REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być magazyn dla branży farmaceutycznej

Bartosz Mierzwiak
Jak wybrać magazyn
Jak wybrać magazyn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków. Zatem jaki powinien być magazyn na leki?

Branża farmaceutyczna kieruje się swoją specyfiką i ma jasno określone wygania, na które składają się nie tylko wysokie, szczególne standardy technologiczne, ale również niezawodna logistyka i magazynowanie. Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków.

REKLAMA

Jak wybrać właściwy magazyn

REKLAMA

Klienci tej branży zwracają szczególną uwagę na jakość powierzchni magazynowej. Tylko obiekty najwyższej jakości są w stanie spełnić rygorystyczne wymogi Nadzoru Farmaceutycznego. Dla farmaceutów liczy się również oczywiście lokalizacja obiektu – kluczem jest maksymalizacja efektywności łańcucha dostaw – oraz eksperckie i elastyczne podejście dewelopera do inwestycji.

Bardzo ważnym dla firmy farmaceutycznej elementem idealnego magazynu jest duża izolacyjność ścian. Farmaceutyki muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, która dla większości leków nie powinna przekraczać 25 stopni C, jednak są też takie produkty farmaceutyczne, których temperatura przechowywania jest inna, dlatego możliwość kontrolowania temperatury magazynu jest tak bardzo istotna. Musimy pamiętać, że szczególnie w tej branży ważne jest bezpieczeństwo oraz zdolność zapewnienia stałych i odpowiednich warunków przechowywania. W związku z tym, z uwagi na rygorystyczne normy określające warunki przechowywania produktów farmaceutycznych, magazyny są wyposażone w chłodnie.


Są to oddzielne pomieszczenia ogrodzone od pozostałej części hali przegrodami o podwyższonej izolacyjności termicznej. Narzucony przez Nadzór Farmaceutyczny i najemcę reżim temperaturowy oraz wilgotnościowy utrzymywany jest w bardzo wąskich zakresach i kontrolowany za pomocą najnowocześniejszych jednostek chłodzących i automatyki. Wartości temperatury są na bieżąco monitorowane, a na życzenie klienta mogą być również rejestrowane.

Wyposażenie magazynu

REKLAMA

Oprawy oświetleniowe muszą charakteryzować się podwyższoną klasą szczelności. Instalacja przeciw pożarowa musi być dostosowana do ściśle określonych wymogów – na przykład w magazynach, w których panuje temperatura powyżej 4 stopni Celsjusza można zainstalować „mokrą” instalację tryskaczową. Natomiast dla przestrzeni, w której panuje temperatura poniżej 4 stopni Celsjusza zachodzi konieczność montażu „suchej” instalacji tryskaczowej. Ściany i posadzki muszą być wykończone w sposób umożliwiający ich zmywanie tak, aby sprostać wymogom sanitarno higienicznym – zróżnicowanym w zależności od magazynowanego medykamentu. Powyższe przykłady są jednymi z wielu warunków określonych przez nadzór farmaceutyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja magazynu to nie wszystko. Szczególnie dla dystrybutora leków, ze względu na zróżnicowane dostawy do aptek, ważna jest ilość doków nie tylko dla TIR-ów, ale także tych przeznaczonych dla mniejszych samochodów dostawczych.

Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie firm farmaceutycznych wynajmem powierzchni magazynowych, szczególnie niewielkimi modułami magazynowymi – od 1000 do 3000 metrów kwadratowych. Są to magazyny wspierające, satelitarne. Jeśli natomiast firma planuje uruchomić magazyn centralny położony w sąsiedztwie fabryki – z założeniem, że z danego magazynu będzie dostarczała towar na całą Polskę czy na kraje Europy Środkowo – Wschodniej – są to najczęściej obiekty budowane za specjalne zamówienie klienta – tzw. built-to-suit. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA