REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć jesiennych niespodzianek?

Jakubowski Ryszard
Fot. Jeep
Fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Jesień jest bardzo trudną porą dla kierowców. Czasem przypomina lato, częściej ma w sobie wiele z nadchodzącej zimy. To czas na pozbycie się letnich nawyków.

Poważnym zimowym utrudnieniem dla kierowców są mgły. Wystąpią one zawsze wtedy, gdy po ciepłym dniu nastąpi silne wieczorne ochłodzenie. Trudno jest ominąć mgłę, zalegającą na bardzo dużym obszarze. Ale można tak zaplanować trasę, aby ominąć te miejsca, gdzie wystąpienie mgieł jest najbardziej prawdopodobne. Są to okolice z dużymi zbiornikami wody, rozlewiskami, bagnami i mokradłami, są to także tereny wzdłuż wolno płynących dużych rzek. Mgły występują w kotlinach i dolinach górskich, ale także w pobliżu wierzchołków wzniesień, gdzie w rzeczywistości nie jest to mgła, lecz nisko wisząca chmura, którą zatrzymał łańcuch górski.

REKLAMA

Zobacz również: Konserwacja auta przed zimą

Jesienią na drogach zalegają opadające z drzew liście. Gdy zmoczy je deszcz, rosa lub osiadająca na drodze mgła, stają się tak śliskie, jak lód. Co gorsza, wyprowadzenie auta z poślizgu, którego przyczyną są na wpół gnijące liście, jest często trudniejsze, niż na lodzie. Liście tworzą pod oponą śliską warstwę, przypominającą klin wodny podczas aquaplaningu. Klin wodny znika jednak po zmniejszeniu prędkości, mokre liście wbite w rzeźbę bieżnika pozostają w niej nadal, bez względu na prędkość, z jaką porusza się pojazd. Widząc drogę zasypaną liśćmi, należy zmniejszyć prędkość, nawet dość radykalnie, przygotować się na znaczne wydłużenie drogi hamowania i ewentualną możliwość utraty zdolności do kierowania pojazdem. Po przejechaniu takiego odcinka przyklejone do opon liście dość szybko, już po kilku metrach odpadną i można będzie ponownie zwiększyć prędkość do podróżnej.

Zobacz również: Jak wybrać wycieraczki?

REKLAMA

Jesienne wiatru potrafią wywracać drzewa i łamać ich gałęzie, także te bardzo grube. Dojeżdżając w rejon starych przydrożnych drzew należy zachować szczególną ostrożność i jechać na tyle wolno, aby móc się w każdej chwili zatrzymać przed padającym na jezdnię drzewem. Równocześnie zachować czujność i obserwować drzewa, aby w porę zauważyć niebezpieczeństwo i móc gwałtownie przyspieszyć, by uciec spod przewracającego się drzewa lub opadającej na samochód złamanej gałęzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed jesienią trzeba koniecznie zadbać o wycieraczki szyb, usunąć wszystkie ich usterki i ewentualnie wymienić zużyte piórka lub same gumki na nowe. Sprawdzić, czy wycieraczki są dociskane do szyby z należytą siłą i czy po wyłączeniu opadają w najniższe położenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ uderzenie silnego podmuchu przeciwnego wiatru, gdy znajdują się one powyżej dolnego skrajnego położenia, może nawet powyginać ich ramiona. Z tego samego powodu warto sprawdzić i ewentualnie wyregulować zaczep maski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA