REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cofanie licznika jest w Polsce nielegalne - można za nie trafić do więzienia! Mimo wszystko przekręcony licznik podnosi wartość auta nawet o 25 proc.!

Przekręcony licznik: popularny problem, ale trudny w ściganiu

Oszustwa na przebiegu samochodu są problemem nie tylko w Polsce - doskonale zna je światowy rynek pojazdów używanych. Ściganie? Nie zawsze jest możliwe - globalne działania utrudnia fakt, że czyn jest różnie kwalifikowany przez systemy prawne poszczególnych państw. Jak zatem radzić sobie z cofaniem licznika? Przede wszystkim poprzez wnikliwą kontrolę aut z drugiej ręki. A to dziś nie jest już takie trudne. Szczególnie że z odpowiedzią na pytanie "Jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta?" przyjdzie kierowcy coraz większa ilość firm.

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu? To ważne dla ceny auta!

Jedną z nich jest carVertical. Specjaliści zatrudnieni przez nią przygotowali raport dotyczący tego jak przekręcony licznik wpływa na wartość pojazdu z drugiej ręki. W tym celu przeanalizowali w sumie 570 tysięcy wygenerowanych przez kierowców raportów. A ich wnioski są naprawdę zaskakujące! Bo okazuje się, że cofanie licznika zdecydowanie podwyższa wartość samochodu używanego - nawet o 25 proc. Kierowcy zatem... przepłacają i to słono.

Przekręcony licznik: największy problem w dieslu

Spośród wszystkich raportów wygenerowanych w 2020 roku, większość oszustw związanych z przebiegiem dotyczyła aut z silnikami diesla. Stanowiły one 74,4 proc. wszystkich pojazdów z przekręconym licznikiem. I choć udział silników wysokoprężnych jest ogromny, nietrudno domyślać się czemu. Diesel oznacza duże przebiegi - te samochody kupuje się do intensywnej eksploatacji. A duży przebieg jest wrogiem dobrej ceny podczas odsprzedaży.

Przeciętny przebieg samochodu: mniej oszustw w benzyniakach

W używanych autach zasilanych benzyną cofanie licznika zdarza się rzadziej - wygenerowały 25 proc. wszystkich zauważonych manipulacji. Warto jednak zauważyć, że trend w przyszłości może się zmienić, ponieważ  udział benzyniaków w puli nowych samochodów jest znacznie wyższy niż niedawno (kosztem diesli). W samochodach elektrycznych i hybrydowych najrzadziej fałszuje się liczniki - to tylko 0,6 proc. wszystkich zauważonych przypadków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofanie licznika: minimum kosztów, maksimum zysków

REKLAMA

Jeden z podstawowych powodów, dla których oszustwa na drogomierzu są tak powszechne wśród sprzedających, to niewielki koszt takiej modyfikacji. Wskazania drogomierza można zafałszować za kilkaset euro nawet w dobrze zabezpieczonych autach z aktualnym oprogramowaniem. Ale osiągnięte w ten sposób skutki dla sprzedających są dużo bardziej wartościowe.

Jak ujawniają badania carVertical, w zależności od wieku i stanu używanego samochodu, zafałszowane wskazania licznika mogą podnieść wycenę samochodu nawet o 25 proc. Dane wskazują, że cena samochodu importowanego z USA może wzrosnąć nawet o 6000 euro. To oznacza, że kupując auto z cofniętym licznikiem kierowca... przepłaca!

Przekręcony licznik: czasami nawet o 400 tys. km!

Przegląd raportów wskazuje na to, że liczniki są cofane najczęściej w samochodach wyprodukowanych między 1991 a 1995 rokiem. W tej grupie korekta drogomierza ma średnią wartość na poziomie 80 tysięcy kilometrów. I informacja nie powinna być zaskakująca. W starych pojazdach korygowanie licznika jest banalnie proste z technicznego punktu widzenia. Dla porównania w autach z lat 2016 - 2020 liczniki są cofnięte średnio o 36 tysięcy kilometrów.

Badanie carVertical wykazało, że niekiedy cofanie licznika oznacza wykasowanie z drogomierza 200 czy nawet 400 tysięcy kilometrów!

Jak zweryfikować przebieg samochodu? Tak, aby urealnić jego cenę.

Kupowanie samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym poziomem niepewności. Tym bardziej, że często importerzy sami nie znają historii sprzedawanych aut. W tej perspektywie jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu? Warto zainwestować w gruntowne sprawdzenie pojazdu. Szczególnie że to da kupującemu świadomość dotyczącą stanu konkretnego egzemplarza, a także może się stać ważnym argumentem podczas negocjacji cenowych. Tak, auta używane warto kupować. Nie warto jednak za nie przepłacać!

Źródło: Materiały prasowe carVertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA