytowe jest dla polskiej strony satysfakcjonujące? Nie do końca.
Czy można zrefakturować koszt przejazdu taksówką wynajętą dla odwiezienia gości ze spółek powiązanych?
02 lis 2016
Podatnik będący spółką logistyczną gościł na spotkaniu biznesowym przedstawicieli spółek z nią powiązanych: spółki polskiej oraz spółki z Czech (nieprowadzącej działalności w Polsce). Podatnik nabył we własnym imieniu, ale na rzez ww. kontrahentów usługę transportową (taxi). Transport dotyczył gości ze spółek powiązanych. Faktura została wystawiona na Podatnika. Podatnik zamierza obciążyć kosztem usługi (refakturować) spółki powiązane.
Grunty rolne będące w posiadaniu przedsiębiorcy z branży logistycznej a podatek od nieruchomości
02 lis 2016
Posiadanie przez przedsiębiorcę z branży logistycznej nieruchomości gruntowych sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne nie zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. Nieruchomości, o których mowa powyżej, podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, o ile na ich obszarze nie jest prowadzona działalność gospodarcza inna niż działalność rolnicza. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości powstaje dopiero na skutek faktycznego rozpoczęcia wykonywania czynności gospodarczych na terenie nieruchomości.
Moment wykonania usługi spedycyjnej w podatku od towarów i usług
23 sie 2016
W zawieranych umowach Spółka przewiduje postanowienie, w świetle którego strony uznają usługę spedycji za wykonaną z dniem doręczenia zleceniodawcy raportu z przebiegu dostawy wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu. Spółka ma wątpliwość czy może rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z chwilą przekazania ww. dokumentów zleceniodawcy oraz czy powinna traktować usługę jako jedną usługę kompleksową?
Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?
10 maja 2016
Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej, w przypadku importu towaru z Chin, za którego transport jest odpowiedzialna firma z UE bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce?
Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?
05 kwi 2016
Spółka (zarejestrowana jako polski podatnik VAT UE) świadczy usługi w zakresie transportu kolejowego. Zdarza się, iż zawiera porozumienia z innymi przewoźnikami, na mocy których wynajmowane są wagony kolejowe należące do Spółki. W najbliższym czasie Spółka zamierza wynająć wagony kolejowe podmiotowi niemieckiemu (zarejestrowanemu do celów VAT UE). Najem poszczególnych wagonów trwać ma od 14 do 28 dni, a wagony będą udostępniane kontrahentowi zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość czy wystawiona faktura powinna zawierać podatek od towarów i usług oraz jaki kurs przeliczeniowy powinna zastosować jeżeli wystawi fakturę w EUR?
Będzie wolny dostęp do usług portowych?
09 mar 2016
Do Parlamentu Europejskiego powrócił temat regulacji dotyczących portów. Kontrowersje wśród europejskich (w tym polskich) zarządców portów wzbudza zapis gwarantujący wolny dostęp do rynku usług portowych. Czy te regulacje wejdą w życie?
Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem
22 lut 2016
Dropshipping stanowi model logistyczny, w ramach którego prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na pośrednictwie handlowym przy sprzedaży przez internet. Z uwagi na specyfikę działalności, określenie przychodu na gruncie podatków dochodowych dokonywane jest w odmienny sposób, niż w przypadku tradycyjnych form działalności związanych z oferowaniem sprzedaży produktów przez internet.
Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT
22 lut 2016
Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec?
Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów
19 sty 2016
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od polskiej firmy spedycyjnej nabyłem usługę transportu towaru z Polski do Rosji. Otrzymałem tylko fakturę z wykazaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Czy w przypadku odsprzedaży tej usługi na rzecz polskiego kontrahenta, mogę zastosować stawkę podatku w wysokości 0%?
Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom
19 sty 2016
Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Miejsce świadczenia usługi spedycji
19 sty 2016
Polska firma spedycyjna X zawarła umowę o współpracy ze szwajcarską firmą Y, na podstawie której zobowiązała się do opracowywania na życzenie klienta planu dostaw towarów, organizowania przewozu towarów ze Szwajcarii do magazynu nabywcy w Polsce (X zleca transport przewoźnikom lub samodzielnie przewozi towary), kompletowania przesyłek na terenie zakładu Y, przygotowywania dokumentów celnych importowych, odbioru pustych kontenerów itp. W związku powyższym powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane VAT ww. świadczenia.
Społeczna odpowiedzialność biznesu - CSR w branży logistycznej
15 sty 2016
Jakie korzyści z prowadzenia działań CRS ma przedsiębiorstwo logistyczne? Czy warto inwestować w społeczną odpowiedzialność biznesu?
Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?
12 sty 2016
Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu? Jakie są koszty, wady i zalety takiego rozwiązania? I kiedy nie outsourcować logistyki e-sklepu?
Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi
23 gru 2015
Jeśli podatnik ma trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahenta za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę, może skorzystać on z tzw. ulgi za złe długi, czyli dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonanej czynności na podstawie art. 89a ustawy o VAT.
Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?
23 gru 2015
Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.
Nowy dyrektor operacyjny w PEKAES
08 gru 2015
Z początkiem grudnia 2015 r. stanowisko Dyrektora Operacyjnego w PEKAES objął Jerzy Markow.
Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?
02 gru 2015
Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej? Na co zwrócić szczególną uwagę, by nie popełnić błędu przy weryfikacji dokumentów przewoźnika?
Inwestycje na terenach postoczniowych w Szczecinie
02 gru 2015
Modernizacja bocznicy kolejowej, czy nowoczesne urządzenie do cięcia stali to wybrane zrealizowane dotąd inwestycje na terenach postoczniowych w Szczecinie. To jeszcze nie koniec modernizacji terenu.
Kreator Budownictwa dla Track Tec
30 lis 2015
Track Tec, producent systemowych rozwiązań dla infrastruktury transportu został doceniony za całokształt działalności oraz za innowacyjną logistykę przewozu zmontowanych bloków rozjazdów.
Kradzież wyrobów a odpowiedzialność przewoźnika
17 lis 2015
Czy przewoźnik węgla będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia i uiszczenia należnej akcyzy na rzecz właściwego organu podatkowego od skradzionego węgla, gdy do kradzieży doszło w trakcie transportu węgla z kopalni (PPW) do elektrowni (FNW)?
Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski
25 wrz 2015
Transakcje międzynarodowe, do których można zaliczyć eksport towarów, wiążą się z wieloma zagrożeniami natury podatkowej. Dlatego warto poznać wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski.
OT Logistics przejmie porty na Bałtyku i Adriatyku?
08 wrz 2015
OT Logistics przygotowuje się do ofensywy. W najbliższych latach władze firmy zamierzają zbudować terminal masowy w porcie w Gdańsku. Ponad to przedsiębiorstwo jest zainteresowane przejęciami portów na Bałtyku i Adriatyku.
Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy
07 wrz 2015
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o PDOP do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).
Będzie jedna Państwowa Komisja Badania Wypadków Transportowych
20 lip 2015
Ministerstwo infrastruktury i Rozwoju pracuje nad tym, by zamiast trzech oddzielnych komisji zajmujących się wypadkami lotniczymi, morskimi i kolejowymi, powołać jedną, któa zajęłaby się problemem kompleksowo.
Co wzrost rynku spożywczego oznacza dla operatorów logistycznych?
15 lip 2015
Według prognoz rynek artykułów spożywczych w Polsce wzrośnie w 2015 r., względem 2014 r. o 2,1 % do 243 mld zł. Co to oznacza z punktu widzenia operatorów logistycznych?
Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?
13 lip 2015
Koszty paliwa mają bardzo istotny wpływ na rentowność działalności spedycyjnej. Podpowiadamy, w jaki sposób można ograniczyć zużycie paliwa w działalności spedycyjnej.
Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego
07 lip 2015
Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?
Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów
07 lip 2015
Polski ustawodawca w odniesieniu do niektórych dochodów uzyskiwanych w wyniku płatności transgranicznych przez podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terytorium RP, wprowadził obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku (tzw. podatek u źródła).
Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy transportowej
07 lip 2015
W jakich przypadkach można ogłosić upadłość? W jaki sposób napisać wniosek o ogłoszenie upadłości?
Zakup odzieży dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
07 lip 2015
Przedsiębiorcy, z różnych powodów, takich jak obowiązki wynikające z regulacji prawnych, wymogi rynku czy chęć zwiększenia prestiżu firmy, decydują się na zakup odzieży dla swoich pracowników. Warto jest zwrócić uwagę na skutki podatkowe podejmowanych w tym zakresie działań w odniesieniu do możliwości zakwalifikowania poczynionych wydatków po stronie kosztów uzyskania przychodu.
Nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego
17 cze 2015
Już od 1 lipca 2015 r. zaczną obowiązywać nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego.
Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP
29 maja 2015
Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka (jako płatnik) dokonując wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP (przykładowo z odsetek dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) jest obowiązana pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce
29 maja 2015
Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?
Które korytarze TEN-T przebiegają przez Polskę?
20 maja 2015
Branża transportowa stanowi jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Do sprawnego funkcjonowania firm transportowych niezbędna jest doskonała infrastruktura. Jej rozwój to wciąż jeden z głównych priorytetów rządu.
Co to jest Przemysł 4.0?
23 kwi 2015
Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży. Inwestują w nią najwięksi gracze, m.in. Bosch, który zaprezentował serię produktów dla tzw. Przemysłu 4.0.
Konsolidacja działalności spedycyjnej w PKP Cargo
17 kwi 2015
PKP Cargo zamierza skonsolidować swoją działalność spedycyjną, tak by była realizowana w ramach jednej struktury. Zabieg ma usprawnić m.in. komunikację działalności spółki na rynkach zagranicznych.
Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty
23 lut 2015
Dokonywanie importu towarów w procedurze uproszczonej pozwala na rozliczenie transakcji w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w deklaracji wykazano błędną, zbyt niską kwotę podatku z powodu np. określenia wartości importowanych towarów w niewłaściwej wysokości?
Rośnie zadłużenie firm transportowych
09 lut 2015
Rośnie ilość firm transportowych, które są wpisywane do Krajowego Rejestru Długów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 10 %.
Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE
23 sty 2015
Spółka XYZ świadczy usługi spedycyjne na rzecz podatnika z Belgii, przy czym towar transportowany jest z Polski, przez Niemcy do Belgii. Spółka XYZ jest zarejestrowana dla celów VAT wyłącznie w Polsce. Jak opodatkować to świadczenie?
Wpływ branży motoryzacyjnej na rozwój logistyki
19 gru 2014
Branża motoryzacyjna wymaga rozbudowanej obsługi logistycznej. Co więcej, postęp technologiczny i zmieniające się warunki prowadzenia biznesu wymagają od obu stron ciągłego rozwoju. W rezultacie producenci samochodów z jednej strony korzystają z coraz bardziej nowatorskich rozwiązań oferowanych przez firmy logistyczne, z drugiej sami zgłaszają zapotrzebowanie na coraz bardziej wyszukane usługi.
Podwyższenie jakości obsługi klienta w branży TSL
27 lis 2014
Jakość obsługi klienta ma szczególne znaczenie w branży usługowej. W jaki sposób podwyższyć jakość obsługi klienta w branży TSL?
Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco
21 lis 2014
W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?
Praca w logistyce - dobre perspektywy
01 paź 2014
Eksperci są zgodni. W logistyce wciąż przybywa nowych miejsc pracy. Rynek potrzebuje specjalistów oraz managerów.
Perspektywy rozwoju logistyki w aglomeracji śląskiej
02 kwi 2014
26 marca w Hotelu Silvia Gold w Gliwicach już po raz trzeci odbyło się spotkanie poświęcone perspektywom rozwoju logistyki w aglomeracji śląskiej. Konferencja przyciągnęła blisko 150 uczestników z sektora logistycznego, funduszy inwestycyjnych, deweloperów, potencjalnych najemców, przedstawicieli stref ekonomicznych oraz media branżowe i regionalne.
Co to jest drobnica morska LCL?
21 lut 2014
Drobnica morska - LCL - to transport morki umożliwiający ściągnięcie sporej partii towaru w cenie małej przesyłki lotniczej. Czy warto z tej formy transportu korzystać?
Konferencja: logistyka jako motor rozwoju ekonomicznego
20 lut 2014
26 marca 2014 w Hotelu Silvia Gold w Gliwicach odbędzie się już 3 edycja konferencji dotyczącej perspektyw rozwoju logistyki w aglomeracji śląskiej. O tym jak w pełni wykorzystać potencjał obszaru leżącego u zbiegu autostrady A1 i A4 porozmawiają przedstawiciele miasta Gliwice, eksperci z branży, inwestorzy zainteresowani lokowaniem swojego kapitału w regionie oraz ci, którzy już prowadzą działalność biznesową na Górnym Śląsku.
Najważniejsze trendy w logistyce w 2013 r.
17 gru 2013
Jak rok 2013 wpłynął na branżę logistyczną? W którym kierunku rozwijała się branża logistyczna i jakie pojawiły się trendy w roku 2013?