reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy pozwoli uniknąć kłopotów gdy pogoda gwałtownie się załamie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to pora roku, w której wszystkie podzespoły naszego samochodu zostają poddane testowi. Ponieważ elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, warto przed zimą sprawdzić ich stan. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których stan warto przetestować przed zimą.

  1. Akumulator - najważniejszy element odpowiadający za rozruch samochodu podczas zimy. Jeżeli stan jego naładowania będzie zbyt niski, może nie udać się nam odpalić samochodu. W celu sprawdzenia stanu akumulatora powinniśmy się udać do warsztatu. Każdy ceniony serwis powinien wykonać takie badanie bez pobierania opłaty. Po takim zdiagnozowaniu będziemy wiedzieć, czy podczas najbliższych mrozów nasz samochód nas nie zawiedzie. Jest to o tyle ważne, że przy dużych spadkach temperatur akumulator dysponuje mniej więcej tylko 60 procentową wartością nominalną. We własnym zakresie możemy natomiast odłączyć akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania, oczyścić i zakonserwować zaciski.
  2. Hamulce - element odpowiadający za zatrzymanie pojazdu, dlatego są one kluczowym  elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Uwagę warto zwrócić na stan okładzin tarcz hamulcowych, linek hamulca ręcznego oraz płynu hamulcowego, który trzeba wymieniać co 2 lata. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów, które często traktowane są drugoplanowo. Trudne zimowe warunki, takie jak wilgoć, sól, piasek, przyczyniają się do przyspieszonego procesu korozji. W najgorszym wypadku może dojść nawet to przerwania przewodów, a w konsekwencji do niespodziewanej utraty hamulców.
  3. Oświetlenie - światła w okresie zimowym są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ dzień jest coraz krótszy, a czasu w którym ciemność dominuje jest coraz więcej. Z tego powodu warto sprawdzić ustawienie naszych świateł, ponieważ złe ustawienie może powodować oślepianie innych kierowców, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego zaleca się kontrolowanie świateł przynajmniej raz w roku. Światła mogą zmieniać swoje położenie w wyniku wstrząsów, powodowanych przez nasze często nierówne i dziurawe drogi. Stan naszego oświetlenia powinniśmy zlecić warsztatowi. Ważne jest także, aby w razie przepalenia jednej z żarówek, mieć w samochodzie zapasową, po to by móc ją wymienić na miejscu i dalej bezpiecznie podróżować.
  4. Płyn chłodniczy -  jeżeli płyn znajdujący się w naszym samochodzie posiada temperaturę krystalizacji wyższą niż 37 stopni celsjusza, warto go wymienić. Płyny posiadające niższą niż 37 stopni celsjusza temperaturę krystalizacji, pozwolą zabezpieczyć silnik przed działaniem niskich temperatur.
  5. Opony - stan opon jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za długość i efektywność hamowania. Opony, które zakładamy na okres zimy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Stan ogumienia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ogumienie starsze lub z mniejszym bieżnikiem niż wyżej wymienione, może w kryzysowych sytuacjach nie zapewnić wystarczającej efektywności hamowania. Warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach, w zależności od obciążenia z jakim podróżujemy, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  6. Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy - pierwsze objawy zużycia wycieraczek to rozmazana szyba po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek. W naszych warunkach zaleca się wymianę przynajmniej raz w roku. Trzeba również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (nazywane często „zimowymi”). Jeżeli temperatura spadłaby poniżej zera, a my użylibyśmy płynu letniego, mogłoby to doprowadzić do awarii elementów spryskiwacza.

Podsumowując, przed okresem zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Pozwoli nam to na bezstresowe, niezawodne, a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po drogach.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zima, awaria Fot. Fotolia
zima, awaria Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama