reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Kropla drąży kamień czyli ile naprawdę nas kosztuje paleta?

Kropla drąży kamień czyli ile naprawdę nas kosztuje paleta?

Kwestia obrotu paletami zwrotnymi to temat „rzeka”, który pomimo istniejących standardów i regulacji prawnych przysparza wiele problemów firmom, które wykorzystują je na dużą skalę. Szczególnie dotyczy to firm logistycznych i spedycyjnych, które składują towary.

Pomimo tego, że obowiązuje karta palety ECR jako kryterium oceny jakościowej palet, każdy inaczej interpretuje te standardy. Fakt ten powoduje błędną klasyfikację rodzaju palety na linii dostawca - odbiorca np. dostawca klasyfikuje paletę wysyłaną do odbiorcy jako euro, a odbiorca przyjmuje ją do siebie jako paletę jednorazową. Niepoprawnie sklasyfikowana paleta jest oczywiście dla dostawcy dodatkowym kosztem.

Koszty związane z paletami

Niestety dalej paleta często traktowana jest tylko jako opakowanie towaru i w świadomości przedsiębiorcy jest pomijana jako koszt. Jednak biorąc pod uwagę skalę i ilość palet, pomimo ich stosunkowo niskiej ceny jednostkowej jest to sumarycznie duży koszt dla każdej firmy.

Poza tym rynek paletowy w Polsce nie jest rynkiem szczelnym. Powoduje to, że do obiegu wprowadzane są palety niskiej jakości oraz tzw. podróbki. Po otrzymaniu takiej palety przedsiębiorca jest zobowiązany do jej utylizacji, ponieważ nie może ona być w dalszym obrocie, gdyż jest to karalne. Utylizacja jej jest więc dodatkowym kosztem w takim przypadku. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama