reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Powrót do zwyżek?

e-petrol.pl: Powrót do zwyżek?

W tym tygodniu ceny hurtowe oleju napędowego w polskich koncernach rosły dość wyraźnie, a co za tym idzie – niebawem mogą ruszyć w górę także na stacjach. Jest to prawdopodobne – ale nie jest pewnikiem, przynajmniej do momentu, w którym nie wyjaśni się, jak zachowywać się będą czynniki decydujące o kształtowaniu cen paliw

Chodzi tu o trzy zmienne – dwie natury międzynarodowej i jedną rodzimą. Na świecie wiele zależy od giełdowej wyceny ropy i kursów walutowych. Wprawdzie pierwsza zmienna mocno się obniża, jednak nie możemy stwierdzić, że jest ona decydująca – bowiem kurs USD/PLN w ostatnich dniach gwałtownie zmienia się, blokując polski rynek przed spadkiem cen paliw gotowych.

Zapewne najbliższe dni będą zapewne upływać pod znakiem bacznej obserwacji kursu dolara, bowiem ten jest w ostatnim czasie decydujący dla wycen oleju napędowego.

Transport: Ceny paliw

Mamy jeszcze jednak do czynienia z jednym czynnikiem, jakim jest specyficznie kształtująca się różnica między podstawowymi paliwami na stacjach – czyli benzyną i dieslem. Tu widzimy ostatnio spory spadek benzyny (aż o 5 gr na litrze w jednym tygodniu), co nie znalazło analogii w oleju napędowym. Jeżeli założeniem koncernów jest minimalizacja rozpiętości między obydwoma typami paliw – to na tańszego diesla nie mamy co liczyć.

Jednak istnieje jeszcze druga ewentualność – możliwe, że wraz z okresem letnim i wzmożonym popytem na benzynę diesel będzie stanowić paliwo stabilniejsze –mniej podatne na obniżki, ale też na skoki w górę. A wtedy narzekanie na olej napędowy z pewnością będzie mniej uzasadnione.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama