REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Adam Kret
Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?
Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

REKLAMA

REKLAMA

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku?

Podstawowym atutem motocykla w mieście jest jego niewielka szerokość, która skutecznie umożliwia omijanie stojących lub wlekących się w korku pojazdów. Czy jednak jazda po linii oddzielającej pojazdy, czy przemykanie pomiędzy nimi slalomem jest do końca dopuszczalne? … Nie zawsze.

REKLAMA

Przejeżdżanie pomiędzy samochodami unieruchomionymi w korku (co daje pewną satysfakcję) – jest de facto manewrem wyprzedzania. Ten wiąże się z pewnymi regułami m.in.:

  • co do zasady powinien być wykonywany lewą stroną.
  • może być wykonywany prawą stroną jeśli w terenie zabudowanym mamy do czynienia z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku a na trasie z co najmniej trzema.

I co oczywiste – przy wykonywaniu manewru nie można przekroczyć (ani najechać na) linii ciągłej rozdzielającej pasy ruchu.

Zobacz też: Nowe akcesoria motocyklowe zza oceanu

Biorąc pod uwagę wszystkie reguły (np. zakazy wyprzedzania w określonych miejscach, zakazy znaków drogowych itp.) dotyczące wyprzedzania pojazdów – dopiero wtedy możemy mieć pewność, że taki manewr jest dopuszczalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Motocyklista tak jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego powinien co do zasady trzymać się prawej strony jezdni (i prawego pasa).

Jazda na jednym kole i inne popisowe manewry

REKLAMA

Jazda na jednym kole (zarówno tylnym, jak i przednim przy hamowaniu) nie jest wprost stypizowana ani w „taryfikatorze mandatów” ani w ustawie prawo o ruchu drogowym. Nie stoi to jednak na przeszkodzie aby takie przypadki były karane w drodze mandatu.

Wynika to z prostego faktu, iż ukarani możemy zostać za każde zachowanie, które powoduje zagrożenie dla ruchu drogowego. Wszelkie zachowania, które zmniejszają stabilność pojazdu, wymagają przekroczenia dozwolonej prędkości lub ograniczają możliwość kierowania nim –można uznać  za zachowania niebezpieczne i tym samym zakwalifikować jako wykroczenie.

Zobacz też: Przygotowania do sezonu motocyklowego: jakie akcesoria wybrać?

Przewóz pasażerów na motocyklu - zasady

Przewóz pasażerów ma motocyklu jest oczywiście co do zasady dopuszczalna. Liczba osób, które można przewozić określona jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (pewną wskazówką jest także, rzecz jasna ilość dostępnego miejsca).

Istnieją jednak pewne szczególne obostrzenia:

  • pasażer (tak jak i prowadzący pojazd) muszą mieć odpowiednie kaski (nie ma znaczenia długość podróży)
    • obowiązku tego nie ma w przypadku pojazdów wyposażonych w fabryczne pasy bezpieczeństwa… biorąc jednak pod uwagę „popularność” tego typu pojazdów, wyłączenie to faktycznie nie obowiązuje.
  • prędkość motocykla przewożącego dziecko w wieku do 7-u lat nie może przekraczać 30 km/h (także wtedy gdy dziecko przewożone jest w przyczepce).
  • pasażerowie znajdujący się pod wpływem alkoholu mogą być przewożeni wyłącznie w przyczepce motocykla (jeśli ją posiada).

Zobacz też: Wypadek motocyklowy - nie bój sie pomóc!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA