REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Hubert Krawczyk
Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu? / fot. Łukasz Kuźmiuk
Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu? / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

REKLAMA

Zakup używanego auta wiąże się nie tylko z ewentualnym przerejestrowaniem pojazdu, ale także z wymianą poszczególnych części, które powinny być zastąpione nowymi odpowiednikami. Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Ocena stanu technicznego

Zakup używanego samochodu może wiązać się z licznymi i nieprzewidzianymi wydatkami, dlatego warto jest podczas oględzin auta wszystko dokładnie posprawdzać, aby uniknąć problemów w czasie jego późniejszej eksploatacji. W tym celu warto udać się do stacji diagnostycznej lub warsztatu zajmującego się mechaniką pojazdową, żeby wykluczyć możliwe usterki, wycieki, luzy zawieszenia czy niesprawność amortyzatorów lub układu hamulcowego. Warto również poznać historie napraw samochodu, co było wymieniane, kiedy i przy jakim przebiegu, a co warto byłoby jeszcze wymienić lub naprawić, żeby cieszyć się bezawaryjną jazdą. Oczywiście nie należy  w 100% ufać osobie sprzedającej samochód, ponieważ sprzedawca może być nieuczciwy i celowo wprowadzać nas w błąd lub zatajać ważne informacje. Jeżeli pożądany samochód jest już w naszych rękach, znamy jego stan techniczny oraz jego historię napraw, pierwszą rzeczą jaką powinno się wykonać to podstawowy przegląd w którego skład wchodzi wymiana oleju, filtrów, rozrządu, płynów eksploatacyjnych i niesprawnych podzespołów.

REKLAMA

Olej silnikowy

Podstawową czynnością, która zawsze powinno się zrobić po zakupie używanego samochodu, to wymiana oleju silnikowego. W tym celu należy sprawdzić jaki olej wcześniej był wlewany do silnika i na taki sam powinno się go wymienić. Oleje silnikowe są różnego rodzaju i dzielą się miedzy innymi na syntetyczne, półsyntetyczne lub mineralne. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu odnośnie specyfikacji oleju oraz także jego lepkości. Nowoczesne silniki wysokoprężne często są wyposażone w filtry DPF, ograniczające nadmierną emisję spali, a takie rozwiązanie potrzebuje oleju o specjalnych właściwościach.

Filtr oleju

Nieodzownym elementem, który zawsze powinno się wymienić wraz ze zmianą oleju jest filtr oleju, który jest odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń powstałych na skutek pracy silnika.  Nagromadzone opiłki żelaza czy drobinki piasku mogą wpłynąć na przyspieszone zużycie silnika i jego pracę, dlatego tak ważna i obowiązkowa jest tego płynu.

Filtr powietrza

Obok wymiany oleju, wymiana filtra powietrza jest również jedną z elementarnych czynności jakie trzeba dokonać podczas przeglądu używanego samochodu. Filtr powietrza ma za zadanie wychwytywać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, w tym między innymi kurz, drobinki piasku czy różnego rodzaju pyłki, zasysane przez silnik. Jeżeli nie zadbamy o jego wymianę na czas, może to doprowadzić do zmniejszenia przepustowości filtra, co będzie skutkować spadkiem mocy i większym spalaniem. Niesprawny filtr powietrza może również powodować przyspieszone zużycie podzespołów silnika, co w skrajnych przypadkach doprowadzi do jego uszkodzenia.

Filtr kabinowy

Następnym podzespołem, który warto wymienić, jest filtr przeciwpyłkowy, inaczej zwany kabinowym, który odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza trafiającego do wnętrza samochodu. Warto zadbać o jego wymianę przede wszystkim dla swojego zdrowia oraz komfortu podróżowania. Zużyty i zatkany filtr może powodować częste i dokuczliwe parowanie, a także przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów i trujących spalin do kabiny pasażerskiej. Warto również wspomnieć o tym, że wyeksploatowany filtr kabinowy sprzyja rozwijaniu się wszelkich bakterii i drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, a w szczególności dla alergików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Filtr paliwa

Kolejnym ważnym elementem, który warto wymienić po zakupie samochodu jest filtr paliwa, którego zadaniem jak sam nazwa wskazuje oczyszczać paliwo z wszelkich zanieczyszczeń, w tym również wody. Jest to na tyle istotny element ponieważ ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika i jego bezawaryjną eksploatację. Z tego względu warto pamiętać o jego systematycznej wymianie, a zwłaszcza po nabyciu samochodu używanego, gdy nie jest do końca wiadomo, kiedy ostatni raz był wymieniany.

Płyn chłodniczy

Istotnym elementem często pomijanym podczas okresowych przeglądów samochodu jest wymiana płynu chłodniczego. Ciekawostką może być fakt, że najskuteczniejszym czynnikiem chłodzącym jest woda. Jednak nie polecane jest jej stosowanie w układzie chłodzenia samochodu, ponieważ mało elastyczne właściwości w porównaniu do płynu chłodniczego mogą spowodować poważną i  kosztowną awarię silnika. Warunki klimatyczne panujące w Polsce mogą sprawić, że zimą woda może zamarznąć w układzie chłodzenia, a latem doprowadzić do przegrzania silnika samochodu. Należałoby wspomnieć również, że woda powoduje korozje i osadzanie się kamienia, co nie jest pożądanym zjawiskiem dla prawidłowego działania układu chłodzącego. Trzeba mieć na uwadze, że nigdy nie mamy pewności, co przyszło do głowy poprzedniemu właścicielowi samochodu lub jego sprzedawcy i nie wiadomo czy układ chłodzenia uzupełnił płynem chłodniczym czy zwykłą wodą. Dlatego tak ważna jest wymiana płynu znajdującego się w układzie chłodzenia zakupionego samochodu.

Płyn hamulcowy

Kolejnym płynem, który powinno się wymienić podczas przeglądu zakupionego samochodu jest płyn hamulcowy. Jego wymiana jest obowiązkowa do zachowania odpowiedniej skuteczności hamulców. Zużyty płyn hamulcowy może przyczynić się do wydłużenia drogi hamowania, a co się z tym wiąże, negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Rozrząd

Jeżeli zakupiony samochód ma niepewną historię serwisową ważną czynnością jaką należy przeprowadzić podczas przeglądu to kontrola stanu technicznego rozrządu. Rozrząd jest zasadniczym podzespołem silnika, który pełni w nim kluczową rolę. Jego działanie polega na otwieraniu i zamykaniu zaworów, co powoduje wpuszczanie mieszanki paliwowo-powietrznej i wypuszczanie spalin. Napęd rozrządu przenoszony jest z wału korbowego za pośrednictwem łańcucha lub paska rozrządu. Według producentów rozrządy napędzane łańcuchem rozrządu są rozwiązaniem bezobsługowym, dlatego niektórzy z nich nie zalecają wymiany tego elementu. Wiadomo jednak, że każda część ulega zużyciu po jakimś czasie i przebiegu, dlatego warto kontrolować stan rozrządu, a w razie potrzeby wymienić na nowy wraz z innymi niesprawnymi podzespołami układu. Jeśli chodzi o pasek to jest to rozwiązanie bardziej popularne i wymagające regularnej wymiany. Materiał z jakiego jest często zbudowany ulega starzeniu się, a co za tym idzie zmniejsza się jego odporność na przeciążenia i zwiększa prawdopodobieństwo jego zerwania. W sytuacji, gdy nastąpi zerwanie paska bądź łańcucha rozrządu, może nastąpić kolizja zaworów z tłokami, co doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy. Dlatego warto wcześniej zadbać o dobrą kondycję rozrządu i stale obserwować, czy nie pojawiają się jakiekolwiek ślady jego zużycia. Obowiązkiem każdego nowego właściciela po zakupie używanego samochodu powinna być wymiana rozrządu na nowy komplet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA