| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Prowadzenie magazynu w tej samej miejscowości co siedziba spółki w kontekście obowiązku informacyjnego (NIP-8)

Prowadzenie magazynu w tej samej miejscowości co siedziba spółki w kontekście obowiązku informacyjnego (NIP-8)

Spółka (osoba prawna wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego) z siedzibą w mieście X otworzyła nowy magazyn w tej samej miejscowości, w której ma siedzibę – jednak w innej dzielnicy. W takich okolicznościach powstaje pytanie, czy spółka powinna dokonać aktualizacji swoich danych w zakresie wpisania dodatkowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Na wstępie wskazać należy, że wszyscy podatnicy powinni poinformować organy podatkowe o miejscu lub miejscach wykonywania działalności gospodarczej. Podstawowym aktem określającym te zasady jest ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z przepisów tej ustawy nie wynika jednak bezpośrednio obowiązek wskazywania miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zwrócić należy jednak uwagę na treść rubryki B.4 formularza NIP -8: „Adresy miejsc prowadzenia działalności”, z której bezpośrednio wynika powinność wskazania miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjaśnienie do wskazanej rubryki stanowi przy tym bezpośrednio: W zgłoszeniu identyfikacyjnym w zakresie danych uzupełniających należy podać adresy wszystkich miejsc prowadzenia działalności (również hurtowni, magazynów, składów), a w zgłoszeniu aktualizacyjnym stosownie do okoliczności i zmian.

Zobacz też: System zarządzania kluczami w magazynie

Biorąc więc pod uwagę, że formularz NIP-8 stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających, a zatem stanowi integralną część źródła powszechnie obowiązującego prawa, jakim jest rozporządzenie, niezbędne jest dokonanie zgłoszenia aktualizującego w zakresie prowadzenia przez spółkę magazynu – nawet jeśli magazyn prowadzony jest w tej samej miejscowości, w której mieści się siedziba spółki.

Zobacz też: Przyczyny wypadków w magazynach

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka  Doradztwa Podatkowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »