REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magazyn bez włączników świateł

Magazyn bez włączników świateł
Magazyn bez włączników świateł
Trilux Polska
Trilux Polska

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynoszą koszty energii elektrycznej w magazynie? Czy w obecnych czasach jest sens montowania włączników świateł w magazynach, czy wystarczy wyposażyć hale w układy zarządzania oświetleniem?

Ile wynoszą koszty energii elektrycznej w magazynie?

REKLAMA

Układy zarządzania oświetleniem stanowiły dotychczas uzupełnienie tradycyjnej regulacji przy pomocy szaf sterowniczych. Działające w oparciu o sensory systemy są jednak dziś na tyle niezawodne i oszczędne, że prekursorzy całkowicie rezygnują z wykorzystania konwencjonalnych włączników.

REKLAMA

Szacuje się, że w standardowym magazynie koszty energii elektrycznej sięgają około 15% całkowitych nakładów na jego funkcjonowanie. Według danych Amerykańskiej Agencji Informacji o Energii (EIA), przed upowszechnieniem się opraw LED, oświetlenie odpowiadało za zużycie nawet 40% prądu w halach składowania i centrach dystrybucyjnych. Dlatego też instalacja nowoczesnych systemów wykorzystujących diody oraz kontrolery, sterujące ich pracą w oparciu o wskazania czujników, pozwala na radykalne oszczędności. Prekursorzy całkowicie rezygnują w związku z tym z tradycyjnych włączników, zdając się na regulację funkcjonowania oświetlenia przez inteligentny układy zarządzania. Jedną z firm, która zdecydowała się na taki ruch jest hygi.de.

Magazyn bez włączników świateł

Magazyn bez włączników świateł

Trilux Polska

Trilux Polska

Zobacz też: Na czym polega pool paletowy?

Opis działalności przedsiębiorstwa

Hygi.de jest jednym z największych sklepów internetowych w Niemczech, koncentrującym się na sprzedaży chemii gospodarczej oraz środków czystości. W ofercie firmy znajduje się obecnie ponad 50 000 produktów 500 różnych marek. By umożliwić rozbudowę asortymentu do tego poziomu, po 11 latach działalności zdecydowano o budowie znacznie większego, lepiej skomunikowanego i nowocześniejszego centrum dystrybucyjnego. W niewielkim Telgte powstał przestrzenny obiekt o wymiarach 133 na 132 metry. Hale magazynowe zajmują łącznie powierzchnię 4 500 m2. Zarówno wewnątrz, jak i na przyległych do budynku placach zastosowano technologię LED. – Do oświetlenia magazynów, biur i przynależnych obiektowi obszarów zewnętrznych wykorzystano łącznie 1 000 opraw mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. Jednak tym, co wyróżnia tę realizację na tle innych nie jest liczba użytych lamp, lecz raczej to, z czego zrezygnowano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak ograniczyć hałas w magazynie?

Magazyn bez włączników światła

Wchodząc do pomieszczenia w siedzibie hygi.de można odnieść wrażenie, że czegoś brakuje – i rzeczywiście. – W budynku na próżno szukać włączników światła – mówi Christian Bleser, Dyrektor Zarządzający hygi.de. – Ze względu na fakt, że cała instalacja oświetleniowa jest automatycznie kontrolowana za pośrednictwem inteligentnego systemu zarządzania, uznaliśmy, że są one zbędne. Czujniki ruchu działają tak dobrze, że nikt nie tęskni za standardowymi przyciskami. Jedynym „reliktem przeszłości” jest sala konferencyjna. Zostawiliśmy w niej jeden przełącznik – opowiada Bleser. Celem minimalizacji kosztów inwestycji oraz optymalizacji funkcjonowania opraw w halach magazynowych, podzielono je na 16 sektorów. Jeśli pracownik wejdzie do jednej ze stref, światło automatycznie się załącza. W sytuacji, gdy w danym obszarze przez 3 minuty nie zarejestrowano ruchu, lampy gasną. Prócz czujników obecności, w obiekcie zastosowano także sensory światła dziennego. Moc, z jaką działają oprawy, automatycznie dopasowuje się do tego, jak dużo promieni słonecznych dociera do wnętrza budynku. – Sprawne funkcjonowanie takiego systemu wymaga kilku elementów. Są nimi: źródła światła, których trwałość nie jest uzależniona od ich ściemniania i rozjaśniania ani od liczby załączeń, niezawodne czujniki oraz centralny układ sterowania, dzięki któremu można dostosować funkcje do bieżących potrzeb – mówi Maciej Gronert. – W przypadku hygi.de role te pełnią energooszczędne oprawy diodowe z elektronicznymi statecznikami DALI oraz system LiveLink, przy pomocy którego ustawia się pożądane parametry oświetlenia. Proces nie wymaga wiedzy z zakresu automatyzacji. Wybrane podczas pierwszego uruchomienia programy są realizowane samoczynnie przez kontrolery pracy źródeł światła na podstawie wskazań sensorów – tłumaczy projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Dodatkowo, funkcjonowanie oświetlenia w części biurowej podporządkowano rytmowi dobowemu ludzkiego organizmu. Instalacja emituje światło odpowiadające sekwencji typowej dla słonecznego dnia, pobudzając użytkowników około południa i przygotowując do relaksu i odprężenia wieczorem. – Pracownicy są zachwyceni tym rozwiązaniem. Z ich relacji wynika, że są mniej senni po lunchu, łatwiej im się skoncentrować, a do tego lepiej sypiają nocą – wymienia Christian Bleser. W parze z wysoką jakością światła idą oszczędności. Instalacja zużywa około 60-70% mniej energii niż miało to miejsce w centrum dystrybucyjnym, z którego hygi.de korzystało dotychczas.

Źródło: Materiały Truilux Polska

Magazyn bez włączników świateł
Trilux Polska
Trilux Polska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA