REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o łańcuch w motocyklu?

Sebastian Tomaszewski
Jak dbać o łańcuch w motocyklu? / fot. BMW
Jak dbać o łańcuch w motocyklu? / fot. BMW
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Łańcuch w motocyklu ma bardzo ważne zadanie - przenosi moc silnika na tylne koło i to m.in. dzięki niemu motocykl jest w stanie się poruszać. Warto o zadbać o ten element układu napędowego, ponieważ jest szczególnie narażony na zmienne warunki atmosferyczne i obciążenia. Przedstawiamy kilka rad, jak dbać o łańcuch w motocyklu.

Łańcuch jest tak skonstruowany, by przetrwał nawet największe trudy eksploatacji, dlatego warto o niego zadbać i utrzymywać w dobrym stanie. Destrukcyjnie na łańcuch działają piasek i woda, ale też często sami przyczyniamy się do jego szybszego zużycia poprzez np. stosowanie agresywnej chemii, nieprawidłowe mycie motocykla, jak i przez brak kontroli jego stanu. Należy pamiętać, że za słabo naciągnięty łańcuch znacznie przyspiesza zużycie skrzyni biegów oraz zębatek. Z drugiej strony, za bardzo naciągnięty na pewno doprowadzi do zużycia łożyska wałka zdawczego i będzie się wyciągał się na nierównościach. Dlatego przedstawiamy kilka rad, jak zadać o ten istotny element motocykla.

REKLAMA

Jak dbać o łańcuch w motocyklu?

Styl jazdy ma znaczenie

Podobnie jak w samochodach, styl jazdy kierowcy ma niezaprzeczalnie przełożenie na trwałość poszczególnych elementów. Identycznie jest w motocyklach. Ciągłe wykorzystywanie pełnej mocy silnika, nieumiejętna zmiana przełożeń i szarpanie, wynikające z jazdy na zbyt wysokim biegu, skracają trwałość zestawów napędowych, w tym łańcucha. Spokojna i płynna jazda zaprocentuje nam dłuższą żywotnością tego elementu.

Zadbaj o czystość

Motocyklem nie zawsze jeździ się w słoneczne dni, w tylko sprzyjających warunkach atmosferycznych. Czasami trzeba jechać w ulewie lub po błocie. Na takie ewentualności w motocyklach stosuje się uszczelniające o-ringi, które uniemożliwiają dostaniu się do środka jakichkolwiek zanieczyszczeń. Lepiej jednak regularnie oczyszczać łańcuch napędowy, by nie mieć problemów. Kategorycznie unikajmy agresywnych preparatów źle wpływających na o-ringi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mycie łańcucha i smarowanie

Jak wyczyścić brudny łańcuch? Na pewno unikajmy myjek wysokociśnieniowych. Woda z ogromnym ciśnieniem szybko oczyści łańcuch ze wszelkich nieczystości, ale nie pomoże ruchomym połączeniom pomiędzy ogniwami, odpowiedzialnych właśnie za niedopuszczanie zanieczyszczeń. Osoby jeżdżące swoim motocyklem w off-roadzie dobrze wiedzą, jak istotne jest czyszczenie i konserwowanie łańcucha. Łańcuch czyścimy profesjonalnym odtłuszczaczem, ale nieźle sprawdzi się też nafta. Następnie wybieramy odpowiedni smar, przeznaczony do łańcucha łańcucha motocyklowego. Pamiętajmy, żeby przed nałożeniem smaru, dokładnie wyczyść powierzchnię szczoteczką i szmatką. Smar nanosimy na wewnętrzną stronę łańcucha i dajemy mu jakieś 15-30 minut na wyschnięcie, by nie pochlapał felgi i ubrań. Łańcuch należy smarować co około 300-500 km, po dłuższej jeździe w deszczu lub po każdej większej wycieczce w terenie. Uwaga! Nie należy stosować preparatów typu WD40 zamiast smaru do łańcucha motocyklowego.

Naciąganie łańcucha

Kolejny istotny punkt. Nie może ani za luźny, ani za bardzo naciągnięty. Ma bezpośredni wpływ na trwałość zestawu napędowego w motocyklu. Dla motocykli szosowych luz łańcucha w górę i w dół nie powinien przekraczać 35 mm. W przypadku wyczynowych maszyn lub offroadowych, ten luz powinien wynosić już 45 mm. Jeśli nie jesteście pewni, radzimy sprawdzić luz łańcucha w instrukcji obsługi danego jednośladu. Co ważne, łańcuch powinien być równomiernie naciągnięty – nawet niewielkie nieprawidłowości lub rozciągnięcie łańcucha w niektórych partiach kwalifikują go do wymiany. Koszt nowego oscyluje pomiędzy 400–800 zł. Warto dbać o stan łańcucha, ponieważ w przypadku jego wymiany zaleca się również wymianę zębatek, czyli całego zestawu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA