reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zakup > O czym należy pamiętać zawierając umowę z komisem?

O czym należy pamiętać zawierając umowę z komisem?

Rynek aut używanych przyciąga nieuczciwych handlarzy, którzy liczą na naiwność klientów, a także na ich niewiedzę. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać zawierając umowę kupna-sprzedaży z komisem samochodowym.

O poniższych podpowiedziach należy także pamiętać przy zawieraniu umowy z osobą prywatną, ponieważ wśród prywatnych sprzedawców również trafiają się nieuczciwi ludzie.

Stan licznika czy rzeczywisty przebieg auta?

Przy sporządzaniu umowy z komisem należy zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca wpisuje „stan licznika” czy „rzeczywisty przebieg auta”. Jeśli w umowie zawarty będzie „stan licznika”, to w przypadku wykrycia, że licznik został przekręcony, nie będziemy mieli dowodu na nieuczciwe praktyki sprzedawcy.

Natomiast jeśli sprzedający nie będzie miał oporów przed wpisaniem „rzeczywistego przebiegu auta”, to może oznaczać, że sprzedawca nie ingerował we wskazania licznika przebiegu.

Zobacz też: Auto z cofniętym licznikiem kupione w komisie. Co robić?

Zaniżanie kwoty na fakturze

Nigdy nie należy zgadzać się na zaniżanie kwoty na fakturze, ponieważ w przypadku gdy rozwiążemy umowę z komisem, sprzedawca odda nam kwotę, która widnieje na fakturze.

Nie podpisuj umowy tzw. „na Niemca”

Nie zgadzajmy się na podpisywanie umowy wystawionej „na Niemca” lub na poprzedniego właściciela. W przypadku takiej umowy nie będziemy mieli dowodów na to, że kupiliśmy samochód od pośrednika.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?

Zawsze wpisuj dane świadka zawarcia umowy i przekazania pieniędzy

Przy zawieraniu umowy z nieznajomymi zawsze warto mieć świadków, którzy w przypadku nieuczciwości sprzedawcy potwierdzą okoliczności zawierania umowy.

Z punktu widzenia prawa, sprzedawca ponosi odpowiedzialność za swój pojazd nawet w przypadku wady, o której nie wiedział.

Jeśli nie uda się odstąpić umowy z nieuczciwym sprzedawcą, należy złożyć pozew w sądzie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama