reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Gdzie nie można wyprzedzać rowerzystów?

Gdzie nie można wyprzedzać rowerzystów?

Lato w pełni. Dzięki wysokim temperaturom oraz licznym miejskim punktom wypożyczalni, podróżowanie rowerem nie traci na popularności. Warto przy tym wiedzieć, jak bezpiecznie wyprzedzać rowerzystów.

Nie będę odkrywczy pisząc, że rowerzyści i kierowcy nie przepadają za sobą na drogach. Konflikt trwa, choć nie ma większego uzasadnienia. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa popełnia błędy w ruchu drogowym, co jest naturalne, zwłaszcza w mieście, gdzie każda minuta ma znaczenie i trudniej sobie wybaczać w codziennym zamieszaniu. Kierowcy nie patrzą w lusterka i niedokładnie sprawdzają przed przejazdami rowerowymi, czy nie nadjeżdża rowerzysta. Rowerzyści za to nagminnie nie trzymają się prawej krawędzi drogi oraz przejeżdżają na czerwonym świetle. Nie zmienia to, że obie grupy mają takie samo prawo do korzystania z dróg publicznych, dlatego warto się szanować.

Rowerzysta bardziej narażony

Pomimo bezsprzecznego faworyzowania rowerzystów w miastach, nadal to rowerzyści mają mniejszą szansę na przeżycie w razie wypadku albo nawet niegroźnie wyglądającej stłuczki. Kierowcy powinni pamiętać o stosowaniu się do art. 24 kodeksu drogowego mówiącego, że kierowca jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. W przypadku niemożliwości zachowania zalecanego odstępu, lepiej zwolnic i minąć rowerzystę przy niższej prędkości.

Kierowcom za brak zachowania odstępu grozi mandat w wysokości 300 zł.

Czy można wyprzedzić rower na skrzyżowaniu?

Zgodnie z art. 24 kodeksu drogowego zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni w trzech przypadkach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Rower nie należy do pojazdów silnikowych, więc prawo nie zabrania wyprzedzania rowerzysty na jakimkolwiek skrzyżowaniu.  Ponadto zabranie się wyprzedzania pojazdów (w tym rowerzystów) przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, przejazdów rowerowych, przejazdów kolejowych. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama