reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jak uniknąć jesiennych niespodzianek?

Jak uniknąć jesiennych niespodzianek?

Jesień jest bardzo trudną porą dla kierowców. Czasem przypomina lato, częściej ma w sobie wiele z nadchodzącej zimy. To czas na pozbycie się letnich nawyków.

Poważnym zimowym utrudnieniem dla kierowców są mgły. Wystąpią one zawsze wtedy, gdy po ciepłym dniu nastąpi silne wieczorne ochłodzenie. Trudno jest ominąć mgłę, zalegającą na bardzo dużym obszarze. Ale można tak zaplanować trasę, aby ominąć te miejsca, gdzie wystąpienie mgieł jest najbardziej prawdopodobne. Są to okolice z dużymi zbiornikami wody, rozlewiskami, bagnami i mokradłami, są to także tereny wzdłuż wolno płynących dużych rzek. Mgły występują w kotlinach i dolinach górskich, ale także w pobliżu wierzchołków wzniesień, gdzie w rzeczywistości nie jest to mgła, lecz nisko wisząca chmura, którą zatrzymał łańcuch górski.

Zobacz również: Konserwacja auta przed zimą

Jesienią na drogach zalegają opadające z drzew liście. Gdy zmoczy je deszcz, rosa lub osiadająca na drodze mgła, stają się tak śliskie, jak lód. Co gorsza, wyprowadzenie auta z poślizgu, którego przyczyną są na wpół gnijące liście, jest często trudniejsze, niż na lodzie. Liście tworzą pod oponą śliską warstwę, przypominającą klin wodny podczas aquaplaningu. Klin wodny znika jednak po zmniejszeniu prędkości, mokre liście wbite w rzeźbę bieżnika pozostają w niej nadal, bez względu na prędkość, z jaką porusza się pojazd. Widząc drogę zasypaną liśćmi, należy zmniejszyć prędkość, nawet dość radykalnie, przygotować się na znaczne wydłużenie drogi hamowania i ewentualną możliwość utraty zdolności do kierowania pojazdem. Po przejechaniu takiego odcinka przyklejone do opon liście dość szybko, już po kilku metrach odpadną i można będzie ponownie zwiększyć prędkość do podróżnej.

Zobacz również: Jak wybrać wycieraczki?

Jesienne wiatru potrafią wywracać drzewa i łamać ich gałęzie, także te bardzo grube. Dojeżdżając w rejon starych przydrożnych drzew należy zachować szczególną ostrożność i jechać na tyle wolno, aby móc się w każdej chwili zatrzymać przed padającym na jezdnię drzewem. Równocześnie zachować czujność i obserwować drzewa, aby w porę zauważyć niebezpieczeństwo i móc gwałtownie przyspieszyć, by uciec spod przewracającego się drzewa lub opadającej na samochód złamanej gałęzi.

Przed jesienią trzeba koniecznie zadbać o wycieraczki szyb, usunąć wszystkie ich usterki i ewentualnie wymienić zużyte piórka lub same gumki na nowe. Sprawdzić, czy wycieraczki są dociskane do szyby z należytą siłą i czy po wyłączeniu opadają w najniższe położenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ uderzenie silnego podmuchu przeciwnego wiatru, gdy znajdują się one powyżej dolnego skrajnego położenia, może nawet powyginać ich ramiona. Z tego samego powodu warto sprawdzić i ewentualnie wyregulować zaczep maski.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. Jeep
Fot. Jeep

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama