| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Zabezpieczenie szyb samochodowych przed mrozem

Zabezpieczenie szyb samochodowych przed mrozem

Zima to czas próby dla szyba samochodowych. O czym pamiętać i co zrobić mając na uwadze zabezpieczenie szyb samochodowych przed mrozem?

Pęknięcia i uszczerbki w szybie a działanie mrozu

„Zarysowana lub pęknięta szyba ogranicza pole widzenia kierowcy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy właściciel pojazdu, zwłaszcza garażujący swoje auto „pod chmurką”, powinien pamiętać, że mróz jest bezlitosny dla szyb samochodowych. Jeśli woda dostanie się nawet w najmniejsze uszkodzenie, to zamarzając zacznie powiększać ubytek. Proces postępowania pęknięcia to kwestia kilku tygodni. W efekcie nawet niewielkie odpryski mogą powiększyć się, a uszkodzona w ten sposób szyba nie tylko pogorszy widoczność, ale też pęknie podczas jazdy. Jest również wielce prawdopodobne, że w razie wypadku taka szyba nie wytrzyma naporu poduszek powietrznych” – przestrzega ekspert z firmy NordGlass i dodaje „Kierowcy muszą wyrobić w sobie nawyk, że tak samo jak przed okresem zimowym zmieniają opony, tak też dokonują naprawy uszkodzeń szyby. Opłaca się tego dopilnować, gdyż drobne pęknięcia na szybie nie muszą od razu wiązać się z koniecznością jej wymiany.

Zobacz też: Samochód zimą - myć, czy nie myć?

Jakie uszkodzenia szyb da się naprawić?

W serwisach na terenie całego kraju uszkodzenia, których średnica nie przekracza 22 mm, można naprawić. Usuwanie szkody odbywa się niewielkim kosztem i wymaga pozostawienia samochodu w rękach specjalistów na zaledwie 30 minut. Warto również pamiętać, że, inwazyjne środki chemiczne, a nawet niewłaściwy montaż szyby, mogą przyczynić się do jej delaminacji, czyli rozwarstwiania części składowych. Odkładnie w czasie zabiegu uzupełnienia ubytków może doprowadzić do momentu, w którym będziemy musieli liczyć się z wymianą całej szyby. Jeżeli nie jesteśmy pewni stopnia uszkodzenia, zawsze możemy zasięgnąć rady fachowców z serwisów, którzy pomogą podjąć decyzję oraz doradzą, jak dbać o szyby zimą.”

Zobacz też: Odpalanie silnika podczas mrozu

Jazda z uszkodzoną szybą jest niezgodna z prawem

Jazda z uszkodzoną szybą, poza realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zmotoryzowanych, niesie ze sobą również konsekwencje finansowe i prawne. Podczas kontroli drogowej nawet za niewielkie uszkodzenie szyby kierowca może otrzymać mandat lub utracić dowód rejestracyjny pojazdu.

„Przepisy drogowe jasno definiują, że wszelkie uszkodzenia szyby dyskwalifikują ją w czasie przeglądu diagnostycznego oraz stanowią podstawę do odebrania dowodu rejestracyjnego przez policję. Kierowca może również otrzymać wysoki mandat oraz skierowanie do natychmiastowej wymiany szyby samochodowej. Reasumując, wszystkie te opłaty to nieporównywalnie większy wydatek niż naprawa szyby. Zdecydowanie bardziej opłacalnym i sensowniejszym rozwiązaniem jest zatem regularne kontrolowanie stanu szyb samochodowych i w razie potrzeby dokonywanie napraw niewielkich uszkodzeń” – podkreśla ekspert z firmy NordGlass.

Źródło: Materiały prasowe NordGlass

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »