REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Magazynowanie towarów
Magazynowanie towarów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zagraniczna spółka będąca w Polsce zarejestrowana jedynie do celów podatku VAT, a korzystająca z usług magazynowania może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach?

REKLAMA

Spółka jest podmiotem z Hiszpanii prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży m.in. paneli solarnych. Zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w Hiszpanii. Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest natomiast zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce dla potrzeb rozpoznawania dokonywanych przez siebie transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu i importu towarów. W latach 2010 i 2011 spółka zlecała produkcje paneli firmie z Polski.
Wyroby były kierowane do magazynów na terenie kraju, gdzie miały się znajdować do czasu ich wysyłki do nabywców z Unii Europejskiej i poza nią. Niesprzedane materiały nadal znajdują się w magazynach, skąd są rozprowadzane do potencjalnych nabywców. Spółka nie posiada w Polsce swojego magazynu a jedynie zleca usługi magazynowania podmiotom trzecim. Usługodawcy traktowali owe usługi magazynowania i usługi do nich pomocnicze jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju stawką podatku VAT 23%. Takie też wystawili faktury dokumentujące przedmiotową sprzedaż.

REKLAMA

Powstało pytanie czy spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach na terytorium Polski. Przyjmując że usługi te były wykorzystywane do wykonywani czynności opodatkowanych.

Co na to ustawa o VAT?

REKLAMA

Udzielając odpowiedzi na pytanie, należy wykazać kiedy podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT możliwość pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma miejsce o ile towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym. Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Skoro spółka nie dysponuje własnym magazynem na terytorium kraju - nabywane przez nią usługi magazynowania towarów są jej niezbędne dla realizacji działalności dystrybucyjnej - sprzedaży wyrobów produkowanych w Polsce. Zasadne staje się stwierdzenie, że usługi przechowywania towarów w magazynach i usługi bezpośrednio z nimi związane są przez spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przy czym ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia wynikające z treści art. 88 ust. 3a pkt. 7 ustawy o VAT twierdząc, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności. A zatem należy ustalić, czy wystawione przez kontrahentów faktury powinny takie kwoty podatku zawierać. Innymi słowy czy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy VAT z opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów. Przez świadczenie usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Należy również w tym miejscu wskazać, iż w ustawie o VAT nie określono definicji usług magazynowania towarów. Uznaje się że to składowanie towaru w magazynie i inne czynności związane z obsługą towaru. Do kompleksu usług magazynowych wlicza się: przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach, przechowywanie tych towarów dla klienta, wydawanie towarów, rozładunek i załadunek, przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów.

W analizowanym stanie faktycznym niewątpliwie konieczne jest wskazanie miejsca świadczenia określonych w zapytaniu usług. Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejsce świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce gdzie podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Natomiast jeśli chodzi o usługi magazynowania to zgodnie z orzeczeniem NSA z 16.12.2011 r. (sygn. I FSK 220/11 i 221/11) uznaje się je za usługi związane z nieruchomościami, ponieważ są one funkcjonalnie powiązane z miejscem składowania. Zatem odpowiednio miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce położenia nieruchomości na podstawie art. 28e ustawy o VAT, w tym przypadku magazynu położonego na terytorium Polski. Jednak problem ustaleniem miejsca opodatkowania VAT usług magazynowych jest o wiele bardziej złożony i skomplikowany w związku z czym NSA 8 lutego 2012r (I FSK 611/11) wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do TSUE o prawidłową wykładnię przepisów w tym zakresie. Trybunał ma się wypowiedzieć czy rzeczywiście są to usługi związane z nieruchomością, czy jednak może opodatkowanie powinno być według zasady ogólnej, czyli w miejscu siedziby usługobiorcy. Do czasu zajęcia ostatecznego stanowiska w tej kwestii określenie miejsca opodatkowania usług magazynowania towarów będzie rodzić wątpliwości. Niemniej do tego czasu właściwe jest podejście wskazane powyżej.

Analiza eksperta

A zatem stwierdzić należy, iż usługodawca prawidłowo opodatkował transakcję stosując podstawową stawkę podatku VAT, tj. 23%. Analogicznie stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 7 września 2012 r., (sygn. IPPP3/443-606/12-2/JK): „Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawionych przez usługodawcę w części dokumentującej magazynowanie towarów”.

Tekst: Paulina Grabarz, Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA