REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest ekologistyka i co ją wiąże z usługami logistyczno - transportowymi?

Katarzyna Michniewska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odzysk opakowań, zwroty, opakowania wielokrotnego użytku to zagadnienia, które dotyczą coraz większej liczby firm. Warto wiedzieć jakie wymagania stawia prawo i na czym można jeszcze zarobić.

Ekologistyka to pojęcie, które odnosi się do projektowania opakowań produktów z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Głównym wyznacznikiem są tutaj normy zharmonizowane opisane w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

REKLAMA

Jeśli chodzi zaś o logistykę odzysku, to można ją zobrazować i opisać jako procesy wiążące się z wydatkami dla firmy po dostarczeniu produktu odbiorcy finalnemu jak: zwroty, reklamacje, obsługa opakowań wielokrotnego użytku, konieczność zagospodarowania odpadów. Podobnie jak wyroby, elementy te mogą być i są przedmiotem usług logistyczno-transportowych.

Rola operatora w ekologistyce

Operatorzy logistyczni mogą się angażować w ten sektor uzupełniając trasy przewozu o zwroty. Do tej pory było to szczególnie trudne ze względu na obwarowania prawne – w tej chwili zmiany w przepisach umożliwiają transportowanie odpadów bez decyzji w ramach jednego podmiotu, czyli wtedy gdy dotyczy to jego odpadów, zniesiony został kod odpadu w przypadku złomu, planowane są dalsze ulgi proceduralne m.in. takie jak zniesienie kodu odpadu dla makulatury, która stanie się surowcem – w tej chwili cena za tonę makulatury to 400 zł.

Ekologistyka odpadów własnych

REKLAMA

Kluczowym elementem jest zmiana podejścia odnośnie śmieci generowanych na terenie zakładów – odpowiednia obsługa logistyczna pozwala ze strumienia śmieci wygenerować surowce wtórne o konkretnej wartości rynkowej. Wymaga to zmiany podejścia i wprowadzenia nowych procedur.

Przedsiębiorcy – klienci operatorów logistycznych – mogą także odnosić korzyści zastępując opakowania jednorazowe opakowaniami wielokrotnego użytku – kwoty związane z tymi korzyściami są naprawdę imponujące. Operatorzy logistyczni oferując usługę obsługi zwrotów np. za pomocą odpowiednich platform internetowych – mogą znacznie zredukować swoim klientom koszty związane z obsługą zwrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wg badań dostępnych w tym obszarze mówi się, że wśród zwracanych produktów jedynie ok. 5 proc. z nich jest uszkodzone, pozostałe to zwroty związane z niezrozumieniem lub nieumiejętnością obsługi danego wyrobu. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom w zakresie logistyki odzysku można zredukować liczbę zwrotów i związanych z tymi zwrotami kosztów o 95proc.

Kto podlega obowiązkowi odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych?

Ustawa z dnia 11 maja 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (T.J. Dz.U. 2007 nr 90, poz. 607 ze zm.) definiuje kogo dotyczy obowiązek zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Przepisom ustawy podlegają:

  • wytwórcy produktów w opakowaniach,
  • importerzy oraz firmy dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (z wykluczeniem importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w celach eksportu lub wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów),
  • przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2, sprzedający produkty tam pakowane,
  • przedsiębiorcy prowadzący więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 m2, sprzedający produkty tam pakowane,
  • przedsiębiorcy, którzy pakują produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzają je na rynek krajowy,
  • przedsiębiorcy, nie będący wytwórcą produktu, którzy zlecili wytworzenie tego produktu oraz których oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub opakowaniu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA