REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Zakup używanego samochodu bardzo często może przyprawić chętnego kupca o zawrót głowy. Każdy, kto chce nabyć używane auto musi liczyć się z tym, że będzie musiał sprawdzić mnóstwo ofert, przeczytać wiele ogłoszeń i na końcu wybrać najlepszą propozycję. Zanim jednak udamy się do sprzedawcy, aby obejrzeć auto i odbyć jazdę testową, warto wcześniej skorzystać z wyszukiwarki numeru VIN, aby sprawdzić dokładnie historię pojazdu oraz to, czy wybrany samochód nie był kradziony. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

REKLAMA

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

REKLAMA

Nikt z nas nie chce kupować przysłowiowego “kota w worku”, dlatego przed zakupem auta warto sprawdzić pochodzenie i historię auta, które nas interesuje. Jedną z najpopularniejszych metod weryfikacji samochodu używanego jest sprawdzenie jego historii za pomocą numeru VIN, które każde auto ma wypisane w dowodzie rejestracyjnym oraz na nalepce bądź grawerze wewnątrz auta. Warto też poprosić o numer karty pojazdu. Tam możemy zobaczyć kto był wcześniej właścicielem auta, które chcemy nabyć oraz przez jaki okres go użytkował, a także ilu właścicieli lub współwłaścicieli posiada.

Należy pamiętać, że obowiązkiem kupującego jest wcześniejsze sprawdzenie, czy auto nie było kradzione, dlatego nie warto decydować się na szybki zakup tylko na podstawie kuszącej ceny. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy, by przez przypadek nie zostać oskarżonym o paserstwo lub działanie w złej wierze. Tak się stanie, gdy nabędziemy samochód pochodzący z kradzieży.

Zobacz również: Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Co to jest VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) to indywidualny numer auta nadany przez producenta i składający się z 17 znaków. Każdy producent posiada swoje własne przypisane do swojej marki oznaczenie. Dzięki określonemu standardowi nadawania autom numeru VIN, możemy bez problemu sprawdzić z jaką marką, typem i modelem auta mamy do czynienia. Z opisu znaków numeru VIN możemy też dowiedzieć się ilu drzwiowe jest auto, a także jaki ma typ nadwozia oraz w którym roku było wyprodukowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numeru VIN powinniśmy szukać w trzech miejscach:

  • na tabliczce znamionowej auta

  • w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

  • w karcie pojazdu

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że numer VIN musi być czytelny na wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Jeśli tak nie jest lub jeśli numer VIN z dowodu nie zgadza się z tym co widzimy na tabliczce znamionowej auta, od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza i powinniśmy natychmiast zrezygnować z zakupu takiego pojazdu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo kupienia auta skradzionego lub co gorsza “przerobionego” pod sprzedaż.

Dla nas najistotniejszą informacją jest to, że dzięki numerowi VIN możemy sprawdzić, czy samochód nie był kradziony oraz jaki ma przebieg lub ilu właścicieli miał w całej swojej historii.

Zobacz również: Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Jednym z nich jest na weryfikację auta jest skorzystanie z wyszukiwarki CarVertical. Sprawdź numer VIN i historię pojazdu wchodząc na stronę https://www.carvertical.com/. Wystarczy wpisać numer VIN interesującego nas auta i po krótkim ładowaniu się strony zobaczymy ekran z rozbudowanym raportem na temat danego auta. Znajdziemy w nim między innymi takie informacje:

● Historia serwisowa pojazdu

● Raport dotyczący ukrytych uszkodzeń

● Cofnięcie licznika przebiegu

● Archiwalne zdjęcia

● Ilość właścicieli

● Zapisy o kradzieżach

● Typowe usterki każdego modelu

● Inne przydatne informacje

Skorzystanie z wyszukiwarki danych pojazdu CarVertical jest bardzo proste. Wystarczy, że posiadamy numer VIN auta, który wpisujemy w wyszukiwarkę. Następnie dostajemy możliwość otrzymania za drobną opłatą raportu z historią pojazdu i innymi niezbędnymi informacjami na temat auta. Dzięki tej wiedzy możemy zdecydować, czy warto jechać na oględziny samochodu, czy już na tym etapie możemy stwierdzić, że nie ma sensu go kupować. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze.

Trzecim sposobem na weryfikację auta jest podjechanie wraz z osobą sprzedającą nam pojazd do najbliższego komisariatu policji. Przy sprawdzeniu auta przez policję, musimy posiadać pełen komplet dokumentów samochodu oraz dowody tożsamości. Po wprowadzeniu przez policjanta danych pojazdu do systemu, otrzymamy raport z informacją czy auto nie pochodzi z kradzieży. Funkcjonariusz policji może też na prośbę kupującego dokonać wstępnych oględzin auta i sprawdzenia tabliczki znamionowej z numerem VIN, czy jest ona widoczna, itd. Może też ocenić czy były włamania do auta albo czy numer i rok produkcji szyb zgadza się z rocznikiem pojazdu. 

Zobacz również: Typowe triki handlarzy samochodowych

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem urzędowym wystawianym dla konkretnego auta. Ma ona formę książeczki, w której znajdują się informacje na temat tego kto jest i kto był właścicielem pojazdu. Możemy tu znaleźć również informacje o zmianach przystosowania auta, np. założenie instalacji LPG czy haka holowniczego. W dokumencie są też podane parametry techniczne auta oraz informacja o wyrobieniu wtórników tablic rejestracyjnych. Od 1 lipca 1999 roku każde auto rejestrowane w Polsce obowiązkowo otrzymuje swoją kartę pojazdu.

Przed zakupem auta możemy sprawdzić też jego niektóre dane znając numer karty pojazdu. A gdzie jest numer karty pojazdu? Nie ma go na pierwszej stronie. Widnieje on na dole na każdej stronie książeczki. Numer karty pojazdu znajduje się też na tylnej okładce.

Kartę pojazdu sprzedawca przekazuje kupującemu przy zawarciu umowy. Jest to obowiązkowy dokument przy rejestracji auta w urzędzie gminy oraz przy innych czynnościach administracyjnych dotyczących zmian danych w karcie pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Podsumowanie.

Zanim kupimy wymarzone, używane auto naprawdę warto skorzystać z wyszukiwarki numerów VIN. Dzięki temu możemy poznać historię danego auta, zobaczyć czy nie było kradzione i dopiero wtedy ewentualnie podjąć decyzję, czy warto inwestować swój cenny czas, żeby pojechać do sprzedawcy i przetestować samochód podczas jazdy.

Źródło: Materiały prasowe Carvertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA