reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Motocykle > Jak zabezpieczyć motocykl lub skuter przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć motocykl lub skuter przed kradzieżą?

Kradzieże jednośladów zdarzały się, zdarzają się i będą się zdarzać w przyszłości, tak długo, jak na świecie będą żyli złodzieje. Właścicielom skuterów lub motocykli nie pozostaje nic innego, jak we własnym zakresie zabezpieczyć motocykl lub skuter przed kradzieżą. Jak to zrobić

Paradoksalnie, najwięcej kradzieży skuterów lub motocykli zdarza się w miesiącach zimowych, takich jak grudzień i styczeń. Motocykle i skutery zostawione w słabo zabezpieczonym garażu lub na niestrzeżonym parkingu, to niemal zaproszenie dla potencjalnych złodziei. Podobnie jak samochody zwykle kradzione jednoślady sprzedaje się na części w portalach ogłoszeniowym i czarnym rynku. Szansa na odzyskanie motocykla jest marginalna. Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2012 roku skradziono na terenie całego kraju 973 motocykli (najwięcej w Krakowie i w Warszawie). Dlatego lepiej zapobiegać kradzieży, niż potem żałować utraty ukochanego sprzętu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak zabezpieczyć motocykl lub skuter przed kradzieżą?

Po pierwsze, wszelkie blokady kierownicy i systemy elektroniczne są mało skuteczne. Uchronią motocykl przed przypadkowym złodziejem, ale dla osobnika bardziej doświadczonego w swoim niechlubnym zawodzie takie zabezpieczenie nie będzie stanowiło żadnego wyzwania. Blokada na tarczę hamulcową, tzw. DiscLock też na niewiele się zda – złodzieje już dawno wpadli na pomysł obejścia tego zabezpieczenia. Wystarczy pod przednie koło podłożyć deskorolkę lub po prostu przyjechać samochodem dostawczym. Choć należy powiedzieć, że nadal ten system może emitować głośny dźwięk po wykryciu ruchu.

Lepszym pomysłem jest przypięcie motocykla dobrym, profesjonalnym łańcuchem lub kłódką zabezpieczająca U-lock. Praktycznie żadne zabezpieczenie nie uchroni nas przed kradzieżą, ale utrudni pracę złodziejowi. Każda sekunda dłużej spędzona przy próbie kradzieży motocykla, podnosi nasze szanse na jego udaremnienie. Ponadto jest możliwe, że widząc większą liczbę zabezpieczeń złodziej zrezygnuje z kradzieży.

A może warto pójść z duchem czasu? Na rynku znajdziemy np. systemy radiowej lokalizacji. W motocyklu montowany jest nadajnik, uruchamiany po zgłoszeniu przez właściciela jednośladu kradzieży pojazdu. Po aktywowaniu jednostka naziemna i powietrzna zaczynają eksplorować teren. Jednostka powietrzna jest w stanie wykryć nadajnik nawet z odległości 300 kilometrów. System działa niezależnie od miejsca (nawet parkingi podziemne), w którym jest nadajnik. Koszt takiego zestawu to ok. 1000 zł + coroczny abonament w podobnej cenie. Tańszą, ale też mniej dokładną alternatywą, jest system GPS (40-50 zł na miesiąc). Wadą tego systemu jest łatwe zagłuszenie działania urządzenia.

Gdzie parkować motocykl lub skuter?

Parkuj w bezpiecznym miejscu, najlepiej w garażu podziemnym i objętym monitoringiem lub w prywatnym garażu. Jednak nie każdy ma taką możliwość. W takim przypadku, zostawiaj motocykl w dobrze oświetlonych miejscach i kup plandekę. Nie tylko uchroni maszynę przed deszczem, ale również zniechęci przechodzących obok pijanych wandali do zdewastowania motocykla lub skutera.

Pamiętaj o zrobieniu dobrych zdjęć swojego jednośladu. W razie kradzieży pojazdu możesz wykorzystać media społecznościowe do szukania swojego skutera lub motocykla, dlatego warto mieć zdjęcia m.in. cech charakterystycznych pojazdu, tzn. obtarć lub koloru detali. Poinformuj rodzinę i znajomych o tym fakcie, a także udostępnij informację o kradzieży w różnych serwisach społecznościowych, grupach internetowych oraz forach - być może ktoś przypadkowo zobaczy straconego "rumaka". W razie kradzieży, działaj szybko i niezwłocznie poinformuj policję o zdarzeniu – każda minuta jest cenna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama