reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Znaki drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem przestrzegania poleceń oraz sygnałów dawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem lub jego kontroli, jak również do przestrzegania zasad wynikających z sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych.

Zobacz: Art. 3 - uczestnik ruchu drogowego

Reguły pierwszeństwa

Treść art. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje na dwie zasady pierwszeństwa, istotne z uwagi na mnogość możliwego krzyżowania źródeł, które stanowią obowiązek określonego zachowania.

W danej sytuacji może dojść do sytuacji, w której oprócz znaków drogowych mogą dojść jeszcze polecenia kierującego ruchem policjanta, jak również sygnalizacja świetlna.

Zobacz: Art. 7 - znaki drogowe

Polecenia policjanta

I tak zgodnie z art. 5 par. 2 polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo zarówno nad sygnałami świetlnymi jak i znakami drogowymi.

Polecenia policjanta nakazujące jazdę mają pierwszeństwo przez czerwonym sygnałem świetlnym.

Osoba uprawniona do kierowania ruchem

W odniesieniu do powyższego istotne jest określenie podmiotów, które są uprawnione do kierowania ruchem oraz jego kontroli. Katalog osób, które są do tego uprawnione zawiera art. 6 Prawa o ruchu drogowym

Wśród osób uprawnionych do kierowania ruchem i jego kontroli znajdują się m.in.: policjant, żołnierz Żandarmerii Wojskowej (zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia), funkcjonariusz Straży Granicznej, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, strażnik miejski, pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym.

Sygnały świetlne

Druga zasada pierwszeństwa została wyrażona w art.5 par. 3, zgodnie z którym sygnały świetlne mają pierwszeństwo przez znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Wskazać jednak należy, iż pierwszeństwo to dotyczy tylko znaków określających pierwszeństwo przejazdu,

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Policja, ruch drogowy, sygnały drogowe Fot. Fotolia
Policja, ruch drogowy, sygnały drogowe Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama