REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nissan Leaf: opinie o elektryku po dekadzie od premiery!

Nissan Leaf opinie
Nissan Leaf opinie
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf niedługo obchodzi 10 urodziny. Co z tej okazji można powiedzieć o e-hatchbacku? Dziś przyjrzymy się dekadzie elektrycznej historii.

16 grudnia 2020 roku Nissan Leaf będzie obchodzić 10 rocznicę debiutu wersji produkcyjnej. Zarówno dekadę temu, jak i dziś model jest niezwykle ważny. Magazyn Time uznał Leafa za jeden z 50 najlepszych wynalazków roku 2009. Dziś auto zasługuje na inny tytuł - to jeden z najchętniej kupowanych i najpopularniejszych elektryków w Europie. A rynek e-pojazdów na Starym Kontynencie stale rośnie. W trzecim kwartale roku 2020 odnotowano wzrost liczby rejestracji samochodów z napędem akumulatorowym o 132 proc.

REKLAMA

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

Nissan Leaf pod wieloma względami był pionierem europejskiego rynku. A dekada historii i dwie generacje funkcjonujące w sprzedaży mogą się stać podstawą do pewnego podsumowania dotychczasowej historii elektrycznego hatchbacka. Co warto wiedzieć o tym aucie?

Zobacz również: Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Nissan Leaf - zaszczytnych tytułów jest więcej!

W roku 2011 Nissan Leaf otrzymał nagrodę Europejskiego Samochodu Roku. Osiągnięcie jest o tyle ważne, że e-napędy nie były w tym czasie dominującym trendem na rynku. To raz. A dwa Leaf jako pierwszy samochód elektryczny w 47-letniej historii konkursu zdobył główną nagrodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Nissan Leaf II

Nissan Leaf II

Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Materiały prasowe Nissan

Nissan Leaf: dane techniczne - moc dwukrotnie większa!

Pierwsza generacja Nissana Leaf oferowała kierowcy 109 koni mechanicznych. Druga generacja w wariancie z pojemniejszym akumulatorem jest w stanie rozwinąć nawet 218 koni mechanicznych. Osiągi? Sprint do pierwszej setki w nowym modelu trwa tylko 7,3 sekundy.

Zobacz również: Nissan Leaf z rekordem sprzedaży. Powstało już 400 tys. sztuk!

Nissan Leaf: zasięg stale rośnie

Dekada to wystarczająco długi czas do rozwinięcia technologii napędu w zakresie akumulatorów. Przykład? Pierwszy Nissan Leaf był wyposażony w baterię o pojemności 24 kWh. To przekładało się na zasięg oscylujący w granicy 160 kilometrów (dane producenta). Druga generacja może otrzymać akumulator o pojemności nawet 62 kWh. Tym samym pokona nawet 528 kilometrów (dane producenta uzyskane w cyklu miejskim w oparciu o badanie według normy WLTP).

Nissan Leaf - deska rozdzielcza

Nissan Leaf - deska rozdzielcza

Nissan

Leaf: wydajność wyższa od napędu spalinowego

Sprawność energetyczna silnika jest jednym z kluczowych parametrów decydujących np. o zapotrzebowaniu na paliwo. Ile wynosi ten wskaźnik w przypadku napędów spalinowych? Dobrze gdy sięga 40 proc. Jak rośnie w sytuacji, w której zaczynamy mówić o jednostce elektrycznej? Potrafi przekroczyć 90 proc. A to nie koniec, bo we wszystkich fazach cyklu życia produktu samochody elektryczne generują nawet o 80 proc. mniej CO2.

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

E-samochód z e-technologiami

Dobrym przykładem zaawansowania Leafa jest e-Pedal zapewniający możliwość ruszania, zwiększania i zmniejszania prędkości oraz zatrzymywania przy użyciu wyłącznie pedału przyspieszenia, system hamowania rekuperacyjnego czy tryb ECO.

Zobacz również: Zielone tablice rejestracyjne. Co dają i kiedy są stosowane?

Nissan Leaf: kierowcy są zadowoleni!

92 proc. europejskich kierowców Nissana Leaf poleciłoby przyjaciołom i rodzinie jazdę samochodem elektrycznym. A to nie koniec, bo 74 proc. posiadaczy Leafa deklaruje chęć zakupu kolejnego samochodu elektrycznego w przyszłości.

Nissan Leaf II

Nissan Leaf II

Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Materiały prasowe Nissan

Akumulator Leafa ma więcej niż jedno życie

Nissan wykorzystuje zużyte baterie do budowania banków energii. Przykład? 148 akumulatorów pochodzących z Nissanów Leaf posłużyło do stworzenia największego na świecie systemu magazynowania energii, który został uruchomiony na stadionie Johan Cruijff Arena w Amsterdamie w 2018 roku.

Nissan Leaf: akumulator cechuje trwałość

W ciągu dziesięciu lat od wprowadzenia modelu na rynek i przy sprzedaży, która osiągnęła w Europie poziom 180 tysięcy egzemplarzy, nie zgłoszono poważniejszych przypadków awarii akumulatorów. Nissan LEAF jest objęty przedłużoną gwarancją na pojemność akumulatora trakcyjnego - do 8 lat lub 160 000 km przebiegu.

Źródło: Materiały prasowe Nissan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA