REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co się ubrać na motocykl?

Anna Matelska
ubranie na motocykl Fot. Fotolia
ubranie na motocykl Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strój motocyklowy nie jest tylko kwestią wizualną. Przede wszystkim zapewnia jeźdźcowi bezpieczeństwo, chroni też go przed warunkami atmosferycznymi, a odpowiednio dobrany poprawia komfort jazdy. Jaką kurtkę, spodnie, buty i dodatki wybrać na motocykl?

Przede wszystkim musimy podjąć ważną decyzję – skóry czy teksty? Zwolennicy skórzanej odzieży motocyklowej podkreślają jej klasyczny charakter, trwałość i wysoki poziom gwarantowanego przez nią bezpieczeństwa. Skórzany kombinezon to zdecydowanie najlepszy wybór do jazdy sportowej, a  kurtki w typie ramoneski wyjątkowo pasują właścicielom chopperów.

REKLAMA

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

REKLAMA

Jednak strój skórzany nie ochroni motocyklisty przed rzęsistym deszczem, za to w upał przyprawić go może o zawroty głowy z przegrzania. Dlatego miłośnicy turystyki motocyklowej, jeżdżący na dłuższe trasy w różnych warunkach atmosferycznych często wybierają jednak tekstylia, dodatkowo charakteryzujące się niższym cenami.

Co więc wybrać? Wszystko zależy jak zwykle od indywidualnych upodobań i tego, w jaki sposób planujemy użytkować nasza maszynę. Ideałem byłoby posiadać oba rodzaje strojów na różne okazje, jednak nie każdy może sobie na taki podwójny wydatek pozwolić.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kask

Kask to absolutna podstawa dla każdego motocyklisty – jego noszenia wymaga nie tylko polskie prawo, ale również zdrowy rozsądek. O tym, jak dobrać odpowiedni kask, możemy przeczytać tutaj. .

Kurtka

Każda porządna kurtka winna mieć grube rękawy i być wyposażona w ochraniacze łokci, barków oraz kręgosłupa. Bardziej „wypasione” modele są jak prawdziwe zbroje i posiadają nawet ochroniarze klatki piersiowej i obojczyków.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Nieprzemakalne są kurtki tekstylne wyposażone w membranę. Jeśli myślimy również o podróżach w niższych temperaturach, przydatny może się okazać wypinany ocieplacz. Fason kurtki zależy już od naszego gustu, jednak pamiętajmy, że największy komfort przy dużych prędkościach zapewni strój jak najbardziej obcisły.

Spodnie motocyklowe

Spodnie motocyklowe powinny mieć ochraniacze kolan i miednicy. Podobnie jak kurtki, w wersji przeciwdeszczowej wyposażone są w membranę. Mierząc spodnie, zwróćmy uwagę, by nogawki nie okazały się zbyt krótkie w pozycji siedzącej.

Na bardziej ekstremalne wojaże dobrym pomysłem będą wysokie spodnie, z szelkami i ocieplaczem lędźwi. Częstym rozwiązaniem jest też możliwość spięcia spodni z kurtką, czyli stworzenia kombinezonu. O ile nie ścigamy się na torze, taka opcja będzie dużo wygodniejsza od kombinezonu jednoczęściowego.

Buty motocyklowe

Buty powinny sięgać powyżej kostki. Ich główną funkcją jest ochrona stopy, ścięgna Achillesa i stawu skokowego w razie wypadku. Dlatego nowoczesne obuwie motocyklowe jest zwykle bardzo sztywne i nie nadaje się do chodzenia na co dzień.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Wzmocnione podeszwy, pięty, palce oraz okolice kostki mają zapobiec zmiażdżeniu bądź skręceniu stopy. Podobnie jak inne elementy stroju motocyklowego, również buty mogą być wyposażone w nieprzemakalną membranę.

Oczywiście, nie ma co się łudzić – wielu motocyklistów nie posiada profesjonalnego obuwia, zwłaszcza że jest ono bardzo drogie. Ostatecznie można próbować wykorzystywać do jazdy buty turystyczne lub wojskowe – byle nie trampki czy adidasy!

Rękawice motocyklowe

Ten z pozoru błahy dodatek do stroju w rzeczywistości jest niezbędny. Nie tylko zapobiega urazom dłoni w razie gleby, ale również ich marznięciu w czasie jazdy. Skostniałym z zimna palcom naprawdę trudno jest operować sprzęgłem czy hamulcem. Z drugiej strony w upalne dni rękawice chronią dłonie przed oparzeniami słonecznymi.

Rękawice również wyposażone są w ochraniacze, które powinny znaleźć się na palcach, kostkach i wewnętrznej części dłoni.

Dodatki motocyklowe

W zależności od potrzeb motocykliści mają do wyboru bardzo wiele elementów uzupełniających podstawowy strój motocyklowy. Jednym z najpopularniejszych jest pas nerkowy – przydatny, jeśli spodni nie możemy spiąć z kurtką.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

REKLAMA

Cała seria ochraniaczy i ocieplaczy pomoże nam zapobiec przewianiu kolan albo urazom pleców. Rozbudowany ochraniacz nakładany na kręgosłup potocznie zwany jest żółwiem. Bezpieczeństwo od zupełnie innej strony zapewnią zaś takie gadżety jak kolorowe kamizelki i różnego rodzaju odblaski.

Z pewnością warto się poważnie zastanowić, co dokładnie może nam się przydać w trakcie jazdy, zwłaszcza że bardzo często strój ratuje motocykliście życie. Kupując też wszystkie elementy naszej motocyklowej kreacji zwracajmy uwagę na markę, odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Warto zainwestować w którąś z bardziej znanych firm, takich jak Alpinestars, Dainese, FLM, Spyke, IXS, Berik itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA