Kategorie

Jak często dokonywać przeglądów regałów magazynowych?

Katarzyna Kruk
W magazynach często dochodzi do mechanicznych uszkodzeń regałów. Ich najczęstszą przyczyną są maszyny (urządzenia) służące do transportu lub sam towar. Jak często i w jaki sposób powinno się kontrolować takie uszkodzenia?

Należy wdrożyć procedurę okresowych przeglądów regałów odpowiednią ze względu na rodzaj magazynu, uwzględniając przede wszystkim rotację towaru i występujące w firmie zagrożenia.

W obowiązujących przepisach brak jest odpowiedzi na pytanie, jak często i w jaki sposób należy kontrolować regały magazynowe, zatem pracodawca musi sam określić sposób i częstotliwość przeglądów.

Można zaproponować np. system kontroli codziennych, tygodniowych i rocznych.

Kontrola codzienna to wizualna kontrola konstrukcji regału (zwracanie uwagi na odkształcenia, pęknięcia, wgniecenia, mocowania półek i regałów, stabilność konstrukcji, to kontrola oznaczeń, w przypadku składowania towaru na paletach i ocena wizualna palet).

Taki przegląd powinien być przeprowadzany:

● przez pracowników magazynu, operatorów wózków widłowych zajmujących się bezpośrednio obsługą magazynu,

● każdorazowo przed pobraniem towaru lub umieszczeniem go na półkach.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń pracownik powinien zgłosić to do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w magazynie.

Kontrola tygodniowa to przegląd regałów od posadzki, poprzez całą ich wysokość (ocena stabilności konstrukcji, mocowań, uszkodzeń, rejestracja braków i uszkodzeń) oraz ustalenie sposobu postępowania, podjęcie decyzji, czy konieczna jest natychmiastowa reakcja, czy można obserwować uszkodzenie i zaplanować jego usunięcie w dłuższym terminie.

WAŻNE!

Można zastosować np. barwną klasyfikację zagrożeń:

● kolor czerwony – uszkodzenia wymagające natychmiastowej reakcji,

● kolor żółty – konieczna pilna reakcja,

● kolor zielony – niewielkie uszkodzenia wymagające okresowej kontroli.

Przeglądy tygodniowe regałów powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w magazynie, np. kierownika magazynu. Osoba ta jest zobowiązana do określenia sposobu i terminu usunięcia stwierdzonych usterek.

Kontrola roczna to przegląd polegający na kontroli kompletności instalacji magazynowej, stanu technicznego instalacji oraz stanu technicznego systemu zabezpieczeń instalacji, np. osłon, ram.

Przegląd taki powinien być wykonywany przez wyspecjalizowany personel. Gdy w zakładzie pracy nie ma pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do takiej oceny, warto zatrudnić specjalistów spoza zakładu.

WSKAZÓWKA!

Reklama

Sposób przeprowadzania przeglądów może być określony w instrukcji magazynowania lub odrębnej procedurze. Zaproponowaną częstotliwość kontroli można traktować jako wskazówkę. W przypadku małej rotacji towaru, nieużywania lub sporadycznego używania środków technicznych do transportu towarów kontrole mogą odbywać się rzadziej.

Jednak codzienna oraz okresowa tygodniowa lub miesięczna wizualna ocena regałów wykonywana przez kierownika magazynu lub inną osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo magazynu powinny stać się regułą.

Przy ustalaniu harmonogramu i sposobu kontroli warto pamiętać też, że należy skorzystać w tym celu z instrukcji dostarczonej przez producenta regału.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.