| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Na co zwrócić uwagę kupując wózek widłowy

Na co zwrócić uwagę kupując wózek widłowy

Decyzja o wyborze konkretnego modelu wózka widłowego w bezpośredni sposób przełoży się na szybkość i precyzję pracy operatora, a także na ponoszone koszty funkcjonowania magazynu. Na co więc zwrócić uwagę poszerzając flotę i jak ocenić ofertę dostawcy?

Pierwszym krokiem do optymalnego wyboru wózka widłowego jest sprecyzowanie potrzeb przedsiębiorstwa i zadań, do jakich pojazd będzie przeznaczony. 

Do czego wózek widłowy?

Istotna jest w tym zakresie m.in. analiza specyfiki miejsca pracy pod kątem dostępnej infrastruktury, szerokości korytarzy roboczych, wysokości regałów, rodzaju i ciężaru transportowanych towarów, ograniczeń i wymagań konkretnej branży czy częstotliwości korzystania z wózka widłowego.

Kolejnym krokiem będzie jasne określenie priorytetów aby móc w transparentny sposób ocenić walory poszczególnej oferty. Przy wyborze widlaka ważne jest aby decyzja oparta była na ekonomicznej kalkulacji. Nie tylko koszt zakupu jest ważny, ale przede wszystkim koszt jego użytkowania. Kalkulacji dokonuje się w oparciu o takie informacje jak pobór energii, czas i koszt pracy operatora, stawki serwisu i czas jego reakcji.

Od kilku lat firmy coraz częściej przy wyborze dostawcy posiłkują się kompleksowymi programami określającymi koszt motogodziny wózka. W podjęciu racjonalnej decyzji pomóc może także zasięgnięcie porady u doradcy handlowego. Zapewnia on kompleksowe wsparcie w zakresie analizy potrzeb konkretnego klienta i dostosowania pod nie specyfikacji konkretnego wózka, jak również jego obsługi serwisowej. Warto wiedzieć, że kupując nowy pojazd, klient ma możliwość wyboru modelu w seryjnym wyposażeniu lub dostosowania go do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie np. technologii antykorozyjnej, konstrukcji masztu i jego wysięgu czy rodzaju opon.

ABC zakupu wózka

Obok kalkulacji oferty pod względem wydajności pracy wózka widłowego i ponoszonych kosztów na jego utrzymanie, najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze floty jest specyfika branży. Zakres działania wózka oraz charakter jego pracy musi zostać dopasowany do warunków operacyjnych. Każda branża charakteryzuje się zróżnicowanymi potrzebami. Przykładowo, spożywcza - wymaga zastosowania wózków elektrycznych ze względu na brak emisji spalin, odlewnicza - o podwyższonym standardzie wykonania w zakresie wytrzymałości, a branża chłodnicza - dostosowanych do pracy temperaturze minus 30 stopni i wyposażonych w rozwiązania antykorozyjne.

Podczas decyzji o zakupie wózka widłowego nie mniej istotną kwestią pozostaje sposób jego finansowania. Zarówno leasing jak i wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma pozyskiwania floty logistycznej. Intensywny rozwój tego segmentu branży można zauważyć od 2008 roku i jest on widoczny głównie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Dla firmy jest to sposób na optymalizację swoich wydatków oraz możliwość utrzymania stosunkowo młodej floty.

Zapewnia to możliwość regularnej wymieniany części wózków na nowsze modele. Taki system pomaga również w doborze odpowiedniej liczby pojazdów podczas zmiennej koniunktury, która odpowiada zapotrzebowaniu i strukturze firmy.

Czytaj także

Autor:

dyrektor handlowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wojciech Szmulczyński, Dyrektor STILL Oddział Warszawa
Wojciech Szmulczyński, Dyrektor STILL Oddział Warszawa

Fot. STILL Wózek widłowy RX_20
Fot. STILL Wózek widłowy RX_20

Fot. Still wózek widłowy RC 40 przy naczepie
Fot. Still wózek widłowy RC 40 przy naczepie

Wózek MX-X umożlwia zwężenie korytarzy aż o 25 cm
Wózek MX-X umożlwia zwężenie korytarzy aż o 25 cm

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »