reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Przepisy prawa o ruchu drogowym ustalają szczegółowe reguły zachowania na skrzyżowaniach (art. 25), przy przejściach dla pieszych (art. 26), przejazdach rowerowych (art. 27) i kolejowych (art. 28).

Skrzyżowanie

Poruszanie się na skrzyżowaniu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności oraz ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, jak również pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwnego kierunku (przy skręcaniu w lewo). Co oczywiste te zasady wyznaczają zachowanie na skrzyżowaniu w przypadku, gdy brak jest znoszących je sygnałów świetlnych lub znaków drogowych.

Niezależnie od tego pierwszeństwo na skrzyżowaniu ma pojazd szynowy i to niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża. Reguły zachowania na skrzyżowaniu zabraniają wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli nie ma miejsca do kontynuowaniu zarówno na nim, jak i za nim.

Zobacz: Art. 4 - zasada ograniczonego zaufania

Naruszenie powyższego zakazu będzie wiązało się z mandatem karnym w wysokości 300 zł. Karalne jest zarówno nieustąpienie pierwszeństwa, jak i niezachowanie szczególnej ostrożności.  6 punktów karnych otrzyma kierujący za nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu dróg równorzędnych oraz skrzyżowaniu z określonym znakami pierwszeństwem przejazdu. Podobna kara czeka kierującego, który nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi szynowemu lub rowerzyście.

Zobacz: Mandaty i punkty karne

Przejścia dla pieszych

Także przy przejściu dla pieszych kierujący pojazdem jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, jak również ustąpić pierwszeństwa pieszemu.  Podobny obowiązek ma kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną. Jest on obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez drogę, na którą kierujący wjeżdża. Niezachowanie tych reguł będzie karane 8 punktami karnymi i mandatem karnym w wysokości 350 zł.

Oprócz tego zakazane jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, jak również omijanie. 10 punktów karnych otrzyma kierowca za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Wyprzedzanie na lub przed przejściem dla pieszych będzie karane 9 punktami karnymi. Sprawca naruszenia może liczyć także na mandat karny w wysokości, odpowiednio, 500 i 200 zł.

Zobacz: Art. 11 - pieszy jako uczestnik ruchu

Przejazdy kolejowe

Wymóg zachowania szczególnej ostrożności wymagany jest także przy dojeżdżaniu i przejeżdżaniu przez przejazdy kolejowe.  Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

Zakazane jest objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone; wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim; omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Punkty karne

Naruszenie zasad zachowania na przejeździe kolejowym stanowi wykroczenie drogowe.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo o ruchu drogowym, skrzyżowanie na drodze Fot. Fotolia
Prawo o ruchu drogowym, skrzyżowanie na drodze Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama