REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektryczny skuter - BMW C evolution

skuter BMW C evolution
skuter BMW C evolution
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW zaprezenetowało elektryczny skuter C evolution, który osiągami przewyższa wiele maksiskuterów napędzanych silnikami spalinowymi. Czym jeszcze wyróżnia się nowa konstrukcja z Bawarii?

Elektryczny skuter BMW

Pojawienie się skutera C evolution oznacza początek nowego rozdziału w segmencie miejskich środków transportu BMW Motorrad. Oba maksiskutery napędzane konwencjonalnymi silnikami - C 600 Sport i C 650 GT – odniosły już sukces, łącząc wspaniałe cechy motocykla z typową dla skutera zwinnością i komfortem wynikającym w naturalny sposób z koncepcji pojazdu. Nowy elektrycznie napędzany skuter C evolution idzie jeszcze dalej, łącząc całą przyjemność i dynamikę jazdy z korzyściami wynikającymi z zerowej emisji spalin, dzięki czemu jazda jednośladem staje się jeszcze raz zupełnie nową przygodą.

REKLAMA

Zobacz też: Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju grupy BMW, również BMW Motorrad przyjął elektryczną motoryzację jako kierunek dalszego rozwoju. Tak jak w przypadku samochodów BMW i, prace nad C evolution ogniskowały się na stworzeniu wizjonerskiej koncepcji pojazdu oferującego maksimum codziennej praktyczności, ubranej w inspirujące wzornictwo.

BMW C evolution : silnik elektryczny chłodzonoy cieczą!

REKLAMA

C evolution otrzymał układ napędowy zintegrowany z wahaczem tylnego koła: chłodzony cieczą silnik synchroniczny z magnesami trwałymi przekazujący napęd za pośrednictwem paska zębatego i przekładni planetarnej. Moc znamionowa silnika wynosi 11 kW (15 KM), ale moc chwilowa sięga 35 kW (47 KM). Umożliwia to skuterowi C evolution osiąganie prędkości maksymalnej 120 km/h (którą ograniczono elektronicznie) i nadaje mu lepsze przyspieszenia od niektórych maksiskuterów napędzanych silnikami spalinowymi o pojemności skokowej 600 cm3 lub więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki sporej, sięgającej 8 kWh, pojemności chłodzonego powietrzem litowo-jonowego akumulatora wysokiego napięcia, jednoślad dysponuje zasięgiem do 100 km między ładowaniami, do których wystarczy domowe gniazdko elektryczne 220V. Przy poborze prądu o natężeniu do 12A ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa około 4 godzin (przy 220V / 16A ładowanie trwa 3 godziny).

Zobacz też: Jazda skuterem - podstawowe zasady

BMW C evolution: system odzyskiwania energii

BMW Motorrad wybrał dla C evolution sposób odzysku energii, który nigdy dotąd nie był stosowany w jednośladach. Odzyskiwanie energii odbywa się automatycznie, zarówno przy jeździe wybiegiem z zamkniętą przepustnicą, jak i podczas hamowania.

Zobacz też: Yamaha Neo’s Easy: opis modelu

Kierowca skutera C evolution może wybrać najbardziej pożądane połączenie dynamiki i efektywności, wybierając jeden z czterech trybów jazdy. Przykładowo, w trybie drogowym do dyspozycji będą maksymalne przyspieszenia i około 50% odzysku energii na wybiegu oraz pełen odzysk podczas hamowania. W trybie Eco Pro przyspieszenie, a zatem również zużycie energii jest ograniczone, natomiast odzyskiwana jest maksymalna możliwa ilość energii kinetycznej. Tryb żeglowania pozwala pominąć odzyskiwanie energii podczas jazdy wybiegiem, umożliwiając C evolution swobodne toczenie się bez efektu hamowania, gdy manetka przyspieszenia jest zwolniona. Pozostaje jeszcze tryb dynamiczny, który łączy pełną moc uzyskiwaną przy przyspieszeniu z wysokim stopniem odzysku energii.

BMW C evolution :systemy bezpieczeństwa

REKLAMA

Jako część grupy BMW, dział BMW Motorrad mógł przy rozwoju skutera C evolution wykorzystać efekt synergii dzięki współpracy z BMW Automobile. Oprócz wykorzystania takich samych modułów magazynowania energii i komponentów elektronicznych, jak używane w BMW i3, szczególnie wiele skorzystało na tym bezpieczeństwo budowy elektrycznego pojazdu, które doprowadzono do standardu samochodu osobowego. Skuter C evolution jest pierwszym zasilanym elektrycznie jednośladem spełniającym normę ISO 26262 określającą poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz normę ECE R100 dotyczącą bezpieczeństwa układów wysokiego napięcia. Obie normy zostały przyjęte przez czołowych producentów samochodów.

W podwoziu skutera C evolution najbardziej charakterystyczny jest brak ramy w konwencjonalnym znaczeniu. Centralnym elementem jest tutaj obudowa akumulatora wykonana z odlewu aluminiowego, do którego z przodu przymocowana jest główka kierownicy wykonana ze stalowych rurek, a z tyłu znalazła się stalowa rurowa konstrukcja z jednostronnym wahaczem wzdłużnym. Zawieszenie i amortyzację przedniego koła realizuje hydrauliczny widelec teleskopowy w układzie upside-down, a z tyłu po lewej stronie skutera umieszczono kolumnę z amortyzatorem i sprężyną śrubową. Jak we wszystkich pojazdach z BMW Motorrad, skuter C evolution jest standardowo wyposażony w zwiększający bezpieczeństwo czynne układ ABS oraz w mocne hamulce tarczowe.

BMW C evolution : asystent kontroli momentu obrotowego (TCA)

Skuter C evolution jest dostępny z automatycznym asystentem momentu obrotowego (Torque Control Assist - TCA), który działa w sposób zbliżony do układu automatycznej kontroli stabilności stosowanego w motocyklach BMW z silnikami spalinowymi. Układ TCA ogranicza moment obrotowy silnika, zależnie od stopnia poślizgu tylnego koła.

Zobacz też: Test Yamaha Xenter: funkcjonalny elegant

By zapewnić kierowcy maksimum kontroli nad momentem napędowym silnika, układy elektroniczne sterujące pracą silnika monitorują prędkość obrotową tylnego koła i ograniczają moment napędowy, jeśli zostanie przekroczony określony próg uślizgu koła. Układ TCA jest szczególnie przydatny przy ruszaniu, zapobiegając poślizgowi tylnego koła na nawierzchni o obniżonej przyczepności (np. na kostce brukowej). Układ TCA zapobiega także zablokowaniu tylnego koła przy odzyskiwaniu energii, szczególnie gdy intensywny odzysk energii kinetycznej ma miejsce w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni.

BMW C evolution : duży kolorowy wyświetlacz TFT i światła dzienne w technologii LED

O innowacyjnym charakterze skutera C evolution przypomina i podkreśla go wiele rozwiązań technicznych i elementów wyposażenia. Skuter posiada system ułatwiający cofanie, co pozwala na manewrowanie na bardzo ograniczonej przestrzeni. Skuter otrzymał także światła do jazdy dziennej wykonane w technice LED, które po przyciemnieniu pełnią rolę świateł pozycyjnych. Dodatkowy komfort w zimne dni zapewni kierownica z podgrzewanymi manetkami.

Duży, kolorowy wyświetlacz TFT umieszczony na tablicy przyrządów zapewnia kierowcy dostatek informacji. Oprócz aktualnie rozwijanej szybkości, kierowca jest informowany o średnim zużyciu energii (kWh/100 km), o całkowitym zużyciu energii, stopniu naładowania akumulatorów (kWh), prędkości średniej, napięciu instalacji elektrycznej osprzętu skutera oraz instalacji wysokiego napięcia, a także o pozostającym do dyspozycji zasięgu, który podawany jest w kilometrach, z uwzględnieniem aktualnie wybranego trybu jazdy. Na ekranie wyświetlany jest wykres słupkowy obrazujący aktualny poziom poboru lub odzysku energii.

BMW C evolution : wygląd

Nie bez znaczenia jest również nowoczesna stylizacja i kolorystyka innowacyjnego skutera. C evolution swoim stylem świetnie wpisuje się w rodzinę BMW Motorrad, a kombinacja zastosowanych kolorów z bielą Light White i zielenią Electric Green symbolizuje ambicję łączenia cech pojazdu przyjaznego dla środowiska z wyjątkowo dynamicznymi osiągami.

Najważniejsze cechy skutera:

  • Innowacyjny elektryczny układ napędowy z przeniesieniem napędu we wnętrzu wahacza tylnego koła, z chłodzonym cieczą silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi, paskiem zębatym i przekładnią planetarną.
  • Moc ciągła 11 kW (według wymagań homologacyjnych ECE R85) oraz moc chwilowa 35 kW.
  • Maksymalny moment obrotowy 72 Nm.
  • Prędkość maksymalna 120 km/h.
  • Przyspieszenie 0 – 50 km/h w czasie 2,7 s.
  • Przyspieszenie 0 – 100 km/h w czasie 6,2 s.
  • Duży zasięg - 100 kilometrów w realnych warunkach eksploatacyjnych.
  • Dostępne 4 tryby jazdy: Road, Eco Pro, Sail oraz Dynamic.
  • Wspomaganie cofania ułatwiające manewrowanie.
  • Asystent kontroli momentu obrotowego (TCA).
  • Wysokonapięciowe akumulatory o dużej pojemności (8 kWh) z innowacyjnym chłodzeniem powietrznym.
  • Inteligentny system odzysku energii kinetycznej w czasie jazdy wybiegiem oraz podczas hamowania.
  • Ładowanie akumulatora trakcyjnego z domowego gniazdka.
  • Pełne ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa jedynie 4 godziny przy zasilaniu 220V/12A lub 3 godziny przy zasilaniu 220V/16A.
  • Wykorzystanie efektu synergii wynikającego z doświadczeń BMW w budowie samochodów elektrycznych.
  • Bezpieczeństwo układów elektrycznych w standardzie samochodu osobowego.
  • Hybrydowe podwozie zapewniające znakomite prowadzenie się, a to dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości.
  • Potężne hamulce z systemem ABS.
  • Duży kolorowy wyświetlacz TFT.
  • Światła do jazdy dziennej i światła pozycyjne w technice LED.
  • Innowacyjna koncepcja kolorystyczna i wizualna.

Źródło: materiały prasowe BMW

skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA