REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dlaczego diesla nie odpala się na pych?
Dlaczego diesla nie odpala się na pych?

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego diesla nie odpala się na pych? Odpowiedź na to pytanie powinni poznać wszyscy kierowcy, który zimą mają problem z rozruchem silnika.

Jak odpalić diesla na pych?

Diesla da się odpalić na pych. Z technologicznego punktu widzenia to możliwe. Ten sposób rozruchu nie jest jednak bezpieczny dla silnika wysokoprężnego. A o powodach takiego stanu rzeczy opowiemy w dalszej części tekstu. Jak mimo wszystko odpalić diesla na pych? Należy wcisnąć sprzęgło, wrzucić drugi bieg i przekręcić klucz w stacyjce. Gdy samochód zostanie rozpędzony przez osoby pchające do prędkości 5 km/h, prowadzący powinien powoli puścić sprzęgło i liczyć że dojdzie do rozruchu silnika. Jeżeli ten nastąpi, należy wrzucić na luz, zatrzymać auto i utrzymywać obroty powyżej wolnych.

REKLAMA

Odpalanie na pych diesla: kiedy nie ma sensu?

Zanim kierowca zacznie zastanawiać się nad tym jak odpalać diesla na pych, powinien ustalić przyczynę problemów z rozruchem. Metoda będzie skuteczna głównie wtedy, gdy z uwagi na mróz w aucie zabraknie prądu. Kiedy stanie się bezskuteczna? Odpalanie na pych nie ma sensu wtedy, gdy awaria dotyczy układu zapłonowego czy braku dopływu paliwa.

Dlaczego diesla nie odpala się na pych?

No i na koniec najważniejsze pytanie: czemu diesla nie należy odpalać na pych? Bo podczas rozruchu w jednostce wysokoprężnej występują szczególnie duże przeciążenia. Przy nagły odpaleniu (występującym właśnie przy tej metodzie) może zatem dojść do przestawienia faz rozrządu lub nawet zerwania paska rozrządu! Na tym jednak nie koniec. Bo ta sama siła może doprowadzić do uszkodzenia np. koła dwumasowego - a jego wymiana stanowi koszt oscylujący w granicy 2,5 - 3 tysięcy złotych. Co z układem wydechowym? Odpalanie na pych sprawia, że część paliwa może spłynąć do katalizatora lub filtra cząstek stałych. To może oznaczać uszkodzenie także i tych elementów.

Warto pamiętać o tym, że większość diesli obecnie poruszających się po polskich drogach posiada i koło dwumasowe, i filtr cząstek stałych czy katalizator.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA