REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje silników motocyklowych

Anna Matelska
silnik motocyklowy Fot. Fotolia
silnik motocyklowy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Silnik to serce motocykla, od jego właściwości zależy charakterystyka całej maszyny. Konstruktorzy przez lata doskonalili jednostki napędowe i wykorzystywali w ich budowie różne patenty. Jakie są rodzaje silników motocyklowych?

Przede wszystkim wyróżniamy dwie podstawowe grupy silników motocyklowych: dwusuwowe i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe, zwane też dwutaktami, spotykane są głównie w starszych motocyklach, skuterach i motorowerach. Wykonują one cztery fazy pracy (ssanie, sprężanie, praca i wydech)  w ciągu dwóch suwów tłoka. W silniku czterosuwowym, jak sama nazwa wskazuje, tłok wykonuje cztery ruchy posuwisto-zwrotne w jednym cyklu roboczym.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie są rodzaje motocykli?

Dwusuwy charakteryzują się prostą budową, jednak wady takie jak wysokie zużycie paliwa, głośna praca i duża emisja spalin spowodowały, że zostały właściwie wyparte przez czterotakty.

Czterosuwy zdecydowanie dominują, jeśli chodzi o pojazdy napędzane silnikami spalinowymi. Również dla jednośladów powstało wiele ich odmian, różniących się przede wszystkim układem cylindrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Single

Silniki jednocylindrowe są na ogół niewielkie i lekkie, dzięki prostej konstrukcji mogą być też łatwo serwisowane. Ich cechą charakterystyczną są duże drgania i moc maksymalna uzyskiwana często przy niewielkiej liczbie obrotów. W przypadku dwusuwów są to konstrukcje o raczej krótkiej żywotności, jednak ich budowa umożliwia samodzielną naprawę.

Silniki jednocylindrowe są stosowane m.in. w motocyklach off-roadowych typu cross lub enduro, które z zasady muszą być jak najlżejsze. Zdarza się jednak również montowanie jednocylindrówek w maszynach zupełnie innego rodzaju, jak np. w Yamasze SZR660 o zacięciu sportowym.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Silniki rzędowe

Gdy cylindry ułożone są w jednej linii i pracują obok siebie, mówimy o rzędówce. Są to najpopularniejsze jednostki napędowe, jeśli chodzi o motocykle.

Najczęściej spotykane silniki, montowane m.in. w ścigaczach to jednostki czterocylindrowe. Osiągają one dużą moc maksymalną i bardzo wysokie obroty, przez co wymagają stosowania dobrych olejów. Charakteryzują się też zwartą konstrukcją, dowolnością montowania (wzdłuż lub w poprzek) i przeciętną żywotnością.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Oprócz czterocylindrówek spotkamy też inne  układy rzędowe. Wśród nich są rzędówki dwucylindrowe, tzw. twiny, maszyny o trzech albo o aż sześciu cylindrach.

Silnik widlasty

Silnik typu V daje najlepszy gang, minimalne drgania  i  wysoki moment obrotowy osiągany przy niewielkiej liczbie obrotów. Cylindry ułożone pod kątem generują przyjemny, charakterystyczny dźwięk. Typ V-2 pozwala na uzyskanie wąskiej konstrukcji.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

V-ki mają wielu fanów, również ze względu na swą długowieczność. Spotykane są przede wszystkim w cruiserach, np. marki Harley-Davidson, ale także np. w pojazdach Ducati.

Boxer

Boksery,czyli silniki o przeciwległych cylindrach, to nietypowe konstrukcje stosowane głównie przez markę BMW. Cylindry położone są w nich naprzeciwko siebie, w linii prostej. Silniki są szerokie, o nisko położonym środku ciężkości.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Układ ten zapewnia niższy spadek mocy rozwijanej liniowo, wysoką trwałość oraz niższy poziom hałasu i minimalne drgania. Typowy bokser wydaje więc charakterystyczny, basowy pomruk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA