| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Dzięki inwestycjom wkrótce przejmiemy wolumen kontenerów z portów Niemiec i Holandii

Dzięki inwestycjom wkrótce przejmiemy wolumen kontenerów z portów Niemiec i Holandii

Eksperci branży morskiej i ekonomiści prognozują utrzymanie wzrostowej tendencji w ilości przeładowanych kontenerów w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat. W 2010 roku analitycy szacowali, że krajowy wolumen przeładunków kontenerowych będzie wzrastać o 10-15 proc. rocznie.

Teraz widzimy, że w przypadku gdańskiego Deepwater Container Terminal i Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni (BCT), dynamika jest jeszcze wyższa niż zakładały analizy. W 2011 roku DCT przeładował 650 tys. TEU, czyli o ponad 200 tys. więcej niż w roku 2010. Pod koniec tego roku liczba ta ma wynieść 900 tys., co oznaczałoby wzrost o 27 proc. BCT w Gdyni tylko w pierwszym półroczu 2012 roku przeładował 205 tys. TEU. To wynik o niemal 17,5 procenta lepszy od porównywalnego okresu w 2011 roku.

Kontenery z portów Niemiec i Holandii

Zaplanowane inwestycje w polskich portach mogą jeszcze poprawić te wyniki i są szansą na zwiększenie ich pozycji w światowych rankingach. Wzrost możliwości przeładunkowych będzie skutkować przyciągnięciem do krajowych portów kolejnych armatorów i uruchomieniem nowych połączeń do Polski. W konsekwencji firmy z zaplecza, takie jak Balticon będą miały szansę na dalszy rozwój. Liczymy przede wszystkim na przejęcie wolumenu kontenerów dotychczas ulokowanych w portach Niemiec i Holandii.

Głównym atutem rodzimych terminali jest konkurencyjna cena obsługi i serwisu kontenerów, co wpisuje się w światowy trend redukcji kosztów przez przewoźników. Uważamy, że w ciągu najbliższych 10-15 lat możemy odrobić większość strat do niemieckich portów, tym bardziej, że port w Hamburgu nie może nadal przyjmować największych kontenerowców ze względu na za płytki tor wodny terminala kontenerowego. Polskie porty są również atrakcyjne dla armatorów ze względu na możliwość szybkiego przesłania towarów w głąb państw Europy Wschodniej. Możemy w niedalekiej przyszłości stać się oknem na świat dla rynków Białorusi czy Ukrainy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »