REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajęcie magazynu to nie problem, ważne są szczegóły umowy najmu

Krzysztof Kienorow
Jak korzystnie wynająć powierzchnię magazynową
Jak korzystnie wynająć powierzchnię magazynową
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 90 proc. oddanej do użytku w I poł. 2012 r. powierzchni magazynowej objęte jest obowiązującymi umowami najmu. Każdej z tych umów możemy przypisać wspólną cechę: okresowy charakter zobowiązania.

W pierwszej połowie 2012 roku do użytku zostało oddane około 287 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej, a całkowite zasoby w Polsce szacowane są na nieco ponad 7 mln m². Blisko 90% tej powierzchni objęte jest obowiązującymi umowami najmu. Każdej z tych umów możemy przypisać wspólną cechę: okresowy charakter zobowiązania.

REKLAMA

Taka forma umowy leży w interesie zarówno Wynajmującego jak i Najemcy. Wynajmującemu gwarantuje stały, przewidywalny i określony w czasie przypływ środków pieniężnych. Najemcy pozwala zabezpieczyć wysokość czynszu na cały okres najmu oraz zapewnia bezpieczeństwo dla prowadzonych operacji na wynajmowanej powierzchni. 

Umowa najmu magazynu

Inną prawidłowością przy zawieranych umowach jest korelacja pomiędzy długością najmu, a ceną za metr kwadratowy - im dłuższy okres zobowiązania wybiera Najemca, tym korzystniejsze warunki cenowe oferuje Wynajmujący.Oferowane na rynku powierzchni komercyjnych okresy najmu są zróżnicowane i zależą od specyfiki transakcji.


Z reguły minimalny okres najmu powierzchni magazynowej to 3 lata dla standardowego obiektu, zlokalizowanego w obrębie parku logistycznego. Natomiast długoterminowe umowy, które niekiedy dochodzą nawet do 20 lat, wybierają Najemcy, którzy „inwestują” w magazyn, bo tego wymaga prowadzona przez nich działalność. Do takich zaliczają się np. firmy produkcyjne z branży motoryzacyjnej lub opakowań czy zajmujące się specjalistyczną dystrybucją np. produktów spożywczych lub farmaceutyków, które wymagają chłodzenia.

Wynajem magazynu: Lokalizacja

REKLAMA

Dużą rolę odgrywa miejsce, w którym chcemy umiejscowić magazyn. Decyzja o wyborze lokalizacji zależy w dużej mierze od strategii organizacji oraz kierunków dystrybucji. Wybierając konkretny magazyn w wyselekcjonowanym już regionie Najemca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość infrastruktury drogowej - zarówno w chwili objęcia powierzchni, jak i w całym okresie najmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne czynniki to dostępność siły roboczej czy obecność strefy ekonomicznej, oferującej liczne zachęty finansowe w postaci upustów i dofinansowania działalności firm, które zostaną nią objęte. Planując dalszy rozwój, Najemcy powinni upewnić się, że wybrane rozwiązanie gwarantuje możliwość poszerzenia zajmowanej powierzchni, czy to przez ekspansję w zajmowanej hali magazynowej, czy poprzez rozbudowę obiektu.

Obecność w parku magazynowym daje dodatkową możliwość w postaci relokacji do większego modułu w obrębie parku. Jednak wybierając siedzibę magazynu w parku zwróćmy uwagę na to, jakich będziemy mieli „sąsiadów” – nie wszystkie branże tolerują się wzajemnie.


Wynajem magazynu: Koszty, koszty, koszty...

REKLAMA

Oczywiście nieodzownym czynnikiem decydującym o wyborze przyszłego obiektu są koszty wiążące się z wynajmem nieruchomości. Należy pamiętać, że poza stawką czynszu trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne, czyli tzw. service charge oraz koszty mediów. W skład opłat eksploatacyjnych wchodzą wszystkie usługi związane z utrzymaniem obiektu magazynowego oraz terenów wspólnych parku (place zewnętrzne, drogi pożarowe, tereny zielone, parkingi), takie jak: ochrona, odśnieżanie czy utrzymanie czystości.

Istotną część opłat eksploatacyjnych stanowi podatek od nieruchomości, który tak jak pozostałe opłaty, rozliczany jest proporcjonalnie do zajmowanej przez Najemcę powierzchni. Opłata eksploatacyjna, podobnie jak czynsz, ujęta jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni za miesiąc. Na koszty mediów składają się: opłaty za ogrzewanie hali, wodę i energię elektryczną czy odprowadzenie ścieków. Wysokość tej opłaty jest adekwatna do aktualnego zużycia danych mediów przez Najemcę.

Krzysztof Kienorow, associate, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA