| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Znaki drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem przestrzegania poleceń oraz sygnałów dawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem lub jego kontroli, jak również do przestrzegania zasad wynikających z sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych.

Zobacz: Art. 3 - uczestnik ruchu drogowego

Reguły pierwszeństwa

Treść art. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje na dwie zasady pierwszeństwa, istotne z uwagi na mnogość możliwego krzyżowania źródeł, które stanowią obowiązek określonego zachowania.

W danej sytuacji może dojść do sytuacji, w której oprócz znaków drogowych mogą dojść jeszcze polecenia kierującego ruchem policjanta, jak również sygnalizacja świetlna.

Zobacz: Art. 7 - znaki drogowe

Polecenia policjanta

I tak zgodnie z art. 5 par. 2 polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo zarówno nad sygnałami świetlnymi jak i znakami drogowymi.

Polecenia policjanta nakazujące jazdę mają pierwszeństwo przez czerwonym sygnałem świetlnym.

Osoba uprawniona do kierowania ruchem

W odniesieniu do powyższego istotne jest określenie podmiotów, które są uprawnione do kierowania ruchem oraz jego kontroli. Katalog osób, które są do tego uprawnione zawiera art. 6 Prawa o ruchu drogowym

Wśród osób uprawnionych do kierowania ruchem i jego kontroli znajdują się m.in.: policjant, żołnierz Żandarmerii Wojskowej (zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia), funkcjonariusz Straży Granicznej, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, strażnik miejski, pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym.

Sygnały świetlne

Druga zasada pierwszeństwa została wyrażona w art.5 par. 3, zgodnie z którym sygnały świetlne mają pierwszeństwo przez znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Wskazać jednak należy, iż pierwszeństwo to dotyczy tylko znaków określających pierwszeństwo przejazdu,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »