reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Jedną z najgorszych usterek samochodu, jakie objawiają się niemal wyłącznie zimą, jest złe działanie ogrzewania kabiny. Składa się na to kilka przyczyn, które najczęściej nie występują razem. W ponizszym poradniku opisujemy, co może być przyczyną usterki ogrzewania w samochodzie.

Pierwszą przyczyną jest zbyt niska temperatura silnika, najczęściej spowodowana jest uszkodzeniem termostatu. Płyn chłodzący przepływa wówczas cały czas przez chłodnicę i nie jest w stanie dostatecznie się nagrzać. Mógł także zawieść termiczny wyłącznik wentylatora lub sprzęgła elektromagnetycznego, sterującego wentylatorem, wskutek czego pracuje on nawet przy zimnym silniku. Odłączenie zasilającego go przewodu rozwiązuje problem na czas dojazdu do zakładu naprawczego.

Zobacz również: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Bardzo nieprzyjemną i trudną do wykrycia usterką ogrzewania jest rozwarstwienie się jednego z przewodów gumowych, łączących silnik z nagrzewnicą w wyniku jego wady materiałowej. Zmniejsza się wówczas i to bardzo, wewnętrzny przekrój takiego przewodu i przepływająca przez niego bardzo wolno gorąca ciecz nie jest w stanie rozgrzać nagrzewnicy.

Uszkodzenie to można wykryć jedynie badając gołą dłonią temperaturę powierzchni każdego z przewodów. Jeżeli któryś z nich będzie wyraźnie nierównomiernie rozgrzany na całej długości, prawdopodobnie w jego wnętrzu utworzył się korek. Badanie trzeba zacząć od sprawdzenia, czy zawór nagrzewnicy jest w pełni otwarty.

Zobacz również: Opel Omega B: czyszczenie nagrzewnicy

Wspomniany zawór zacina się bardzo rzadko, ale takiej usterki też nie można wykluczyć. Jeżeli w pozycji pełnego otwarcia przewód, doprowadzany do niego gorący płyn będzie ciepły, zaś temperatura przewodu lub króćca tuż za nim będzie znacznie niższa, najprawdopodobniej nastąpiło jego zatkanie.

Czasem może pomóc kilku lub nawet kilkunastokrotne szybkie zamknięcie i otwarcie go. Usterka ta będzie jednak usunięta doraźnie i konieczne będzie sprawdzenie układu chłodzenia pod kątem obecności w nim różnych zanieczyszczeń blokujących lub utrudniających przepływ płynu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęstszą przyczyną złego działania ogrzewania jest uszkodzenie termostatu. Fot. Fotolia
Najczęstszą przyczyną złego działania ogrzewania jest uszkodzenie termostatu. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama