| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Eksploatacja samochodu w czasie zimy

Eksploatacja samochodu w czasie zimy

Zima to najcięższy czas eksploatacji samochodu zarówno dla pojazdu jak i kierowcy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią i zwiększą bezpieczeństwo poruszania się po drodze o tej porze roku.

Eksploatacja samochodu zimą

  1. Nadwozie oraz szyby -  bardzo przydatnym przyrządem w czasie zimy okaże się szczotka z włosiem naturalnym, niezbyt sztywnym. Należy pamiętać, aby w sytuacji zamarznięcia szyb, nie starać usuwać się go skrobaczką. Może to doprowadzić do porysowania szyby, przez co istnieje możliwość, że straci swoją przejrzystość i w konsekwencji będzie wymagać wymiany. Zamrożone szyby najlepiej polać odmrażaczem, i odczekać chwilę aż zacznie działać. Aby pozbyć się parowania szyb można zaopatrzyć się w preparat przeciwko wewnętrznemu parowaniu szyb i nakładać go na powierzchnię szklaną co parę dni.
  2. Zamki w drzwiach – aby zapobiec ich zamarzaniu w czasie mrozów należy je dokładnie przesmarować środkiem przeciw zamarzaniu. Ci, którzy na co dzień korzystają z centralnego zamka, powinni co jakiś czas otworzyć samochód kluczykiem.
  3. Dywaniki – warto na okres zimowy wyposażyć nasz samochód w dywaniki gumowe. Aby zapobiec zbieraniu się wilgoci pod nimi, możemy włożyć kilka warstw pojedynczych jednorazowych ręczników.
  4. Tankowanie samochodu zimą – warto pamiętać, że gdy tankujemy do pełna, zmniejszamy ryzyko zamarznięcia paliwa. Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem tzw. korków lodowych w przewodach paliwowych i wytrącaniu się parafiny z oleju napędowego powinno się użyć specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, które można zakupić na stacjach benzynowych i w sklepach z chemią motoryzacyjną.

Jazda samochodem zimą

Zima stanowi wyzwanie dla umiejętności każdego kierowcy, dlatego prędkość jazdy należy dostosować do warunków pogodowych i tego co dzieje się na drodze. Warunki te mogą zmienić się w każdym momencie, dlatego cały czas powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność. Należy również pamiętać, że droga hamowania w warunkach zimowych może być o wiele dłuższa niż latem, dlatego powinniśmy zachowywać większą odległość od pojazdu jadącego przed nami. W czasie podróży unikajmy wykonywania gwałtownych ruchów. Przyspieszenie powinno być stopniowe i zrównoważone. Jeżeli nasz samochód nie jest wyposażony w układ ABS, pamiętajmy aby hamować pulsacyjnie. W przeciwnym razie może dojść do zablokowania kół a w konsekwencji do utraty kontroli nad samochodem. Jeżeli już dojdzie do zblokowania się kół, powinniśmy puścić pedał hamulca i ponownie delikatnie go wcisnąć, wspomagając się hamowaniem silnikiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »