reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Powrót do zwyżek?

e-petrol.pl: Powrót do zwyżek?

W tym tygodniu ceny hurtowe oleju napędowego w polskich koncernach rosły dość wyraźnie, a co za tym idzie – niebawem mogą ruszyć w górę także na stacjach. Jest to prawdopodobne – ale nie jest pewnikiem, przynajmniej do momentu, w którym nie wyjaśni się, jak zachowywać się będą czynniki decydujące o kształtowaniu cen paliw

Chodzi tu o trzy zmienne – dwie natury międzynarodowej i jedną rodzimą. Na świecie wiele zależy od giełdowej wyceny ropy i kursów walutowych. Wprawdzie pierwsza zmienna mocno się obniża, jednak nie możemy stwierdzić, że jest ona decydująca – bowiem kurs USD/PLN w ostatnich dniach gwałtownie zmienia się, blokując polski rynek przed spadkiem cen paliw gotowych.

Zapewne najbliższe dni będą zapewne upływać pod znakiem bacznej obserwacji kursu dolara, bowiem ten jest w ostatnim czasie decydujący dla wycen oleju napędowego.

Transport: Ceny paliw

Mamy jeszcze jednak do czynienia z jednym czynnikiem, jakim jest specyficznie kształtująca się różnica między podstawowymi paliwami na stacjach – czyli benzyną i dieslem. Tu widzimy ostatnio spory spadek benzyny (aż o 5 gr na litrze w jednym tygodniu), co nie znalazło analogii w oleju napędowym. Jeżeli założeniem koncernów jest minimalizacja rozpiętości między obydwoma typami paliw – to na tańszego diesla nie mamy co liczyć.

Jednak istnieje jeszcze druga ewentualność – możliwe, że wraz z okresem letnim i wzmożonym popytem na benzynę diesel będzie stanowić paliwo stabilniejsze –mniej podatne na obniżki, ale też na skoki w górę. A wtedy narzekanie na olej napędowy z pewnością będzie mniej uzasadnione.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama