REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o podwozie samochodu?

Łukasz Krasowski
Od czasu do czasu warto skontrolować stan podwozia ot. Newspress
Od czasu do czasu warto skontrolować stan podwozia ot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.

To co znajdziemy po podniesieniu samochodu możemy podzielić na kilka głównych grup. Oprócz płyty podłogowej, stanowiącej jedną całość ze szkieletem nadwozia, pod spodem auta kryje się jeszcze układ wydechowy, podzespoły zawieszenia, dolna część silnika oraz elementy układów hamulcowego i paliwowego. Każdy z nich ma duży wpływ na działanie pojazdu i wymaga częstszej lub rzadszej kontroli oraz czynności konserwacyjnych.

REKLAMA

Zobacz również: Odpowietrzanie układu hamulcowego

REKLAMA

Najbardziej skomplikowany jest układ zawieszenia i we własnym zakresie raczej nie będziemy w stanie precyzyjnie określić jego stanu. Najlepiej jest skorzystać z usług warsztatu samochodowego, który za pomocą szarpaków i narzędzi ręcznych stwierdzi czy jakiś element wymaga wymiany. Lepiej z nią nie zwlekać, ponieważ nawet niewielkie luzy w zawieszeniu, oprócz stuków, skutkują zmianą geometrii zawieszenia i mogą się np. przyczynić do przyspieszonego zużycia opon. Geometrię zawieszenia warto kontrolować raz w roku. Przy okazji przeglądu zawieszenia dobrze jest zwrócić uwagę na newralgiczne punkty układu kierowniczego, takie jak końcówki drążków oraz przekładnia kierownicza. 

Przez całą długość podłogi samochodu poprowadzony jest układ wydechowy. Należy go skontrolować pod względem uszkodzeń mechanicznych oraz korozji. Często zdarza się, że słyszalne w kabinie stuki nie pochodzą od luzów w układzie zawieszenia, ale z obijających o podłogę pojazdu części układu wydechowego. Z biegiem lat parcieją i pękają gumowe uchwyty tłumików, więc należy raz na jakiś czas skontrolować w jakim są one stanie i w razie potrzeby wymienić je. Częstym uszkodzeniom ulegają nisko umieszczone elastyczne łączniki układu wydechowego, tzw. plecionki.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jednym z najniżej umieszczonych elementów samochodu jest miska olejowa. Jej uszkodzenie skutkuje wyciekiem oleju lub uszkodzeniem tzw. „smoka”, który pompuje olej do układu smarowania. Może to prowadzić to zatarcia silnika, więc nie należy ignorować nawet niewielkich wgięć w obudowie miski olejowej. W nowszych samochodach zbiornik paliwa wykonany jest z tworzyw sztucznych, jednak w bardziej wiekowych konstrukcjach spotykamy się ze stalowym zbiornikiem, który po latach może być skorodowany, co grozi wyciekiem paliwa, a nawet pożarem.

Korozja jest również głównym zagrożeniem dla podłogi oraz progów. Współczesne samochody są dość dobrze zabezpieczone przed rdzą, ale nawet w ich przypadku po kilku latach eksploatacji warto nieco poprawić warstwę antykorozyjną. Opłaci się również umycie spodu auta po zimie, a wszelkie uszkodzenia podłogi bezzwłocznie należy zabezpieczać farbą typu „baranek”.

Zobacz też: Volkswagen B5: demontaż zderzaków - krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA