| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Czy zagraniczna spółka będąca w Polsce zarejestrowana jedynie do celów podatku VAT, a korzystająca z usług magazynowania może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy VAT z opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów. Przez świadczenie usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Należy również w tym miejscu wskazać, iż w ustawie o VAT nie określono definicji usług magazynowania towarów. Uznaje się że to składowanie towaru w magazynie i inne czynności związane z obsługą towaru. Do kompleksu usług magazynowych wlicza się: przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach, przechowywanie tych towarów dla klienta, wydawanie towarów, rozładunek i załadunek, przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów.

W analizowanym stanie faktycznym niewątpliwie konieczne jest wskazanie miejsca świadczenia określonych w zapytaniu usług. Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejsce świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce gdzie podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Natomiast jeśli chodzi o usługi magazynowania to zgodnie z orzeczeniem NSA z 16.12.2011 r. (sygn. I FSK 220/11 i 221/11) uznaje się je za usługi związane z nieruchomościami, ponieważ są one funkcjonalnie powiązane z miejscem składowania. Zatem odpowiednio miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce położenia nieruchomości na podstawie art. 28e ustawy o VAT, w tym przypadku magazynu położonego na terytorium Polski. Jednak problem ustaleniem miejsca opodatkowania VAT usług magazynowych jest o wiele bardziej złożony i skomplikowany w związku z czym NSA 8 lutego 2012r (I FSK 611/11) wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do TSUE o prawidłową wykładnię przepisów w tym zakresie. Trybunał ma się wypowiedzieć czy rzeczywiście są to usługi związane z nieruchomością, czy jednak może opodatkowanie powinno być według zasady ogólnej, czyli w miejscu siedziby usługobiorcy. Do czasu zajęcia ostatecznego stanowiska w tej kwestii określenie miejsca opodatkowania usług magazynowania towarów będzie rodzić wątpliwości. Niemniej do tego czasu właściwe jest podejście wskazane powyżej.

A zatem stwierdzić należy, iż usługodawca prawidłowo opodatkował transakcję stosując podstawową stawkę podatku VAT, tj. 23%. Analogicznie stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 7 września 2012 r., (sygn. IPPP3/443-606/12-2/JK): „Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawionych przez usługodawcę w części dokumentującej magazynowanie towarów”.

Tekst: Paulina Grabarz, Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK