| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

W popularnych samochodach są używane tylko dwa płyny eksploatacyjne, które mogą przy niskich temperaturach mieć tendencję do zamarzania: płyn do spryskiwania szyb i ciecz chłodząca silnik.

Niewielu jest kierowców, którzy przed nadejściem pierwszych mrozów sprawdzają na wszelki wypadek czy oba z tych płynów nie zawierają zbyt dużo wody, a tym samym czy pewnego dnia nie zamienią się w bryłki lodu. Często widać na ulicach po nastaniu mrozów kierowców, którzy płomieniem zapalniczki usiłują rozmrozić wodę, zamarzniętą w przewodach spryskiwaczy szyb i w ich dyszach.

Zobacz również: Jak przygotować do zimy auto z LPG?

Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynów jest niesłychanie proste i nie zajmuje więcej, niż kilka minut. Wystarczy pobrać próbki obu, np. za pomocą dużej strzykawki, następnie wlać je do niewielkich naczyń i wstawić do zamrażalnika domowej lodówki, ustawionej na maksimum chłodzenia. Jeżeli po 2-3 godzinach nadal będą cieczami, można śmiało oczekiwać nawet na największe mrozy.

Jeżeli płyn z chłodnicy zamarznie lub choćby tylko częściowo zamieni się w „kaszę” lodową, należy zastąpić go odpowiednim, z zaplombowanego pojemnika.

Płyn do spryskiwania szyb bywa często dla oszczędności rozcieńczany przez kierowców wodą. Temperatura jego krzepnięcia może być bliska 0 stopni. Jeżeli podczas testu w lodówce zamarznie, warto dodać do niego co najmniej drugie tyle oryginalnego, nierozcieńczonego zimowego płynu lub 20% zwykłego spirytusu denaturowanego (bezbarwnego!!!). Taka ciecz zachowa swój stan nawet w średnio niskich temperaturach, mniej więcej do –15 stopni i dzięki temu będzie można ją zużyć w pierwszych dniach zimy, by potem już napełniać układ właściwym zimowym płynem.

Zobacz również: Jak sprawdzić temperaturę zamarzania płynu do chłodnicy?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed pierwszymi przymrozkami warto sprawdzić, czy płyny w naszym aucie nie zamarzną.
Przed pierwszymi przymrozkami warto sprawdzić, czy płyny w naszym aucie nie zamarzną.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »