| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: podwyżka akcyzy coraz bliżej

e-petrol.pl: podwyżka akcyzy coraz bliżej

Rząd na pierwszym posiedzeniu przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, zakładający wzrost akcyzy na olej napędowy. Podwyżka stawki opodatkowania paliwa dodatkowo utrudni życie branży transportowej, która od dłuższego czasu musi zmagać się z szalejącymi cenami diesla.

Planowana od stycznia przyszłego roku zmiana stawki akcyzowej wynika z konieczności dopasowania poziomu opodatkowania oleju napędowego w Polsce do obowiązującego w Unii Europejskiej minimum.Przyjęty przez rząd dokument zakłada, że akcyza na olej napędowy od nowego roku wzrośnie o 148 zł, do poziomu 1196 zł za 1000 litrów paliwa. O wskaźnik inflacji powiększona zostanie też opłata paliwowa. W sumie wzrost obciążeń podatkowych to około 20 groszy dodatkowo do ceny paliwa na stacjach tankowania.

Taka perspektywa, w zestawieniu z aktualną ceną diesla, która w tym tygodniu wzrosła o kolejne 4 grosze i średnio w Polsce wynosi5,53 zł/l, nie nastraja zbyt optymistycznie.

To czy od nowego roku zobaczymy 20-groszową podwyżkę na stacjach na szczęście nie jest przesądzone, bo jej część już teraz może być uwzględniona w cenach na stacjach. Dużo będzie zależało też od kurs złotego w relacji do dolara oraz zachowania notowań ropy na światowych giełdach w ostatnich tygodniach roku.

Prognozy na najbliższe dni powinny trochę poprawić nastroje tym wszystkim, którzy muszą tankować olej napędowy. Nie spodziewamy się sporej obniżki na stacjach, ale spadek cen na rynku hurtowym daje uzasadnioną nadzieję na zahamowanie tendencji wzrostowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »