Kategorie

Top 10: Fabryki motoryzacyjne w Polsce. Gigantów nie brakuje!

Kuba Brzeziński
Nowa fabryka Volkswagena we Wrześni
Nowa fabryka Volkswagena we Wrześni
Volkswagen
Polski rynek motoryzacyjny ma się dobrze. Składa się na niego blisko 350 firm, które generują roczny dochód przekraczający 150 miliardów złotych. A to nie koniec optymistycznych liczb. Produkujemy bowiem ponad 450 tysięcy aut osobowych i 200 tysięcy użytkowych oraz blisko 6 tysięcy autobusów rocznie.

Fiat - Tychy, Bielsko-Biała i Skoczów

Reklama

Fiat pojawia się jako pierwszy na naszej liście z prostego powodu. Włoska marka jest obecna nad Wisłą już od 100 lat. A do tego z uwagi na produkcję Malucha, czyli polskiego Fiata, Fabbrica Italiana Automobili Torino w świadomości wielu Polaków zyskało nieco biało-czerwonych barw. Fiat dziś już nie jest jednak Fiatem. To włosko-amerykański koncern, który jest nazywany Fiat Chrysler Automobiles.

FCA ma w Polsce w sumie trzy zakłady. Pierwszy i najbardziej znaczący jest zlokalizowany w Tychach. To tam Włosi produkują samochody. Jakie modele opuszczają polską linię? Szczególnym hitem sprzedaży jest Fiat 500. Zaraz obok niego składny jest również Abarth 500 oraz Lancia Ypsilon. W 2018 roku w Tychy wyprodukowano 259 448 samochodów. W Bielsku-Białej FCA produkuje silniki - diesla 1.3 Multijet i 2-cylindrowego benzyniaka 0.9 TwinAir. Trzeci zakład Fiata jest zlokalizowany w Skoczowie. Tam powstają odlewy żeliwne głównie na potrzeby rynku motoryzacyjnego. Roczna zdolność produkcyjna fabryki szacowana jest na 73 000 ton odlewów.

Zobacz również: Używane: Fiat Panda II (2003 - 2012) - mały hatchback z typowo włoskim urokiem

Volkswagen - Września, Poznań, Wilga i Swarzędz

Reklama

Volkswagen Group Polska jest jednym z ważniejszych graczy na krajowym rynku motoryzacyjnym. A decydują o tym wyniki sprzedaży, ale i fakt lokalizacji zakładów produkcyjnych nad Wisłą. A tych jest aż cztery! Pierwszy powstał w samym Poznaniu - funkcjonuje od półtorej dekady, zatrudnia 11 tysięcy pracowników i produkuje takie modele jak Caddy czy Transporter. Fabrykę opuszcza 750 pojazdów każdego dnia - do tego konieczny jest ponad milion części dziennie od kilkuset dostawców.

W roku 2016 na terenie o powierzchni 220 hektarów powstała fabryka we Wrześni. Za sprawą inwestycji wartej 800 milionów euro nad Wisłą montowany może być Crafter. W zakładzie pracuje 3 tysiące osób. W Wildze Niemcy zlokalizowali odlewnię. To druga największa odlewnia w koncernie i jedna z największych w Europie. Podzespoły produkowane przez nią są montowane w 30 proc. pojazdów Grupy Volkswagena na świecie. Czwarty zakład powstał w Swarzędzu. Jego rola jest nietuzinkowa - tu powstają bowiem spersonalizowane zabudowy do dostawczaków zamawiane przez klientów na całym świecie.

Zobacz również: Otwarto nową fabrykę Volkswagena we Wrześni

Opel - Gliwice i Tychy

Historia gliwickiego zakładu Opla zaczęła się jeszcze w roku 1996. To wtedy zapadła decyzja o budowie fabryki w Polsce. Montownia została otwarta w roku 1998 i praktycznie z miejsca wzięła się za produkcję... hitowej Astry pierwszej generacji. Dziś - po przeszło dwóch dekadach działalności - fabryka Opla w Gliwicach nadal zajmuje się montażem Astry - tylko piątej generacji. To nad Wisłą powstawał również zbudowany na jej bazie kabriolet Cascada. Zakład zatrudnia w sumie 3000 pracowników, zajmuje powierzchnię 74 hektarów oraz aż w 95 proc. produkuje na eksport.

I choć fabryka produkcji Opli w Polsce zapisała się piękną kartą, gliwicką montownię czekają nowe wyzwania. Niemiecka marka została przejęta przez francuski koncern PSA. A ten ma nieco inną wizję przyszłości zakładu. Ten zostanie przetransformowany na produkcję dużych samochodów dostawczych. Czy modernizacja oznacza zmiany w zatrudnieniu? Na razie ciężko wyrokować. To pewnie pokaże już tylko przyszłość. Spokojny jest natomiast los montowni w Tychach. To tam od niedawna produkowany jest silnik benzynowy 1.2 PureTech.

Zobacz również: Zakład Opla w Gliwicach - PSA będzie tam składać duże dostawczaki!

Toyota - Jelcz-Laskowice

Toyota dość wcześnie pojawiła się nad Wisłą. Marka założyła pierwszy zakład produkcyjny w Wałbrzychu w roku 1999, przy czym produkcja została uruchomiona w kwietniu roku 2002. W tym samym czasie powstały podwaliny drugiej fabryki w Jelczu-Laskowicach. Dziś montownie pracują pełną parą i skupiają się głównie na układach napędowych. W sumie są w stanie wyprodukować 1,55 miliona podzespołów rocznie - z czego 633 tysiące to skrzynie biegów, 567 tysięcy to silniki i 175 tysięcy przekładnie hybrydowe. Nad Wisłą powstają jednostki o pojemności 1.0 i 1.5 litra - wcześniej produkowane były diesle 1.4 D-4D, 2.0 D-4D i 2.2 D-Cat.

Zakłady Toyoty wydają się imponujące nie tylko z uwagi na możliwości produkcyjne. To przede wszystkim dwie potężne inwestycje japońskiej marki nad Wisłą. Budowa i rozbudowy zakładów kosztowały do tej pory astronomiczną sumę na poziomie 4,46 miliarda złotych - około miliarda euro! W ich skutku powstały fabryki zajmujące powierzchnię 800 000 m2 oraz zatrudniające 2830 pracowników.

Zobacz również: Toyota rozpoczęła produkcję przekładni hybrydowych w Polsce

Michelin - Olsztyn

Fabryka opon samochodowych w Olsztynie powstała w roku 1961. I choć jej tradycja jest wieloletnia, niestety za czasów PRL-u zakład nie miał szansy na rozwój. A decydowało o tym w dużej mierze zacofanie technologiczne. Po upadku komunizmu dla firmy pojawiła się nowa szansa - zainteresowanie jej zakupem wyraził francuski koncern. Michelin stał się większościowym akcjonariuszem Stomilu Olsztyn w roku 1994 i wtedy zaczęła się modernizacja zakładu. W 2001 roku fabryka rozpoczęła produkcję opon osobowych i ciężarowych pod marką Michelin. Dzięki temu dziś jest w stanie produkować praktycznie wszystkie modele oferowane przez markę! Poza tym fabryka zatrudnia w sumie 5 tysięcy pracowników - przez co jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach.

Wielton - Wieluń

Wielton został założony w Wieluniu w roku 1996. Dziś firma jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Marka oferuje obecnie 12 grup produktowych, przy czym możliwa konfiguracja produktów wynosi 800. W fabrykach zatrudnionych jest 300 inżynierów i w sumie 3380 osób. Na drogi wyjechało już ponad 75 000 naczep i przyczep z logo Wieltonu - są spotykane na drogach Europy, ale i Azji czy Afryki. Sercem polskiego producenta naczep jest centrum produkcyjne w Wieluniu.

Solaris - Bolechowo, Środa Wielkopolska i Poznań

Historia firmy zaczęła się w roku 1994. Zakład powstał jako polski przedstawiciel firmy Neoplan - przy czym właścicielem był Krzysztof Olszewski. Nazwa Solaris po raz pierwszy pojawiła się w Blechowie w roku 1999. Tak został nazwany nowy typ autobusu. Nazwa przedsiębiorstwa została oficjalnie zmieniona w roku 2001. Firma ma przeszło dwie dekady doświadczenia na rynku pojazdów komunikacji zbiorowej. W tym czasie wyprodukowała przeszło 19 tysięcy autobusów i jest znana praktycznie w całej Europie! Produkcja Solarisa nieustająco rośnie od roku 2000. W roku 2018 wzrost sięgnął aż 67 proc. Marka zawdzięcza sukces m.in. wszechstronnej ofercie. Produkuje autobusy dalekobieżne, międzymiastowe, miejskie, trolejbusy i tramwaje. Ponadto stosuje napędy wysokoprężne, CNG, hybrydowe i elektryczne.

W roku 2018 Solaris zmienił właściciela. Rodzina Olszewskich sprzedawała 100 proc. udziałów w firmie hiszpańskiej grupie CAF. Co ważne, Solaris produkuje nie tylko w Blechowie. Spawalnia szkieletów autobusów oraz pudeł tramwajowych odbywa się w dwóch punktach w Środzie Wielkopolskiej, a końcowy montaż pojazdów szynowych w Poznaniu.

Zobacz również: Hiszpanie przejęli Solarisa!

Mercedes - Jawor

Mercedes w roku 2016 zdecydował się zlokalizować w Jaworze nową fabrykę silników 4-cylindrowych do samochodów osobowych. Inwestycja jest szacowana na 500 milionów euro. A miliardowy przypływ gotówki nie wyczerpuje listy dobrych informacji, które przedstawiciele Daimlera mają dla Polski. W końcu w montowni pracę znajdzie aż 1000 pracowników - z okolicznej Legnicy, Wałbrzycha czy Wrocławia. Czemu wybór padł na tą lokalizację? Argumentem za była działka ulokowana w pobliżu trasy S3 - gwarantującej połączenie z siecią dróg szybkiego ruchu w Niemczech. Poza tym inicjatywą wykazał się lokalny samorząd. Przeznaczył środki na przebudowę drogi lokalnej i terenów 400 ha strefy inwestycyjnej.

Zobacz również: Mercedes podpisał umowę - jednak wybuduje fabrykę silników w Jaworze?

Bridgestone - Poznań i Stargard

Od ponad 20 lat Bridgestone jest obecny w Poznaniu. Tam skupia się na produkcji opon na potrzeby samochodów osobowych - to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie i jedyny w ramach marki, który produkuje opony Run Flat DriveGuard. Każdego dnia w Poznaniu tworzonych jest 30 tysięcy sztuk ogumienia marki Bridgestone, ale i Firestone. Zakres wielkości? Mowa o 500 rodzajach pasujących do felg o rozmiarze od 15 do 21 cali. Opony produkowane w Poznaniu trafiają do światowych montowni samochodowych. Fabryka bezpośrednio wysyła swoje produkty na linie produkcyjne takich marek jak Alfa Romeo, Audi, Ferrari, Maserati, Aston Martin, Mercedes, BMW, Honda, Nissan, Citroen, Peugeot, Renault, Suzuki, Seat, Skoda, Porsche, Volvo czy Volkswagen.

Poznań nie jest jednak jedynym miastem na mapie Polski, w którym można spotkać logo Bridgestone. Druga pozycja przypada bowiem Stargardowi. To tam japońska firma produkuje ogumienie dedykowane pojazdom ciężarowym i autobusom marek Bridgestone, Firestone czy Dayton. Każdego dnia linię produkcyjną opuszcza w sumie około 4 tysięcy opon. Następnie trafiają one do sieci sprzedażowej oraz fabryk takich firm jak Daimler, Volvo, Scania czy Solaris.

Produkcja części zamiennych - tutaj marek jest wiele!

Polska jest niezwykle ważnym producentem części zamiennych dla sektora motoryzacyjnego w Europie. To nad Wisłą swoje zakłady zlokalizowało kilkanaście znaczących na arenie międzynarodowej firm, a w tym:

 • Bosch
 • Autoliv
 • BorgWarner
 • Brembo
 • Delphi
 • Exide
 • LG Chem
 • Magneti Marelli
 • Pilkington
 • Valeo
 • ZF/TRW

Z przyszłościowego punktu widzenia niezwykle ważna wydaje się inwestycja chociażby LG Chem. Koreańska firma chce zainwestować w Polsce 290 milionów euro - w początkowym etapie. Cel? Chodzi o stworzenie największej w Europie fabryki produkującej akumulatory zasilające do samochodów elektrycznych. Pierwszy zakład nazywa się LG Chem Wrocław Energy!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?