Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

Maciej Olesiuk
Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie
Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie
Samochody koncepcyjne często stanowią pokaz siły. Dlatego rzadko trafiają do produkcji. I takim pokazem siły były modele zabrane na tej liście.

Porsche Tapiro

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

nieznane

Zaczynamy z naprawdę wysokiego C. Nazwy aut stosunkowo często są inspirowane zwierzętami. Mamy Forda Mustanga, Dodge’a Vipera, markę Jaguar. W logo Peugeota znajduje się lew, a Ferrari koń. Porsche za nic postanowiło sobie mieć dynamiczne, agresywne, szybkie zwierzęta i nazwało swój sportowy samochód Tapiro. Pojawił się w 1970 r. i przez dwa lata był pokazywany na salonach samochodowych. Mimo to niemiecka marka nie zdecydowała się rozpoczęcia produkcji. Szkoda, bo oprócz nietuzinkowej nazwy auto prezentowało się świetnie.

Zaprojektował go sam Giorgetto Giugiaro. Jeśli się przyjrzeć, późniejszy DeLorean stylizacyjnie nawiązuje do tego prototypu. Samochód był wyposażony w 6-cylindrowy silnik bokser o pojemności 2.4 i mocy ok. 220 KM. Został zakupiony przez hiszpańskiego przedsiębiorcę, ale trudno stwierdzić co wydarzyło się potem. Pewne jest to, że spłonął. Zwęglone szczątki pojazdu znajdują się w muzeum ItalDesign (firmy stylizacyjnej założonej przez Giugiaro).

Peugeot 907

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

nieznane

Przedstawiony został w 2004 r. Ludzie pewnie spodziewali się nowego sedana albo hatchbacka, a tu niespodzianka: rasowy grand tourer. 907 powstał jako ostatni projekt centrum stylistycznego w La Garenne. Po 40-tu latach funkcjonowania przeniesiono je do Vélizy. Stworzyli go Gérard Welter i Jean-Christophe Bolle-Reddat. Ten pierwszy zawsze marzył o pracy dla Ferrari. Nigdy tego nie osiągnął, ale po części mógł spełnić swoje marzenia, tworząc ten wyjątkowy koncept.

Długa maska, przeszklona górna część auta (od maski do klapy bagażnika), wydechy w bocznych progach, wysuwany tylny spoiler. Pod maską skrywał silnik V12 o mocy 500 KM. Według twórców miał on rozpędzać się do setki w 4.5 s. i osiągać maksymalną prędkość 290 km/h. Niestety nigdy nie zamierzano, by był przeznaczony do produkcji seryjnej. Miał inaugurować przeniesienie studia projektowego oraz nową stylistykę aut francuskiego producenta.

Ford Interceptor

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

nieznane

Nie mylić z policyjnymi samochodami. Amerykański producent postanowił zaczerpnąć tę nazwę dla swojego konceptu, który przedstawił na North American International Auto Show w Detroit w 2007 r. Stylistycznie ten sedan miał nawiązywać do czasów muscle carów i krążowników szos. Kanciaste kształty oraz mnóstwo chromowanych elementów doskonale zdradza, skąd pochodzi samochód. W środku prostota bije po oczach, ale jest wysmakowana. Nieco kwadratowa kierownica, zegary, które miały nawiązywać do dużo starszych modeli fotele obszyte ciemną skórą i aluminiowe wstawki. Samochód był zbudowany na płycie podłogowej D2C podobnie jak Ford Mustang. Pod maskę trafił silnik V8 o pojemności 5 litrów i mocy ok. 400 KM. Współpracować miał z 6-biegową manualną skrzynią oraz przekazywać napęd tylko na tylną oś.

Lancia Stratos Zero

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

nieznane

Znowu wracamy do lat 70. Znowu sportowe auto w kształcie klina. Tym razem od włoskiego producenta. Lancię Stratos Zero zaprojektowało studio Bertone. To już wystarczy jeśli chodzi o rekomendację stylistyczną. Lancia zaprezentowana została na targach motoryzacyjnych w Turynie w 1970 r. Wyglądała bardzo futurystycznie i bezkompromisowo. Trójkątna maska, światła z przodu w kształcie jednego pasa, ogromny wydech umieszczony na środku.

Kierowca  i pasażer wsiadali… od przodu, podnosząc do góry przednią szybę. Po swojej lewej stronie kierujący posiadał do dyspozycji panel, który miał pełnić zadanie "normalnych" zegarów. Ponadto prototyp był w pełni jeżdżącym samochodem. Jego sercem była jednostka V4 z Lancii Fulvi HF o pojemności 1.6 i mocy 115 KM. Lancia Stratos Zero trafiła w końcu do muzeum. W 2011 r. została jednak sprzedana na aukcji. Ciekawostką jest to, że w 1988 r. pojawiła się w filmie "Moonwalker" Michaela Jacksona.

Mazda Furai

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

nieznane

W 1991 r. Mazda 787B z numerem startowym 55 wygrała (jako pierwszy japoński samochód) wygrała 24-godzinny wyścig Le Mans. Zaprezentowany w 2008 r. na Salonie Samochodowym w Detroit model miał nawiązywać do tego sukcesu. Furai oznacza "szum wiatru". Wygląda fantastycznie i agresywnie. Za jego wygląd odpowiada studio stylistyczne Mazdy z Północnej Karoliny, któremu przewodził Franz von Holzhausen. Serce Mazdy Furai to 3-litrowy silnik Wankla generujący moc 460 KM i prędkość maksymalną 290 km/h. Napędzany był…etanolem. Za jego produkcję odpowiadała sieć BP. W środku mieściły się dwie osoby. W kierownicy został zamontowany wyświetlacz oraz dźwignie zmiany biegów. Gdyby ktoś kiedyś chciał zobaczyć model Mazdy na żywo, nie będzie miał takiej okazji. Podczas jazdy testowej dla "Top Gear" samochód zapalił się i doszczętnie spłonął.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

    Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

    Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

    Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

    Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

    Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

    Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

    Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

    Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

    Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.

    Polacy znowu kupują nowe auta. Rośnie ruch w salonach

    Polacy znowu kupują nowe auta. W styczniu i lutym br. odnotowano o ponad 3% więcej wizyt w salonach niż w analogicznym okresie ub.r.

    Nissan elektryczny? Japończycy mają nowy pomysł

    Nissan elektryczny? Marka będzie rozwijać e-napędy i ma na to całkowicie nowy pomysł. Chodzi o komponenty modułowe.

    Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Range Rover ma pomysł

    Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.

    Wynajem auta w firmie to nowy kierunek rozwojowy

    Wynajem auta w firmie? Aż 42 proc. firm handlowych planuje wynajmować pojazd. A takie dane oznaczają spore przetasowanie na rynku finansowania.

    Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Klasyk, ale ciągle w formie!

    Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Roadster był kamieniem milowym w historii marki. Dziś stał się naprawdę pożądanym klasykiem.

    Z czego buduje się bolidy F1? To metale, ale nietypowe

    Z czego buduje się bolidy F1?  Materiały komponentów pojazdu są wybierane na podstawie ich właściwości mechanicznych i gęstości. Wyższa inżynieria!

    Produkcja wodoru. Elektroliza wody i pomysł Toyoty

    Produkcja wodoru? Elektroliza wody może stanowić odpowiedź zdaniem Toyoty. Marka zaprezentowała właśnie nowy elektrolizer.

    Jeep Gladiator i ciekawostki. 8 faktów, które sprawią że go pokochasz!

    Jeep Gladiator i ciekawostki? Nie da się go legalnie zaparkować na chodniku, ale za to ma... wyjmowany system audio. A to dopiero początek listy.

    Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie

    Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie. Czyli dziś zastanowimy się nad tym, ile właściwie można zyskać, kupując elektryka do firmy?

    Bridgestone dostał certyfikat SBT za ambitny cel CO2

    Bridgestone dostał certyfikat SBT. Science Based Targets oznacza ambitny cel redukcji emisji CO2 wyznaczony przez firmę do roku 2030.

    SCT w Warszawie. Nawet 20 proc. mniej emisji zanieczyszczeń

    SCT w Warszawie. Strefa powstanie. Jakie korzyści przyniesie? Według wariantu optymistycznego może obniżyć emisję zanieczyszczeń nawet o 20 proc.

    Jeep Avenger. Cena wersji benzynowej i elektrycznej w Polsce jest znana!

    Jeep Avenger. Cena nowego modelu amerykańskiej marki w Polsce będzie startować od 99 900 zł. Ile będzie kosztować elektryczny Avenger?