| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Zakup roweru kosztem uzyskania przychodu

Zakup roweru kosztem uzyskania przychodu

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się nad zakupem innego niż samochód środka transportu -roweru. Czy jego zakup przedsiębiorca będzie mógł ująć w poczet kosztów uzyskania przychodu?

Koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej: ustawą o PDOP) i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: ustawą o PDOF) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP (art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF).

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest  poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy koszt poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Przepisy prawa w żaden sposób nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Jeśli zatem rower będzie wykorzystywany w celach związanych z prowadzoną działalnością np. do dojazdów do klientów, to spełnia kryteria wynikające z tego przepisu. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe m.in.  Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 26.04.2013 r., sygn. IBPBI/1/415-95/13/SK czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 30 marca 2012 r.  sygn. IPPB1/415-78/12-3/JB. Wskazać ponadto należy, że bez znaczenia pozostaje czy Spółka posiada inne środki transportu np. samochód czy też nie m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji z dnia 06.03.2008 r., sygn. ITPB1/415-802/08/MM przyznał rację Podatnikowi w kwestii zakupu roweru, choć na potrzeby działalności leasingował on już samochód.

Warto także podkreślić, że to Podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Zobacz też: Odszkodowanie dla rowerzysty

Amortyzacja

Jak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PDOF i art. 16a ust. 1 ustawy o PDOP amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
3.inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy o PDOF oraz art. 16d ust. 1 ustawy o PDOP, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b ustawy o PDOP (16a i 16b ustawy o PDOF), których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł.

Zobacz też: Wysokość mandatów dla rowerzystów

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wydatki poniesione na nabycie roweru o wartości poniżej 3 500 zł Podatnik może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do używania.

W sytuacji natomiast, w której Podatnik nabywa rower za cenę przekraczającą 3 500 zł, może on zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacji rower, mieści się w zakresie rodzaju środki transportu pozostałe (powiązanie z rodzajem KŚT - 79). Określona w Wykazie roczna stawka amortyzacyjna dla tego środka trwałego wynosi 18%.

Stan prawny: 11.09.2014 r.

Tekst: Grzegorz Wachołek, Igor Klimkowski, ECDDP Spółka doradztwa podatkowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »