| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Przygotowanie samochodu do zimy - wycieraczki

Przygotowanie samochodu do zimy - wycieraczki

Przygotowując samochód do zimy, wielu kierowców zapomina o detalach. Jednym z takich detali jest konieczność sprawdzenia stanu i ewentualnej wymiany wycieraczek.

Z sezonowymi zadaniami wokół samochodu lepiej nie zwlekać do pierwszych opadów śniegu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do zimy możemy znacznie wydłużyć żywotność pojazdu i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. O czym powinien pamiętać każdy kierowca?

Absolutną podstawą jest wymiana opon z letnich na zimowe. Co ciekawe, w Polsce nie obowiązuje jednak żadna ustawa, która precyzuje konkretny termin na wykonanie zabiegu. Jedyny formalny przepis to dopuszczenie do użytku opon z bieżnikiem, mającym minimum 1,6mm. Wiele zależy więc od rozsądku kierowców. Teoretycznie umowną granicą wyznaczającą moment zmiany opon jest spadek temperatury do poziomu poniżej 7 stopni Celsjusza  - sęk w tym, że temperatura zmienia się radykalnie zależnie od pory dnia, a trzeba tu jeszcze wziąć pod uwagę inne czynniki atmosferyczne oraz stan opon. W skrócie, lepiej dmuchać na zimne i nie przekładać wymiany opon, ponieważ jakość oraz typ bieżnika ma niebagatelny wpływ na właściwości jezdne auta. Zachowanie pojazdu na mokrej lub ośnieżonej nawierzchni, odporność na niskie temperatury, przyczepność – te zagadnienie powinny interesować każdego kierowcę i uzyskaniu lepszych właściwości w tym zakresie służy właśnie zmiana rodzaju opon.

Zobacz też: Jak dbać o wycieraczki zimą?

Przygotowanie samochodu do zimy - wycieraczki

Intensywna zima wystawia samochód na działanie mrozu i wilgoci, do czego po prostu trzeba się dostosować. Dotyczy to np. płynów do spryskiwaczy odpowiednich dla ujemnych temperatur, ale nie tylko. Warto też zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków i skrobaczkę, przy czym należy uważać, aby nie zarysować szyby, co zdarza się bardzo często, jeśli zabierzemy się za walkę z przymarzniętą szybą bez uprzedniej próby rozmrożenia specjalnym środkiem.

Innym powodem zarysowywania szyb jest poleganie na nadmiernie wyeksploatowanych wycieraczkach czy, ściślej ujmując, piórach do wycieraczek. Guma wycieraczek staje się z czasem krucha i mało elastyczna, co prowadzi do jej zniszczenia i w efekcie – porysowania szyby. Ponadto, mocno zużyta wycieraczka oznacza obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz pojawianie się irytujących smug, ograniczających pole widzenia. Z drugiej strony, wycieraczki niskiej jakości szybko ulegają zniszczeniu w zimowych warunkach, ponieważ po prostu nie radzą sobie z warstwą lodu pokrywającego szyby. Wiele zależy tu również od prawidłowego nacisku ramienia wycieraczki, zwłaszcza jeśli korzystamy z piór płaskich. Innymi słowy, do kwestii wycieraczek warto podejść z nie mniejszą troską jak do opon i zaopatrzyć się w produkt odpowiedni na wymagające warunki atmosferyczne, np. stworzony z mieszanki gumowej o określonych właściwościach. Ciekawostką jest fakt, że na rynku są nawet dostępne polskie wycieraczki o takich nowoczesnych właściwościach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »