reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Cushman & Wakefield: Brakuje magazynów do wynajęcia

Cushman & Wakefield: Brakuje magazynów do wynajęcia

W pierwszej połowie 2011 r. wzrosło zainteresowanie firm wynajmem magazynów. Wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) wynosi obecnie średnio 11,8%, w niektórych lokalizacjach spadł on jednak poniżej 5%.

Poziom pustostanów w granicach 10-12% uważany jest za stabilny.

- Na dobrze prosperującym rynku niedostateczna podaż motywuje deweloperów do szybkiego podejmowania nowych inwestycji. Jednak restrykcyjna polityka finansowa banków oraz ich ostrożne podejście do finansowania nowych inwestycji nadal negatywnie wpływa na rynek środkowoeuropejski. Naruszyło to równowagę rynkową – dla przykładu Słowacja i jej 2,5 procentowy wskaźnik powierzchni niewynajętej stanowi wyjątkową sytuację w Europie”, mówi Ferdinand Hlobil, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych Cushman & Wakefield na Europę Środkową.

W Czechach wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł poniżej 10 proc.
Nie jest to dobry sygnał dla branży. W efekcie rosną stawki magazynowe i firmy, z powodu braku odpowiednich powierzchni rezygnują z działalności w danym regionie.

Więcej wynajętych powierzchni

W pierwszej połowie 2011 roku w Europie Środkowej wynajęto prawie 105 mln metrów kwadratowych magazynów. To więcej niż np. w ciągu całego 2005 roku. Wielkość umów jest porównywalna z całym 2006 i 2009 rokiem.

Jak twierdzą specjaliści z Cushman &Wakefield popyt generowały głównie firmy produkcyjne. Duże znaczenie miał sektor motoryzacyjny. Firmom coraz bardziej zależy na podnoszeniu efektywności logistycznej, dlatego szukają nowoczesnych magazynów spełniających ich konkretne wymagania.

Coraz więcej firm z Europy Zachodniej wynajmuje powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej m.in. w Polsce.

Budujemy za mało magazynów

- Na Węgrzech i w Słowacji w tym roku nie zrealizowano żadnych inwestycji. Polska i Czechy odnotowały wzrost w stosunku do roku ubiegłego, ale liczby nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Deweloperzy niechętnie podejmują inwestycje spekulacyjne z powodu ograniczonego dostępu do finansowania. Decyzje o realizacji projektów uzależnione są od podpisania umów typu pre-let, mówi Ferdinand Hlobil.


Polska liderem rynku magazynów

Jak twierdzi Marek Skrzydlak, negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield Polska pozostaje największym rynkiem magazynowym w Europie Środkowej.

W I połowie 2011 roku popyt w naszym kraju wyniósł 941.000 metrów kwadratowych, co stanowi aż 63% łącznego popytu w Europie Środkowej.

W tym okresie w Polsce oddano do użytku 136.000 metrów kwadratowych powierzchni, co zwiększyło zasoby kraju do 6,7 mln metrów kwadratowych (dla porównania zasoby powierzchni magazynowej Europy Środkowej to 14,4 mln mkw.).

źródło: Cushman & Wakefield

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama