| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego?

Sprzedaż motocykla - czy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż motocykla, o którym mowa w pytaniu będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką VAT. Nie mogą już Państwo skorzystać ze zwolnienia dla sprzedaży pojazdów, przy nabyciu których podatnik odli­czył 50 lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł, które przewidywało rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Zwolnienie to nie obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r. Państwa spółka nie może również skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ motocykl - jak wynika z treści pytania - wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidu­alnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 czerwca 2014 r., sygn. ITPP2/443-283/14/AD.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »