REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę usług magazynowych

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak należy szukać powierzchni magazynowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji. W tym artykule wcielimy się w rolę podmiotu gospodarczego, który szuka operatora logistycznego świadczącego tego typu usługi. Poznamy kryteria wyboru tego typu dostawcy i omówimy najważniejsze z nich.

Pierwsze półrocze 2011 roku na rynku najmu powierzchni magazynowych było udane. Wzrósł popyt, a we wszystkich regionach malał wskaźnik pustostanów. Bardzo często najemcami powierzchni magazynowej są operatorzy logistyczni, którzy w dalszej fazie oferują klientom usługi profesjonalnego magazynowania towarów.

REKLAMA

Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Gdańsk, Małopolska – to najbardziej prawdopodobne rejony, które weźmiemy pod uwagę przy wyborze. W każdym przypadku istotne jest położenie magazynu względem elementów infrastruktury transportowej w danym regionie. Chodzi głównie o infrastrukturę drogową (autostrady i drogi ekspresowe), kolejową (dworce i bocznice kolejowe), lotniczą (lotniska) lub morską (porty morskie, terminale kontenerowe).

Jak towar i informacja przepływają przez magazyn

Rozpoznanie, w jaki sposób obecnie towar i związane z nim informacje przepływają przez magazyn powinno być dla nas kolejnym krokiem.

REKLAMA

Powinniśmy poddać analizie następujące operacje: przyjęcie i identyfikacja towaru na wejściu (wydajność godzinowa lub dobowa tych operacji), czas tymczasowego składowania w buforze wejściowym przed oddelegowaniem towaru do strefy składowania oraz sam proces składowania w ściśle określonych warunkach (najważniejsze parametry to: temperatura, wilgotność powietrza, natężenie oświetlenia, wytrzymałość posadzki magazynowej). To samo dotyczy organizacji przepływu ładunków i informacji po złożeniu przez klienta zamówienia na wydanie towaru z magazynu.

Zwłaszcza jeśli dana partia towaru będzie kompletowana. Warto uzgodnić najpóźniejszą godzinę złożenia zlecenia, aby towar został skompletowany i wydany jeszcze tego samego dnia. Pakowanie i kompletacja to najbardziej pracochłonne elementy procesów magazynowania. Im bardziej rozdrobniona, tym wyższa specjalizacja pracy magazynu jest wymagana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego powinniśmy sprawdzić: procedury kontroli (ilościowej i jakościowej) magazynowanego towaru, maksymalne rozmiary jednostek dostarczanych do magazynu, sposób ich oznakowania oraz sposób i terminy awizacji (24h czy 48h przed dostawą).

Jakie koszty magazynowania i w jaki sposób są liczone

Należy określić wysokość kosztów oraz sposób ich obliczania. Rozróżnić można dwie główne grupy kosztów „magazynowych”. Do pierwszej grupy zaliczają się koszty wynajęcia powierzchni składowej (koszty składowania). Można ustalić miesięczną stawkę ryczałtową za wynajęcie określonej liczby miejsc paletowych lub rozliczenie za każde miejsce paletowe osobno.

Do drugiej grupy należą koszty za operacje przeprowadzone na składowanym towarze. 

Czytaj także: Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Do tej grupy należą głównie: koszty przyjęcia jednostki ładunkowej według danego poziomu weryfikacji (począwszy od sprawdzania zgodności fizycznych ilości na palecie z dokumentami dostawy a skończywszy na szczegółowej ilościowej i jakościowej kontroli polegającej na otwieraniu i sprawdzaniu każdego opakowania na palecie), koszty przygotowania towaru do wydania z magazynu, koszty opakowań transportowych (kartony, tuby, palety) oraz koszty załadunku towaru na przybyły zewnętrzny środek transportu.

Do ustalenia pozostają również kwestie częstotliwości otrzymywania faktur oraz terminy płatności.

System informatyczny w magazynie: Raporty często i dokładnie

System informatyczny powinien nam dostarczyć informacji jak najbardziej przejrzystych. Dane powinny być przedstawione w sposób niewymagający pośredniego przeliczania. Przykładowymi funkcjonalnościami systemu mogą być: dostęp do aktualizowanych codziennie ilościowych wyciągów ze stanu magazynowego, dostęp do tygodniowych raportów wydań towaru z magazynu na podstawie złożonych zamówień czy dostęp do raportów określających wielkość rotacji danej grupy towarowej w określonym przedziale czasowym.

Prosta, przejrzysta informacja – to praktycznie wszystko, czego użytkownik po stronie klienta może oczekiwać od systemu informatycznego w magazynie.

Wybieraj magazyn ekologiczny

REKLAMA

W łańcuchu logistycznym za najmniej przyjazne dla środowiska ogniwo uważa się transport. Pojęcie „ekologicznego odcisku” (environmental footprint) nie omija jednak obiektów przemysłowych, w tym magazynów. Zużywają one ogromną ilość wody i energii, produkują odpady, ścieki, emitują CO2 do atmosfery.

Tym przyczyniają się do globalnego ocieplania klimatu. Ponieważ budynki magazynowe wywierają tak wyraźny „ekologiczny odcisk”, obowiązkiem dostawcy usług magazynowych powinno być odwracanie tej tendencji. Należy sprawdzić jakie certyfikaty ekologiczne posiada potencjalny dostawca, jakie działania na rzecz środowiska podejmował, podejmuje i jakie zamierza podjąć. Coraz popularniejsze określenie „be green” przestaje być tylko pustym sloganem – również w wypadku logistyki magazynowej.

Ważne szczegóły w umowie na usługi magazynowe

Wszystkie elementy przyszłej współpracy uzgadniane na podstawie wymienionych powyżej kryteriów muszą zostać sformalizowane w postaci zapisów w umowie.

Dodatkowym obowiązkiem stron jest określenie zasad ubezpieczenia składowanego towaru, nakreślenie zasad poufności, określenie kluczowych wskaźników efektywności (KPI - Key Performance Indicators), określenie procedur naprawczych w przypadku niewłaściwego spełniania umowy przez operatora (łącznie z wyliczeniem kar umownych), określenie terminów wypowiedzenia wraz z ustaleniem wzajemnych obowiązków w okresie przejściowym (łącznie z określeniem formy i sposobu doręczenia wypowiedzenia umowy).

Warto również określić długość cyklu renegocjacji warunków umowy. Dla przykładu po roku od momentu podpisania danej umowy strony podsumowują przepracowany wspólnie okres i rozmawiają o renegocjacji stawek.

Przy ustalaniu warunków umowy należy pamiętać, że najczęstszym powodem rozwiązania umowy logistycznej przez klienta jest niedotrzymywanie jej warunków przez operatora – w szczególności chodzi o braki, szkody lub nieterminowość. Warto z tego względu w umowie bardzo precyzyjnie opisać zakres świadczonych usług wraz terminami oraz procedurami kontroli procesów.

Wybór dostawcy usług magazynowych to często decyzja na lata. Usługa magazynowa stanowi często bardzo ważną kategorię zakupową. Warto przyjrzeć się wymienionym w artykule kryteriom, dzięki którym można na początku poznać własne potrzeby dotyczące składowania, a w dalszych krokach wybrać dopasowane do potrzeb rozwiązanie.

Powyższy zbiór kryteriów został opracowany na podstawie doświadczeń autora przy realizacji projektów związanych z wyborem dostawcy usług magazynowych. Mam nadzieję, iż artykuł pomoże w analizie ofert, których na rynku pojawia się coraz więcej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA