Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik nieogrzewango magazynu ma prawo do dodatkowych przerw

Jan Pióro
ShutterStock
Czy pracownicy magazynu, który jest nieogrzewany, mają (zimą, wczesną wiosną) prawo do dodatkowych przerw w pracy? Czy pracodawca powinien im zapewnić pomieszczenie do ogrzewania się i posiłek regeneracyjny?

Choć nie wynika to wprost z przepisów, pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy związanej z koniecznością ogrzania się. Praca w magazynie nie jest natomiast samoistną przesłanką do wydawania posiłków regeneracyjnych.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy związanych z bhp jest ochrona zdrowia i życia pracowników. W ramach tego obowiązku pracodawca powinien zapewnić w pomieszczeniach pracy temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, nie niższą jednak niż 140C, chyba że niższa temperatura jest uzasadniona względami technologicznymi, np. w pomieszczeniach chłodni, pomieszczeniach przechowalni owoców.

Dodatkowe przerwy w pracy

Pomimo że przepisy nie regulują wprost kwestii dodatkowych przerw w pracy dla pracowników zatrudnionych w nieogrzewanych pomieszczeniach, obowiązek taki istnieje. Wynika on pośrednio z unormowania dotyczącego zapewnienia w pobliżu miejsc pracy możliwości ogrzania się (podczas krótkotrwałych periodycznych okresów przebywania) w wydzielonym dla tego celu i odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu:

● o powierzchni wyliczonej jako iloczyn liczby pracowników najliczniejszej zmiany i powierzchni 0,1 m2, jednak nie mniejszym niż 8 m2,

● w którym powinna być zapewniona temperatura co najmniej 160C,

● zaopatrzonym w urządzenia do podgrzewania posiłków.

Liczba przerw na ogrzanie się i czas ich trwania powinny zostać:

● ustalone z uwzględnieniem innych niezbędnych środków profilaktycznych, zdefiniowanych po przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą,

● określone w unormowaniach zakładowych, np. regulaminie pracy.

Odzież i obuwie robocze

Niezależnie od zapewnienia możliwości ogrzania się w wydzielonym pomieszczeniu na pracodawcy ciąży obowiązek nieodpłatnego dostarczenia zatrudnionym stosownej odzieży i obuwia roboczego. Powinny one spełniać łącznie co najmniej cztery warunki:

● posiadać właściwości ochronne,

● posiadać właściwości użytkowe,

● być estetyczna, by nie powodować dyskomfortu u użytkownika,

● odpowiadać wymaganiom określonym w Polskich Normach ich dotyczących.

Ponadto, w zależności od zdefiniowanego stopnia zagrożenia na stanowisku pracy, częstości narażenia pracownika na zagrożenie, od rodzaju prac i cech stanowiska pracy pracodawca powinien dokonać analizy, czy w konkretnych warunkach środowiska pracy zachodzi potrzeba wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej (np. kurtki, czapki, buty, rękawice). Środki ochrony indywidualnej muszą spełniać zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa.

Posiłki profilaktyczne

Wykonywanie pracy w nieogrzewanych pomieszczeniach nie stanowi samoistnej przesłanki uzasadnienia przysługiwania posiłków profilaktycznych. Nie można wykluczyć, że praca w niedogrzanych pomieszczeniach pracy może być postrzegana jako praca w warunkach uciążliwych.

W piśmiennictwie uciążliwość pracy definiuje się jako subiektywnie odczuwaną lub dającą się stwierdzić obiektywnie reakcję organizmu na wykonywanie pracy, której intensywność przekracza granice obciążenia optymalnego lub też reakcję na wykonywanie pracy o optymalnej intensywności, ale w warunkach środowiska pracy, których nie można uznać za optymalne. Powszechnie akceptowany jest pogląd, iż o uznaniu danej pracy za uciążliwą nie mogą przesądzać kwestie o charakterze osobniczym, dotyczące konkretnej osoby.

W sytuacji gdy nie zachodzi okoliczność stałego utrzymywania w magazynie temperatury poniżej 100C ze względów technologicznych – warunkiem uzasadniającym przysługiwanie posiłków profilaktycznych może być jedynie spełnienie przesłanki wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8374 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet.

Pomiary wydatku energetycznego mogą być wykonywane nie tylko przez akredytowane laboratoria, lecz również np. przy użyciu Miernika Wydatku Energetycznego MWE obsługiwanego przez pracownika zakładu, który został przeszkolony w zakresie obsługi miernika w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym.

Miernik Wydatku Energetycznego MWE-1 (na licencji CIOP). Żaden przepis nie ogranicza pracodawcy do zlecania pomiarów wydatku energetycznego wyłącznie akredytowanemu laboratorium.

Jeżeli nie ma formalnoprawnych przeszkód wykonywania pomiarów wydatku energetycznego we własnym zakresie, to w sytuacji gdy wyniki pomiarów wydatku energetycznego mają stanowić podstawę przyznania wyodrębnionej grupie pracowników np. posiłków i napojów profilaktycznych, autor niniejszego opracowania proponuje – z uwzględnieniem tzw. ostrożności procesowej – aby pomiary wykonane przez przeszkolonego pracownika zakładu potraktować jedynie jako pomiary rozpoznawcze stanowiące wskazówkę co do zakresu zlecenia pomiarów jednostce zewnętrznej, np. wyspecjalizowanemu laboratorium. Taki sposób postępowania może uchronić pracodawcę od konfliktu z urzędem skarbowym w kwestiach podatkowych.

Podstawa prawna:

● art. 207 § 2, art. 232 k.p.,

● § 30 rozporządzenia, § 44 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),

● § 1 pkt 1, § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

    Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

    Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

    Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

    Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

    Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

    Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

    Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

    Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

    Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.

    Polacy znowu kupują nowe auta. Rośnie ruch w salonach

    Polacy znowu kupują nowe auta. W styczniu i lutym br. odnotowano o ponad 3% więcej wizyt w salonach niż w analogicznym okresie ub.r.

    Nissan elektryczny? Japończycy mają nowy pomysł

    Nissan elektryczny? Marka będzie rozwijać e-napędy i ma na to całkowicie nowy pomysł. Chodzi o komponenty modułowe.

    Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Range Rover ma pomysł

    Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.

    Wynajem auta w firmie to nowy kierunek rozwojowy

    Wynajem auta w firmie? Aż 42 proc. firm handlowych planuje wynajmować pojazd. A takie dane oznaczają spore przetasowanie na rynku finansowania.

    Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Klasyk, ale ciągle w formie!

    Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Roadster był kamieniem milowym w historii marki. Dziś stał się naprawdę pożądanym klasykiem.

    Z czego buduje się bolidy F1? To metale, ale nietypowe

    Z czego buduje się bolidy F1?  Materiały komponentów pojazdu są wybierane na podstawie ich właściwości mechanicznych i gęstości. Wyższa inżynieria!

    Produkcja wodoru. Elektroliza wody i pomysł Toyoty

    Produkcja wodoru? Elektroliza wody może stanowić odpowiedź zdaniem Toyoty. Marka zaprezentowała właśnie nowy elektrolizer.

    Jeep Gladiator i ciekawostki. 8 faktów, które sprawią że go pokochasz!

    Jeep Gladiator i ciekawostki? Nie da się go legalnie zaparkować na chodniku, ale za to ma... wyjmowany system audio. A to dopiero początek listy.

    Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie

    Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie. Czyli dziś zastanowimy się nad tym, ile właściwie można zyskać, kupując elektryka do firmy?