reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Łańcuchy automatyczne.

Jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Łańcuchy automatyczne.

Intensywne opady śniegu, zwłaszcza na terenach górzystych, wyraźnie utrudniają jazdę samochodem. W niektórych przypadkach warstwa śniegu oraz spore nachylenie wzniesienia uniemożliwia wjechanie na jego szczyt nawet na najlepszych oponach zimowych. W takich warunkach niezastąpione okazują się łańcuchy śniegowe.

W takich krajach jak Austria czy Szwajcaria poruszanie się bez łańcuchów śniegowych może się zakończyć się bardzo kosztowny mandatem. Niejednokrotnie jego wysokość przekracza zakup kilku ich kompletów i to renomowanych firm. Jednak jazda bez łańcuchów nawet w naszym kraju może fatalnie się zakończyć. Warto dobrze przemyśleć ich zakup i dopasować ich rodzaj do własnych wymagań.

Rodzaje łańcuchów śniegowych

Najczęstsze spotykane rozwiązania to łańcuchy stalowe, zakładane na wewnętrzną i zewnętrzną stronę opony, oraz łańcuchy tekstylne przeznaczone głównie do aut, w którym niski prześwit pomiędzy oponą a nadkolem uniemożliwia montaż tradycyjnego łańcucha.

Zobacz też: Tekstylne łańcuchy śniegowe

Automatyczne łańcuchy śniegowe

Jeśli zależy nam na jak najszybszym i najbardziej komfortowym zakładaniu łańcuchów śniegowych, warto zwrócić na tzw. automatyczne łańcuchy. W zależności od producenta wyglądają odmiennie, ale główne ich zalety są identyczne – łatwość obsługi, montaż tylko na zewnętrzną cześć opony oraz możliwość wykorzystania w autach z niskim zawieszeniem. Chwalą je zwłaszcza użytkownicy pojazdów wyposażonych w tylny napęd, bowiem w ich przypadku dostęp do kół jest utrudniony. Istotnym argumentem przemawiającym za ich zakupem jest także brak konieczności dodatkowego napinania łańcuchów po ich montażu. W klasycznych rozwiązaniach, niezbędne jest ich dodatkowe ściągnięcie i naprężenie po przejechaniu 100-200m od miejsca  montażu. Wadą automatycznych łańcuchów śniegowych jest natomiast ich cena – dwie sztuki to koszt minimum 900zł.

Zobacz też: Montaż łańcuchów

Jeśli dużo podróżujemy w górach lub na obszarach, gdzie występują duże różnice wysokości oraz intensywne opady śniegu, warto rozważyć zakup automatycznych łańcuchów. Przy rozwiązaniach tradycyjnych warto pamiętać, że długa jazda autem może spowodować, że łańcuch zakleszczy się na oponie i nie pozwoli się z niej zdjąć. Wtedy nie pozostaje nic innego jak go przeciąć nożycami do metalu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama