reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Prowadzenie magazynu w tej samej miejscowości co siedziba spółki w kontekście obowiązku informacyjnego (NIP-8)

Prowadzenie magazynu w tej samej miejscowości co siedziba spółki w kontekście obowiązku informacyjnego (NIP-8)

Spółka (osoba prawna wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego) z siedzibą w mieście X otworzyła nowy magazyn w tej samej miejscowości, w której ma siedzibę – jednak w innej dzielnicy. W takich okolicznościach powstaje pytanie, czy spółka powinna dokonać aktualizacji swoich danych w zakresie wpisania dodatkowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Na wstępie wskazać należy, że wszyscy podatnicy powinni poinformować organy podatkowe o miejscu lub miejscach wykonywania działalności gospodarczej. Podstawowym aktem określającym te zasady jest ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z przepisów tej ustawy nie wynika jednak bezpośrednio obowiązek wskazywania miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zwrócić należy jednak uwagę na treść rubryki B.4 formularza NIP -8: „Adresy miejsc prowadzenia działalności”, z której bezpośrednio wynika powinność wskazania miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjaśnienie do wskazanej rubryki stanowi przy tym bezpośrednio: W zgłoszeniu identyfikacyjnym w zakresie danych uzupełniających należy podać adresy wszystkich miejsc prowadzenia działalności (również hurtowni, magazynów, składów), a w zgłoszeniu aktualizacyjnym stosownie do okoliczności i zmian.

Zobacz też: System zarządzania kluczami w magazynie

Biorąc więc pod uwagę, że formularz NIP-8 stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających, a zatem stanowi integralną część źródła powszechnie obowiązującego prawa, jakim jest rozporządzenie, niezbędne jest dokonanie zgłoszenia aktualizującego w zakresie prowadzenia przez spółkę magazynu – nawet jeśli magazyn prowadzony jest w tej samej miejscowości, w której mieści się siedziba spółki.

Zobacz też: Przyczyny wypadków w magazynach

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka  Doradztwa Podatkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama