| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego?

Sprzedaż motocykla - czy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż motocykla, o którym mowa w pytaniu będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką VAT. Nie mogą już Państwo skorzystać ze zwolnienia dla sprzedaży pojazdów, przy nabyciu których podatnik odli­czył 50 lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł, które przewidywało rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Zwolnienie to nie obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r. Państwa spółka nie może również skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ motocykl - jak wynika z treści pytania - wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidu­alnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 czerwca 2014 r., sygn. ITPP2/443-283/14/AD.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK