| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Ceny na stacjach konsekwentnie w górę

e-petrol.pl: Ceny na stacjach konsekwentnie w górę

Kolejny raz musimy zacząć nasz komentarz od stwierdzenia, że średnia cena oleju napędowego w Polsce poszła w górę i ustanowiła nowy historyczny rekord, który od tego tygodnia wynosi 5,42 zł/l. Wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

To szósty tydzień z rzędu kiedy olej napędowy drożeje na stacjach, stawiając branżę transportową w coraz trudniejszej sytuacji. Zakładając, że tankowany do pełna jest bak o pojemności 700 litrów, to różnica pomiędzy rachunkiem ze stacji z początku września, a tym z dziś, sięga nawet 300 zł.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się w najbliższym czasie poprawić na lepsze. Cenowe rekordy biją bowiem hurtowe notowania oleju napędowego, które w tym tygodniu także ustanowiły nowe historyczne maksimum .

Zmiany cen na rynku hurtowym znajdą z pewnością swoje odzwierciedlenie na stacjach. Szczególnie, że ich właściciele, dostosowując się do polityki maksymalnych cen na stacjach własnych krajowych producentów paliw, o której wspominaliśmy w naszych poprzednich publikacjach, przez długi czas operowali na minimalnych marżach. Obecnie odrabiają straty i nie są zbyt skorzy do tego aby obniżać ceny.

Do tego trzeba dołożyć jeszcze słabnącą znowu polską walutę, która w reakcji na pogarszanie się sytuacji we Włoszech, traci na wartości wobec amerykańskiego dolara i utrzymujące się powyżej poziomu 110 dol. ceny ropy Brent.

W związku z powyższym prognoza na najbliższe dni nie może być optymistyczna. Szacujemy, że detaliczne ceny diesla będą się w nadchodzącym tygodniu mieścić w przedziale 5,41-5,54 zł/l.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »